Obozy fotografia i social media

FOTOFANATYK – OBÓZ FOTOGRAFICZNY

11 - 17 lat

Wakacje to najlepszy czas na rozwijanie swoich pasji. Wiemy o tym doskonale, dlatego stworzyliśmy dla ...

Czaplinek

nad jeziorem

SOCIAL MEDIA CAMP

11 - 16 lat

Instagram i Facebook to ważna część codzienności. Mody i trendy zmieniają się szybciej niż się ...

OBÓZ DZIENNIKARSKI NAD MORZEM

11 - 16 lat

Czy myśleliście kiedyś o zawodzie dziennikarza? Chcielibyście poznać bliżej jego pracę? A może uwielbiacie mówić ...

Obóz fotograficzny
Dla tych, którzy mają artystyczną duszę i chcą połknąć bakcyla nowej, wspaniałej pasji, jaką jest robienie zdjęć, proponowany jest obóz fotograficzny. To, czego młodzież nauczy się podczas letniego lub zimowego wyjazdu, może stanowić nawet podstawę przyszłego zawodu. A więc – czym są obozy fotograficzne dla młodzieży?

Przede wszystkim wakacje czy ferie to głównie czas na wypoczynek – priorytetem kolonii czy obozu fotograficznego jest spędzenie czasu bezstresowo, w doskonałej atmosferze, wśród rówieśników. Podczas takich wakacji można dodatkowo podjąć wakacyjny kurs fotografii przeznaczony specjalnie dla dzieci lub młodzieży w określonej grupie wiekowej. Kolonie fotograficzne dla dzieci młodszych organizowane są rzadko, raczej jako wyjazdy łączone, czyli na przykład artystyczno – fotograficzne, gdzie młodzi uczestnicy mają różnorodne zajęcia, od lepienia z gliny, poprzez malowanie i rysowanie, aż do nauki robienia zdjęć. Wynika to z tego, że dzieci w wieku 7-9 lat jeszcze nie potrafią długo skupiać się na jednej rzeczy, potrzebują różnorodności, ale też jeszcze nie są w stanie przyswoić wielu zagadnień. Natomiast dla grup starszych dzieci i młodzieży jak najbardziej są organizowane obozy fotograficzne, a większość z nich ma w programie naprawdę dużo godzin zajęć z fotografii, także nauczyć się podczas takiego dziesięciodniowego wyjazdu można naprawdę sporo. Jest to czas wystarczający, aby temat ten przerodził się w prawdziwą pasję kontynuowaną później już samodzielnie przez uczestnika.

Dobry obóz fotograficzny powinien dostarczyć uczestnikom wiedzy ogólnej na temat fotografii, a po takim ośmiodniowym czy dziesięciodniowym kursie młodzież powinna już znać wszystkie funkcje aparatu fotograficznego własnego i innych dobrych aparatów dostępnych na rynku. Powinna też wiedzieć, jak wykonać zdjęcia w ruchu, z oddali, z bliska, jak robić fotki gdy jest już zmrok albo ciemność. Uczestnik po obozie fotograficznym powinien już umieć zrobić dobre zdjęcie portretowe oraz pejzaż, a także wiedzieć jakich błędów przy robieniu zdjęć unikać.

Młodzież na obozie fotograficz

nym często zapoznaje się z pracami fotografików oraz artystów z tej dziedziny. Przeglądane są na obozach też prace najlepsze, nagradzane w konkursach światowych, także młodzież może się dowiedzieć czym charakteryzuje się tak dobre zdjęcie i jak dążyć do wykonywania bezcennych, unikatowych fotek. Dzieci lubią się bawić, także nie lada gratką jest nauka obróbki zdjęć, zabawa i malowanie światłem, tworzenie krótkich prezentacji zdjęć i filmików, podstawy obróbki zdjęć. Na obozie fotograficznym młodzież uczy się też jak i gdzie można zdjęcia przechowywać, grupować, udostępniać znajomym lub szerszej publiczności. Młodzi adepci fotografii dowiadują się też czym są prawa autorskie oraz jaka może być wartość wykonanych dobrych fotek i co można z nimi zrobić. Uczestnicy dowiadują się też jakie konkursy fotograficzne się odbywają w ich okolicy lub w Polsce, w których warto wziąć udział i przesłać swoje prace.

Obóz fotograficzny to też świetna okazja do spotkania z branżą, czyli możliwość podpatrzenia pracy fotografa, zaznajomienie się z tym, co jest potrzebne, by mieć studio fotograficzne, a także zadania rozmaitych pytań specjalistom z tej dziedziny. Wszystko to odbywa się w naturalnej, swobodnej atmosferze wakacyjnego wypoczynku, dużo zajęć jest prowadzonych w plenerze, także swoboda sprzyja i zadawaniu pytań, i bezstresowemu wprowadzeniu w nowy temat. Dlatego obóz fotograficzny jest świetnym miejscem, by zacząć przygodę z fotografią.

Gdzie i kiedy wybrać się na obóz fotograficzny? Takie obozy organizowane są zarówno zimą, jak i latem, w różnych rejonach Polski, a ostatnio nawet za granicą. Wyjazdy te przeznaczone są zwykle dla dzieci od 12 roku życia do pełnoletności. W obozach fotograficznych uczestniczą i dziewczynki, i chłopcy, w różnym wieku. Tego typu wypoczynek możemy znaleźć nad morzem, nad jeziorami i w górach, co roku zmieniają się miejscowości, w których dzieci będą przebywać, ale jest też sporo campów fotograficznych, które przez wiele lat odbywają się w tym samym miejscu, takim tradycyjnym już miejscem jest na przykład Czaplinek nad jeziorem Drawsko. To miejsce stało się kultowe dzięki naprawdę dzikiej przyrodzie, która otacza urokliwe, turystyczne miasteczko położone między jeziorami, na wzgórzach. Widoki są tam niesamowite, zachody słońca niepowtarzalne, a Drawski Park Krajobrazowy dostarcza ciekawych plenerów i żywych modeli do zdjęć w postaci na przykład kormoranów, czapli czy żurawi. Piękne jest też samo jezioro Drawsko, z urozmaiconą linią brzegową, wyspami, połączone przesmykiem z drugim jeziorem, a na ich styku piękno krajobrazu podkreślone jest ruinami starego zamku. Tu na spływy kajakowe rzeką Drawą przyjeżdżał Karol Wojtyła, którego piękny pomnik możemy podziwiać dziś w Czaplinku, na bulwarze przy jeziorze. Warto też wspomnieć, że obozy w Czaplinku prowadzą młodzi, entuzjastyczni artyści – fotograficy, którzy we wspaniały sposób przekazują wiedzę i pasję młodzieży. Na kolejne wyjazdy dobrym pomysłem będzie obóz fotograficzny w górach – bo kto nie chciałby mieć pięknej kolekcji własnych zdjęć Tatr czy Sudetów? Góry mogą być fascynującym obiektem do fotografowania zarówno latem, jak i zimą.

Obóz fotograficzny nad morzem też będzie ciekawym pomysłem – przecież to tu są najpiękniejsze zachody słońca, najcudowniejszy piasek z muszelkami, jedyne w swoim rodzaju sosny na wydmach i majestatyczne statki na horyzoncie. Wyjechać na obóz fotograficzny jak najbardziej warto – wybierzmy tylko dobre miejsce i jak najbogatszy program nauki fotografii, a powrócimy z tych wakacji z naprawdę przydatnymi umiejętnościami i sporą wiedzą o nowej dziedzinie. Kto wie, może to właśnie będzie wybrany przyszły zawód?