Igor Szydłowski
Byłem na obozie ASG w Hartowcu. Jedyne na co mogę narzekać to zakwaterowanie, ale po ...
Kaszuby są uznawane za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Polski. Największe bogactwo to lasy i jeziora z kompleksem Jezior Wdzydzkich nazywanym “Kaszubskim Morzem”. Czyste powietrze, urozmaicona rzeźba terenu i liczne zabytki sprawiają, że Kaszuby odwiedzają coraz chętniej nie tylko polscy turyści. Ciągle żywa jest tutaj kaszubska tradycja i kultura: język, stroje, rękodzieło ludowe. Tego wszystkiego zakosztujemy podczas naszej kaszubskiej przygody! Szwajcaria Kaszubska jest idealnym miejscem na aktywny i zarazem ciekawy wypoczynek.
Dzień pierwsza
Wyjazd spod szkoły
Witamy w stolicy Kaszuby
Zapraszamy Was do niezwykłego muzeum – w całości poświęconego obrzędowości ludowej oraz sztuce kaszubskiej. W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań np. czy dawniej panna młoda zawsze wnosiła posag do swojego małżeństwa oraz czym zajmowano się w czasach, gdy prąd znany był tylko w większych miasteczkach lub w ogóle. Muzeum przybliży Wam tradycje i kulturę kaszubską, która będzie Wam towarzyszyć podczas całej zielonej szkoły.
Kartuska Kolegiata. Kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach to najlepiej zachowany kościół zakonu kartuzów na ziemiach polskich. Klasztor o pięknej nazwie “Raj Maryi” był miejscem życia zakonnego kartuzów, a jego perłą jest kościół będący świadectwem wiary założycieli. Do zabytków dawnej Kartuzji należą: kościół poklasztorny, jeden erem, refektarz, studnia i niektóre zabudowania gospodarcze.
Handel wymienny. Gra terenowa kształtująca umiejętności komunikacyjne, a zwłaszcza sztukę negocjacji i asertywność. Celem zabawy jest wymiana towarów na coraz cenniejsze. Wzorem starożytnych filozofów zaczynamy “ab ovo”, czyli… od jajka. Zadanie wydaje się łatwe, ale wierzcie lub nie – trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby na metę przybiec z szarlotką!
Obiadokolacja
Na dobry początek: Kaszubska integracja! Znacie się? Nic nie szkodzi 🙂 Wspólnych wyzwań nigdy dość, a nasze gry i zabawy integracyjne pokażą Wam jak ważna jest komunikacja w grupie i współdziałanie. Wszystko ubrane w formę dobrej zabawy, która pobudza twórcze myślenie i zespołową inerakcję.
Dzień drugi
Śniadanie
Odwiedziny w Cepr. Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR) w Szymbarku jest miejscem magicznym i nietuzinkowym, położonym w samym sercu Kaszub, u stóp największego wzniesienia na Pomorzu – góry Wieżycy. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Dla gości przygotowana została niezliczona ilość atrakcji tak, aby czas spędzony CEPR na długo utkwił w pamięci pozostając miłym wspomnieniem. W towarzystwie przewodnika, goście mogą zwiedzić unikalne w skali świata obiekty. Są to m. in.: Najdłuższa Deska Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW “Gryf Pomorski” czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w CEPR jest “Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów, którzy na własnej skórze mogą odczuć efekty zawirowań błędnika.
Obiad
Rywalizacja na wesoło czyli Capture the Flag. Sztuka kamuflażu, szybkość, spryt i współpraca w grupie. To główne umiejętności jakie przydadzą się uczestnikom bardzo emocjonującej gry jaką bez wątpienia są Flagi. Stwórz swoją flagę, następnie broń jej lub wtargnij niepostrzeżenie na teren przeciwnika i zdobądź jego flagę. Działaj w dużej grupie lub w małych zespołach. Jaką strategię obierzesz? Jak przechytrzysz przeciwnika?
Kolacja
Biesiada przy ognisku. Dobra zabawa według sprawdzonego przepisu z domowego almanachu: wziąć piękną okolicę, dodać odrobinę rozgwieżdżonego nieba i dobrze wszystko wymieszać. Dodać pyszne opieczone kiełbaski, muzykę i kilka radosnych zabaw. Wszystko to doprawić dobrym humorem i mamy biesiadę jak się patrzy!
Dzień trzeci
Śniadanie
Powrót do przeszłości. Zwiedzimy pierwszy na terenach Polski skansen zabytkowy Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach. Tutaj będziecie mogli jeszcze lepiej poznać historię i tradycję tego regionu. Domostwa i zagrody prezentujące dawną kaszubską codzienność sprawiają, że każdy może się poczuć jak w wehikule czasu. Po zwiedzaniu skansenu proponujemy dla Was jedne z wymienionych warsztatów: Gôdómë pò kaszëbskù, Dawno temu w szkole, Kaszubskie instrumenty obrzędowe, Tkactwo lub Garncarstwo.
Posiłek w postaci suchego prowiantu.
