PrintFriendlyFacebook
Udostępnij na Facebooku!

ZIELONA SZKOŁA W KASZUBSKIM KLIMACIE

6-18 lat


Kaszuby są uznawane za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Polski. Największe bogactwo to lasy, jeziora z kompleksem Jezior Wdzydzkich – tzw. „Kaszubskie Morze”, czyste powietrze, urozmaicona rzeźba terenu i liczne zabytki. Ciągle żywe są tu tradycje kaszubskie, kultura: język, stroje, rękodzieło ludowe (ceramika, rzeźba, haft, garncarstwo). I tego wszystkiego zakosztujemy podczas naszej kaszubskiej przygodzie! Zajrzymy do domu do góry nogami, poznamy parowozy, kamienne kręgi i muzeum hymnu! Szwajcaria Kaszubska jest idealnym miejscem na aktywny, ciekawy wypoczynek.

Program

            • Dzień pierwszy
Wyjazd spod szkoły
Zakwaterowanie
Obiadokolacja
Na dobry początek: Kaszubska Integracja – nic tak nie scala grupy i nie przełamuje pierwszych lodów jak wspólne rozwiązywanie problemów i wykonywanie twórczych zadań. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach wzorowanych na Team Buildingu, pierwotnie wykorzystywanych do budowania świetnie rozumiejących się zespołów w zachodnich korporacjach. Gry i zabawy integracyjne wspomagają komunikację w grupie i współdziałanie, skłaniają do interakcji i twórczego myślenia. Wszystko ubrane w formę dobrej zabawy. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników.

          • Dzień drugi
Śniadanie
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku – a tam zobaczymy między innymi:
Jednym z pierwszych obiektów, które nasi goście mogą zobaczyć podczas zwiedzania Centrum Edukacji w Szymbarku, jest Dom do Góry Nogami. Ta budowla w naszym zamyśle ma być alegorią współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie. Na terenie Centrum obejrzeć można statuę „Świętowida Kaszuba” symbolizującą religijność, pracowitość, upór i patriotyzm Kaszubów.
Oprócz tego zachęcają do wizyty atrakcje:
Najdłuższa Deska Świata
Stół Noblisty
Największy fortepian świata
Pomnik Gryfa Pomorskiego
Bunkier Gryfa Pomorskiego
Muzeum Gospodarstwa Domowego
 – wystawione są tu różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII w. do wybuchu II wojny światowej.
Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku!
Na terenie Centrum Edukacji w Szymbarku możemy zobaczyć replikę dworu, z miejscowości Salino koło Wejherowa. Takie budowle były powszechnie spotykane w dawnej Polsce, gdzie stan szlachecki stanowił znaczny procent społeczeństwa i nawet uboższa szlachta stawiała dworki, które symbolizowały ciągłości tradycji i kultury.
Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady – pomysł przetransportowania chaty Kaszubów do Szymbarka zrodził się podczas wizyty w Kanadzie, przy okazji uroczystych obchodów 150-lecia osadnictwa naszych rodaków w tym kraju.
I wiele innych niesamowitych obiektów…
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – na siedzibę dla naszego Hymnu wybrano piękny, barokowy dworek, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca „Mazurka Dąbrowskiego”. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rosną piękne drzewa – pomniki przyrody, wśród nich liczący ponad 400 lat „Dąb Wybickiego”. Zwiedzimy tutaj niezwykle bogatą kolekcję muzykaliów patriotycznych, wśród nich dziewiętnastowieczne pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego” oraz najstarsze nagrania płytowe tej pieśni z początku XX wieku, a także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego.
Skansen Kolejowy Parowozownia w Kościerzynie – Muzeum Kolejnictwa mieści się na terenie dawnej kościerskiej parowozowni. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat. Do obejrzenia są m.in. prostokątna, przelotowa hala na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycja dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.
Obiadokolacja
Świetlikowe harce – kiedy będziemy myśleli, że już po wszystkim i można odpocząć … to ruszymy do akcji! Wieczorna pogoń za sprytnym i zwinnym Świetlikiem podniesie adrenalinę przed snem i nie pozwoli nawet na chwilę nudy. Zabawa dostosowana do wieku uczestników.

