Najczęściej zadawane pytania

Jakie dokumenty potrzebne są na dane kolonie lub obóz?

Gdy dostajemy zgłoszenie (poprzez formularz umieszczony pod każdą ofertą kolonii), staramy się jak najszybciej odpowiedzieć – najczęściej poprzez e-mail, najczęściej natychmiast po otrzymaniu maila. Wtedy ustalamy szczegóły uczestnictwa w imprezie, pomagamy podjąć właściwą decyzję, służymy radą i pomocą. Informujemy o wszystkich sprawach o których Klient wiedzieć powinien. Gdy dana osoba zaakceptuje warunki i poprosi o rezerwację miejsca, my automatycznie rezerwujemy wybrane miejsce i dajemy Klientowi komplet potrzebnych dokumentów (zwykle jest to umowa, karta kolonijna i warunki uczestnictwa, czasem dodatkowe dokumenty).
Odpowiadając na pytanie – gdy już odwozimy dziecko na obóz lub kolonię – potrzebna nam będzie tylko karta kwalifikacyjna – dokładnie wypełniona. Najważniejsze są w niej dane kontaktowe do rodzica w trakcie pobytu dziecka na kolonii oraz DOKŁADNE INFORMACJE ZDROWOTNE o dziecku. Trzeba wpisać wszystkie znane uczulenia, choroby przewlekłe i inne ważne informacje o zdrowiu (np. moczenie nocne, lęki przed burzą, ciemnością itp. ).
Jeśli dziecko korzystać będzie z dojazdów kolonijnych – będzie potrzebna ważna legitymacja szkolna – z aktualną pieczątką. W razie jej braku dziecko będzie musiało dopłacić do pełnego biletu.

Czy starsze dziecko może jechać na kolonie i wracać samo?

Niestety nie, na kolonie dziecko trzeba dowieźć i odebrać je osobiście, dotyczy to wszystkich niepełnoletnich dzieci. Jednak z większości miast Polski są organizowane dojazdy kolonijne. Wówczas mogą Państwo dostarczyć dziecko w swoim mieście do wyznaczonego punktu i tam spotkać się z opiekunem. Każdy dojazd kolonijny odbywa się w zorganizowanej grupie, gdzie dzieci pilnuje opiekun kolonijny. Przed wyjazdem powinni Państwo otrzymać nr telefonu tej osoby jak tez nr telefonu do kierownika kolonii. Dojazd kolonijny może odbywać się autokarem lub pociągiem.

Jakie kieszonkowe powinno dostać dziecko jadące na kolonie?

Zależy to od wieku dziecka i rodzaju kolonii. Im młodsze dziecko, tym mniej pieniążków potrzebuje na wyjazd – często kieszonkowe przechowywane jest u wychowawcy. Starsze dzieci dysponują pieniążkami same. Jeżeli kolonia organizowana jest w miejscowości wypoczynkowej lub przewidziano w programie jakieś wycieczki – wówczas kieszonkowe powinno być nieco większe niż w przypadku stacjonarnych kolonii w jednym ośrodku. Sugerowana kwota dla dzieci i w miejscach o mniejszej liczbie “pokus” to 50-80 zł, dla nastolatków i w miejscach turystycznych to ok. 100-150 zł. Na zimowiska polecamy nieco mniejsze kwoty – obozy są krótsze, a pokus mniej niż latem. Jedynym ważniejszym wydatkiem podaczas zimowiska może być ciepła herbatka zakupiona na stoku podczas obozów narciarskich. Oczywiście ostateczna decyzja w sprawie kieszonkowego na kolonie należy do opiekuna dziecka. W przypadku obozów zagranicznych – najlepiej wziąć kwotę sugerowaną przez organizatora (czasem zawierać musi wstępy, napoje do posiłków, opłaty za klimatyzację, za wypożyczenie parasola na plażę, opłaty klimatyczne czy kaucje).

Czy na obozach dzieci mogą używać telefonów i innych urządzeń elektronicznych?

Oczywiście dzieci mogą korzystać z telefonów, jednak nigdy podczas zajęć. Zwykle jest ustalona pora raz lub kilka razy dziennie, kiedy dzieci mogą dzwonić, korzystać z internetu czy w inny sposób korzystać z urządzeń elektronicznych. Zalecamy, by na obóz nie zabierać rzeczy typu laptop, tablet, gdyż na pewno nie będzie czasu na korzystanie z niego. Prosimy nie zabierać na obozy przedmiotów wartościowych. Telefony – jak najbardziej, przydadzą się zwłaszcza młodszym dzieciom, które mogą chcieć codziennie wieczorem zadzwonić do rodzica. Oczywiście w ważnych sprawach zawsze dziecko może zadzwonić do rodziców również z telefonu wychowawcy. Nie polecamy zabierania telefonów nigdzie poza pokój szczególnie na obozach konnych, płwackich, żeglarskich, wodnych i na zimowiskach.

Czy mogę dzwonić do dziecka, które jest na koloniach albo je odwiedzić?