Z wizytą u Bobrów. Piesza ścieżka przyrodnicza we Wdzydzach Kiszewskich biegnie na północ od Wdzydz Kiszewskich, popularnej miejscowości turystycznej na Kaszubach. Zaskakuje bogactwem naturalnej przyrody w tak bliskim sąsiedztwie wsi. Można tu poznać charakter krajobrazu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i walory przyrodnicze, w tym wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Udamy się w tą niezwykłą podróż, aby być może na jej końcu być może odwiedzić… bobry 🙂
Obiadokolacja
Turniej sportów nieznanych. Jeszcze nie macie dość? Chcecie więcej? Teraz będziecie mogli poczuć się jak mistrzowie olimpijscy! Będziecie mogli spróbować swoich sił w grach i zabawach nieznanych lub zapomnianych z całego świata: ultimate frisbee, molkky, skandynawskie kubby, a może francuskie bule? Gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Dzień czwarty
Śniadanie
Jeszcze Polska Nie Zginęła. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – na siedzibę dla naszego Hymnu wybrano piękny, barokowy dworek, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca „Mazurka Dąbrowskiego”. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rosną piękne drzewa pomniki przyrody, wśród nich liczący ponad 400 lat „Dąb Wybickiego”. Zwiedzimy tutaj niezwykle bogatą kolekcję muzykaliów patriotycznych, wśród nich dziewiętnastowieczne pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego” oraz najstarsze nagrania płytowe tej pieśni z początku XX wieku, a także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego.
Para – Buch! Skansen Kolejowy Parowozownia w Kościerzynie – Muzeum Kolejnictwa mieści się na terenie dawnej kościerskiej parowozowni. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat. Do obejrzenia są m.in. prostokątna, przelotowa hala na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycja dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.
Obiad
Nietypowa rozgrywka. Co tam paintball, teraz rządzą łucznicy! Arrow Tag (lub Archery Tag) to najnowsza forma sportowej rywalizacji, podobna do paintballa, ale ciekawsza i bezpieczniejsza. Gra polega na strzelaniu z łuku specjalnymi strzałami zakończonymi miękką pianką, dzięki czemu tor lotu strzały nie zmienia się a samo trafienie jest bezbolesne (uderzenie można porównać do uderzenia miękką piłką, dzięki czemu nie pozostawia żadnych śladów po trafieniu). Gra jest przeznaczona dla każdej grupy wiekowej. Podczas gry każdy z uczestników otrzymuje łuk, strzały i specjalną maskę ochronną. Gwarantujemy wielkie emocje i świetną zabawę!
Kolacja
Disko błysko czyli zabawa na całego. Świetnym uzupełnieniem Waszej Zielonej Szkoły będzie impreza w iście clubowym stylu. Najlepsze hity, dyskotekowe światła i animacje sprawią, że nie będziecie chcieli, aby wieczór się skończył. A może macie ochotę na dyskotekę tematyczną? Nie ma problemu – nie zapomnijcie tylko zabrać szalonych przebrań – na pewno się przydadzą 🙂
Dzień piąty
Śniadanie
Egzotyczny spacer. W Ogrodzie Botanicznym w Gołubiu czeka nas egzotyczny spacer przez przyrodę. Zobaczymy rośliny, których nie ma już na świecie! Znajdziemy tutaj aż 5500 gatunków roślin pochodzących z różnych obszarów Ziemi, jest około 191 gatunków chronionych, są wśród nich rośliny wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Zbiory roślinne są podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Rośliny są zgrupowane zgodnie z naturalnymi zbiorowiskami i obszarami występowania na Ziemi. To prawdziwy raj nie tylko dla fanów przyrody 🙂
Ścieżka kurhanowa. Zapraszamy Was na niezwykły spacer po leśnym kompleksie w pobliżu leśniczówki Uniradze, który skrywa unikatowe cmentarzysko Kurhanowe. Cmentarzysko położone jest w miejscu, gdzie krzyżowały się wpływy kulturowe ze Skandynawii i Środkowej Europy. Znajduje się też w bliskim sąsiedztwie Wieżycy, co nie jest bez znaczenia, bowiem wysokie wzniesienia były w dawnych czasach miejscami kultu. Archeologowie podejrzewają, że jest to największe cmentarzysko tego typu w Polsce, a zmarłych chowano tutaj przez ponad 2 tysiące lat. Wraz z leśniczym odwiedzimy to wyjątkowe miejsce odkrywając nie tylko jego historię, ale dowiadując się także wielu ciekawostek na temat współczesnej pracy w lesie.
Posiłek w postaci suchego prowiantu
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
Wyjazd do domu
Ośrodki, w których kwaterowane są grupy mają infrastrukturę przyjazną dzieciom oraz wszystkie dokumenty niezbędne do przyjmowania grup szkolnych. Pokoje są 2-5 osobowe z łazienkami.
Cena zależna jest m.in. od liczby uczestników, dni pobytu grupy na zielonej szkole, miejsca zakwaterowania. W przypadku wyceny oferty z transportem również od miejsca wyjazdu grupy. Oferta zielonej szkoły może być kalkulowana z kosztami transportu lub bez.
Cena zawiera: opiekę koordynatora przez cały czas trwania wyjazdu, koszty biletów wstępu, usługi przewodników, zakwaterowanie, wyżywienie, 1 opiekuna na 15 uczestników gratis, ubezpieczenie.
Czas trwania zielonej szkoły “Zielona szkoła w kaszubskim klimacie” – 5 dni
Termin wyjazdu ustalany jest indywidualnie z klientem.
Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów 1-5 dniowych i dłuższych.
Byłem na obozie ASG w Hartowcu. Jedyne na co mogę narzekać to zakwaterowanie, ale po ...
Witam! Nasza córka Natalia jest zadowolona z pobytu w Czaplinku. Choć pierwsze dni były dla ...
Dziecko wróciło bardzo zadowolone , zajęcia urozmaicone i ciekawe na pewno nikt się nie nudził. ...
Na początku chciałam bardzo bardzo serdecznie podziękować za zorganizowany wypoczynek syna na obozie gitarowym w ...
Bardzo dziekujemy za opiekę i wspanialą zabawę. każdy dzień wypełniony zabawami.. Allan już zbiera pieniązki ...
Starszy syn jedzie po raz czwarty, a młodszy po raz trzeci i obaj zachwyceni obozami ...