          • Dzień trzeci
Śniadanie
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach – zwiedzimy pierwszy na terenach Polski skansen zabytkowy. Weźmiemy udział w tradycyjnych wiejskich zajęciach, takich jak mielenie tabaki, noszenie wody w nosidłach, mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie, pranie i maglowanie, tkanie szmaciaka, obróbka drewna. Poza tym czeka na nas szałowa zabawa i gry ludowe Będzie chodzenie na szczudłach i w „korkach”, przeciąganie liny, toczenie obręczy, strzelanie z procy, drewniane zabawki: na biegunach, na kółkach; pływające, fruwające itp.
A na koniec weźmiemy udział w zajęciach warsztatowych do wyboru:
Lekcja języka kaszubskiego – W czasie lekcji poznajemy podstawy języka kaszubskiego. Uczymy się alfabetu – dowiadujemy się m.in. o panujących różnicach między pisownią liter kaszubskich i polskich. Zapoznajemy się z podstawowym słownictwem kaszubskim oraz próbujemy pisać po kaszubsku ze słuchu.
Zajęcia w zabytkowej szkole – Poznajemy szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczymy się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce, lub stalówką. Śpiewamy „Kaszëbsczé nótë”.
Muzyczne narzędzia i instrumenty obrzędowe – Uczestnicy poznają historię, budowę i poprzez wspólne muzykowanie – działanie kaszubskich instrumentów i narzędzi muzycznych tradycyjnie używanych w czasie zabaw, obrzędów i świąt.
Tkactwo – Uczestnicy poznają warsztat tkacki i technikę tkania szmaciaka. Przy pomocy małych krosienek wykonują wełną proste sploty otrzymując miniaturę wyrobu tkackiego.
Haftowanie – Uczestnicy poznają historię haftu wdzydzkiego, typy ściegów, kolorystykę, rodzaje wzorów i techniki jego wykonania. Zależnie od stopnia umiejętności wykonują samodzielnie cały, lub fragment haftu, który mogą dokończyć w domu.
Toczenie naczyń na kole garncarskim (dodatkowo płatne) – Do dyspozycji są dwa koła garncarskie o napędzie nożnym. Przy pomocy instruktora uczymy się obsługi koła i formujemy gliniane naczynia.
Obiad
Kaszubskie Igrzyska – teraz będziecie mogli poczuć się jak mistrzowie olimpijscy! Będziecie rywalizowali ze sobą w siatkówce, piłce nożnej i koszykówce. Ale to nie wszystko. Będziecie mogli również spróbować swoich sił w grach i zabawach nieznanych lub zapomnianych: speedminton, boule, ringo, slackline, polteca itp.
Kolacja w Formie Biesiady Przy Ognisku – dobra zabawa według sprawdzonego przepisu z domowego almanachu: trzeba wziąć piękną okolicę, dodać odrobinę nieba ozdobionego gwiazdami i dobrze wszystko wymieszać. Następnie serwujemy pyszne kiełbaski i opiekamy je tak jak lubimy, dodajemy garść innych ogniskowych przysmaków … Do tego dobra muzyka i kilka radosnych zabaw. Wszystko to doprawić dobrym humorem i mamy biesiadę jak się patrzy.