Oczywiście, że tak, zawsze można do dziecka dzwonić i je odwiedzać. Ograniczeniem mogą być tylko zajęcia, gdy dziecko będzie miało wyłączony telefon. Dobrą porą na dzwonienie jest czas po śniadaniu lub po obiedzie. Wieczorem młodsze dzieci łatwiej się “rozklejają”, więc lepiej dzwonić do nich rano, gdy mają dużo energii i siły lub  po kolacji, przed zajęciami wieczornymi. Zawsze można zadzwonić do wychowawcy, który poprosi dziecko do telefonu. Odwiedziny nie są już raczej praktykowane, nie ma dni wyznaczonych na wizyty rodziców, gdyż dzisiejsze kolonie zwykle trwają najwyżej 11-12 dni. Wizyty rodziców są możliwe, ale tak naprawdę nie ma na nie czasu. Odwiedzając dziecko proszę pamietać też o innych dzieciach na kolonii w pokoju naszego dziecka – miłym gestem jest przywieźć również dla nich np. cukierki. Pamiętajmy, że innym dzieciom może być przykro, że do nich nikt nie przyjechał – to jest jeden z dwóch powodów, dla którego odradzamy odwiedziny na kolonii. Drugim powodem jest to, że dziecko widząc rodzica odrywa się od zajęć kolonijnych, od kolegów z grupy, przestaje się integrować i skupia się na myśleniu o domu. Ale oczywiście są różne dzieci, są też takie, które potrzebują odwiedzin nawet na krótkiej kolonii – zwykle są to dzieci niegotowe jeszcze emocjonalnie na wyjazd i rozłąkę z rodzicami – zawsze więc proszę pamiętać o rozważnym wyborze odpowiedniego momentu w rozwoju emocjonalnym dziecka na ten pierwszy wyjazd na obóz czy kolonię.

Czy może dziecko na koloniach odwiedzić np. ciocia i zabrać je na 2 godzinki?

Osoba, która nie jest prawnym opiekunem dziecka, może odebrać dziecko z kolonii lub podczas kolonii wyłącznie po wcześniejszym pisemnym oświadczeniu rodzica, że taka sytuacja będzia miała miejsce. Przed obozem proszę dostarczyć pismo do organizatora lub kierownika wypoczynku. Pismo musi zawierać m.in. dane osobowe i nr dowodu osobistego wskazywanej osoby (w tym przypadku – cioci dziecka) oraz termin wizyty/odbioru. Ciocia zostanie poproszona przez kierownika kolonii o dowód osobisty.

Kto zapłaci za leki, które będą potrzebne mojemu dziecku na kolonii?

Leki, które dziecko stale przyjmuje, powinno zabrać ze sobą i należy o tym fakcie pisemnie poinformować organizatora (na karcie kwalifikacyjnej). Natomiast leki, które okażą się potrzebne w razie np. przeziębienia dziecka zakupi kierownik kolonii. Wielu rodziców  – szczególnie na obozy zimowe – daje dziecku podstawowy zestaw leków (np. aspirynę, gripex czy tabletki na gardło) – w takich wypadkach lekarstwa są przechowywane u kierownika kolonii i wydawane w razie potrzeby i w razie takiego zalecenia lekarza. Sumując – podstawowe leki zapewni organizator, jeśli dziecko nie będzie miało swoich. Wszystkie podawane dziecku leki są konsultowane z lekarzem.

Na co jest kieszonkowe?

Kieszonkowe to pieniążki do dyspozycji dziecka. Można je przechować u wychowawcy. Nie są to pieniądze wymagane, gdyż na kolonii dziecko ma zagwarantowane wszystko, od pełnego wyżywienia, poprzez napoje aż do niezbędnych leków w razie zachorowania. Na każdych koloniach cały czas dzieci powinny mieć dostęp do wody do picia, najczęściej u wychowawcy lub w stołówce. Jednak z reguły dzieci lubią kupować pamiątki i słodycze,  lody, napoje. Prosimy nie dawać na kolonie dzieciom za dużo pieniędzy, aby ich dziecko nie zgubiło.

Czy można za obóz zapłacić w ratach?

Tak, aby zarezerwować miejsce na kolonii, należy zapłacić zaliczkę, z reguły jest to ok. 30% kwoty. Resztę można wpłacić w ratach, ostatnia rata musi zwykle wpłynąć 30 dni przed rozpoczęciem kolonii. W uzasadnionych przypadkach organizator kolonii może uzgodnić z klientem inne terminy i wysokości rat.

Jak sprawdzić, czy kolonie są legalne?

Podstawowym wymogiem każdej firmy organizującej kolonie i obozy jest posiadanie aktualnego wpisu do rejestru organizatorów turystyki (u Marszałka województwa odpowiedniego dla siedziby firmy). Drugim wymogiem jest wpis każdego turnusu kolonii do kuratorium (3 tygodnie przed imprezą). Oczywiscie jest jeszcze wiele innych elementów, które można sprawdzić, ale te dwa są absolutnie podstawowe.
O czym mówi wpis u Marszałka? Jest to zapewnienie, że firma ma podstawy prawne do organizacji imprez turystycznych (w tym kolonii i obozów) oraz że ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne na wypadek niewypłacalności.
O czym mówi wpis w kuratorium? Jest to zapewnienie, że instytucja ta przeanalizowała i zaakceptowała warunki i zasady kolonii lub obozu, turnusy, program, uprawnienia kadry, zakwaterowanie, zasady kąpieli kolonistów na plażach, bezpieczeństwo obiektu. Podczas trwania wypoczynku dzieci – kuratorium i Sanepid kontrolują poszczególne turnusy.