          • Dzień czwarty
Śniadanie
Ogród Botaniczny w Golubiu – zobacz rośliny, których nie ma już na świecie! Znajdziemy tutaj aż 5500 gatunków roślin pochodzących z różnych obszarów Ziemi, jest około 191 gatunków chronionych, są wśród nich rośliny wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Zbiory roślinne są podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Rośliny są zgrupowane zgodnie z naturalnymi zbiorowiskami i obszarami występowania na Ziemi. Czeka nas egzotyczny spacer przez przyrodę.
Węsiory – Kamienne Kręgi – tajemnicze kamienne kręgi we wsi Węsiory to magiczne miejsce. Cmentarzysko w Węsiorach znajduje się na północnym brzegu jeziora „Długiego”. Według kaszubskich legend ta nietypowa nekropolia została zbudowana przez mitycznych przybyszów z północy – „Stolemów”. W tym miejscu odbywały się narady i sądy. Decyzje, które tam podjęto dokumentowano ustawionymi kamieniami. Bardziej wiarygodne źródła archeologiczne podają, że kamienie to ślad pozostawiony przez Gotów, przebywający w tym czasie na tych terenach germański lud. Przybyli oni ze Skandynawii, zaś ich pobyt na Pomorzu datuje się na okres I – III wieku n.e. W III – IV wieku skierowali się w stronę Morza Czarnego opuszczając obszar Pojezierza Kaszubskiego.
Obiad
Poszukiwacze skarbów czyli Score Drinko Lauf 
– czyli impreza na orientację w nietypowym stylu. W wyznaczonych punktach rozmieszczone są buteleczki z soczkami i smakołyki. Drużyny rywalizują nie tylko o zdobycie największej ilości punktów ale także o przysmaki rozstawione w lesie. Zabawa wymaga sprytu, intuicji oraz zdolności kojarzenia faktów. Co jest nagrodą za te cechy? Niecodzienna szansa skosztowania wszystkich napotkanych w lesie przysmaków. Jedyny kłopot to… pozostali zawodnicy, którzy chcą z oczywistych względów pierwsi zdobyć nasze smakołyki. Przednia zabawa dla zwolenników rywalizacji oraz świetna motywacja do zabawy w terenie. Zarazem doskonały test umiejętności kalkulowania ryzyka.
Kolacja
Biesiada Kaszubska – dyskoteka i pożegnalna zielona noc – Sami zadecydujecie czy impreza ma mieć charakter klasyczny, czy może przyprószony odrobiną szaleństwa? Przygotujemy salę, stroje i muzykę – dla każdego coś miłego! Nauczymy się kilku szałowych ruchów i weźmiemy udział w tematycznych konkursach!

         • Dzień piąty
Śniadanie

Wykwaterowanie
Wdzydzka Ścieżka Przyrodnicza – spacer z leśniczym m.in. do żerowiska bobrów.
Posiłek na drogę w postaci suchego prowiantu
Uroczyste zakończenie zielonej szkoły
Wyjazd do domu
Powrót

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie 

Obiekt przystosowany do przyjmowania grup szkolnych. Zakwaterowanie w pokojach 3-4 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym.

Fakultety

 Możliwe są zmiany w programie i dostosowanie go do życzeń klientów.

Terminy i ceny

Cena:  do ustalenia, zależna jest od wybranych opcji programowych, liczby uczestników, liczby dni, lokalizacji itp. W celu ustalenia ceny i przygotowania oferty prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.
Uwaga: zapraszamy również grupy większe i mniejsze, wówczas cena oferty kalkulowana jest indywidualnie.
Cena zawiera: 
opiekę koordynatora przez cały czas trwania wyjazdu, wszystkie koszty związane z realizacją programu zawartego w ofercie, bilety wstępu, usługi przewodnickie, zakwaterowanie, wyżywienie, zdjęcia cyfrowe dla klasy, 1 opiekuna na 15 uczestników gratis, ubezpieczenie.
Cena nie zawiera: kosztów transportu.
Grupa wiekowa: zielona szkoła dla dzieci i młodzieży. Charakter poszczególnych zajęć dostosowujemy do wieku uczestników.
Terminy : zielona szkoła może się odbyć w dowolnie wybranym terminie pod warunkiem wcześniejszego potwierdzenia jego dostępności.
Czas trwania : 5 dni.

Dojazdy

 Transport
Istnieje możliwość zorganizowania transportu dla grupy z dowolnego miejsca w Polsce. Ceny ustalane są indywidualnie w zależności od miejsca wyjazdu grupy i czasu trwania imprezy.

Prześlij swoje zgłoszenie

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Opinie naszych klientów

Artur Judkowiak

Witam Dziecko jest bardzo zadowolone. Zamierza w przyszłym roku również wziąć udział. Dziękuję za udany ...

Katarzyna Rekiel

Syn wrócił z obozu piłkarskiego w Czaplinku bardzo zadowolony. Usłyszałam od niego, że w skali ...

Agnieszka Miśków

Witam, Bardzo dziękuję za wspaniałą atmosferę na obozie. Blanka wróciła bardzo zadowolona i ma bardzo ...

Jacek Kuźnicki

Dzieci były na obozie snowboardowym i wróciły tak zadowolone, że planujemy je wysłać w lipcu.

Agnieszka Sufranek

Obozy z Kogisem to najlepsze co mnie mogło spotkać. Z ludźmi, których się tam poznaje ...

Anna Marcoń

Witam! Nasza córka Natalia  jest zadowolona z pobytu w Czaplinku. Choć pierwsze dni były dla ...