Obozy artystyczne

OBÓZ ARTYSTYCZNY – JAPONIA I KOREA W SZTUCE

11 - 16 lat

Chcesz bliżej poznać Japonię i Koreę? Uwielbiasz sztukę, malowanie, szkice, a może chcesz tworzyć komiksy? ...

Hartowiec

nad jeziorem

HIP HOP ART CAMP Z KONCERTEM O.S.T.R I OTSOCHODZI – HISZPANIA

13 - 21 lat

Słoneczne Lloret de Mar, hotel z basenem, koncert O.S.T.R – to i wiele więcej czeka ...

Lloret de Mar (Hiszpania)

zagranica

MUSICARTCAMP ROZRYWKOWY OBÓZ ARTYSTYCZNY Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM SARSY ORAZ KONCERTEM MICHAŁA SZPAKA – HISZPANIA

13 - 20 lat

Music Art Camp w Hiszpanii! Baw się w malowniczym Lloret de Mar w hotelu z ...

Lloret de Mar (Hiszpania)

zagranica

OBÓZ KOMIKSOWY NA MAZURACH

11 - 16 lat

Fascynuje Cię świat komiksów? Uwielbiasz rysować i pisać niesamowite opowiadania? Jeżeli tak, to ten obóz ...

Hartowiec

nad jeziorem

OBÓZ ARTYSTYCZNY DLA MŁODZIEŻY W CZAPLINKU

11 - 17 lat

Niezwykłe warsztaty nad jeziorem Drawsko – atrakcyjny, autorski program dla prawdziwych artystycznych dusz! Nietuzinkowe pomysły ...

Czaplinek

nad jeziorem

DIY – KREATYWNY OBÓZ DLA DZIEWCZYN

11 - 17 lat

Obóz tylko dla kreatywnych dziewczyn! Przygody w babskim gronie, artystyczno – kreatywne zajęcia, pogaduchy, zwariowana eko ...

OBÓZ “ARTYSTYCZNA NADMORSKA PRZYGODA”

12 - 17 lat

Wszystko to, co artystyczne duszyczki lubią najbardziej – znajdziecie właśnie na tym obozie. Atrakcyjny, autorski ...

JAPOŃSKI OBÓZ ARTYSTYCZNY – ANIME I MANGA NAD MORZEM

12 - 17 lat

Uwielbiasz sztukę, malowanie, szkice, komiksy i chciałbyś bliżej poznać Japonię? Lato to wymarzony czas na ...

Obozy artystyczne

Jeżeli dziecko lubi rysować, malować bądź tworzyć oryginalne dzieła, to zdecydowanie warto je wysłać na obóz artystyczny. Taki wyjazd bez wątpienia będzie zarówno dla Smyka jak i Starszaka fantastyczną przygodą. Przeznaczony jest dla wszystkich kreatywnych, twórczych, utalentowanych, pomysłowych artystów. Niezależnie od wieku warsztaty plastyczne rozbudzają wyobraźnię. W przypadku młodszych dzieci rozwijają umiejętności motoryczne. Smyk uczący się operować kredkami, farbami czy innymi narzędziami artystycznymi jednocześnie ćwiczy chwyt oraz nacisk – tego uczone są dzieci na obozie artystycznym – a  wszystko to dzieje się przez zabawę. W grupie zawsze raźniej, weselej i oczywiście bardziej twórczo! Pojawia się więcej pomysłów, jest dobra motywacja i otacza uczestników wakacyjna aura lata nad jeziorem czy w górach.

Zajęcia plastyczne na obozach artystycznych dla dzieci i młodzieży to przede wszystkim świetna frajda wywołująca na buźkach wielkie uśmiechy. Oferty maluszkowe kierowane są do dzieci już od sześciu lat, które potencjalnie są gotowe na wyjazd bez mamy i taty. Będzie to dobry wybór na pierwszą kolonię. Młodzież natomiast może podszlifować swoje zdolności, spróbować nowych technik, dowiedzieć się ciekawostek ze świata sztuki oraz nawiązać nowe znajomości co często dla nastolatków jest kluczowe. Osoby dzielące tą samą pasję znajdują wspólny temat do rozmowy, która często przeradza się niesamowitą obozową przyjaźń, a kontakty są często utrzymywane jeszcze długo po obozie.

Jaki powinien być obóz artystyczny? Otóż jego program powinien zawierać warsztaty z różnych dziedzin plastyki, aby stanowiły one pewnego rodzaju wyzwania. Najważniejsza jest praktyka, która w na większości obozach stanowi jakieś 90% zajęć.  Niemniej warto poznać trochę teorii. Wiedza na temat podstaw malarstwa, szkicu, łączenia kolorów, rodzajów farb, ołówków czy też o innych akcesoriach malarskich z pewnością przyda się przyszłym artystom. W przypadku malarstwa ważne jest aby uczestnicy wypróbowali akwarele, farby olejne, wodne oraz plakatowe. Dzieci i młodzież rozwijają swoją wyobraźnie poprzez malowanie nie tylko na płótnie. Na obozach malowane są różne materiały, powierzchnie oraz przedmioty. Obraz na drewnie to jest dopiero sztuka! Podobnie jest z rysunkiem. Na koloni artystycznej uczestnicy uczą się prawidłowo korzystać z ołówków artystycznych, a także węgla. Są też organizowane obozy wyłącznie malarskie albo wyłącznie “hand made”.

Oprócz malarstwa i rysunku proponowane jest dzieciom na obozach artystycznych mnóstwo innych technik. Popularne dzisiaj “hand made” to prawdziwa gratka dla kreatywnych duszyczek! Podczas takich zajęć dzieci same tworzą niepowtarzalną – bo w swoim własnym stylu – biżuterię. Z gliny i innych mas na obozach artystycznych tworzone są także dzbanki, kubki, naczynia czy też figurki. Podczas warsztatów ceramicznych dzieci mogą odczuć prawdziwy relaks, udowodnione jest terapeutyczne działanie lepienia z gliny przy kole garncarskim. Ozdobione wyroby stanowią później przepiękną pamiątkę.

W programie artystycznym nie powinno zabraknąć zajęć decoupage, podczas których dzieci i młodzież upiększają oraz dekorują jakiś przedmiot nadając mu całkiem nowy, artystyczny wygląd. Są to bardzo satysfakcjonujące zajęcia i wielkie wyzwanie artystyczne. Kolejną ciekawą techniką jest orgiami – sztuka japońska pozwalająca nam ze zwykłej kartki papieru stworzyć niesamowite zwierzaki, rośliny, przedmioty. Nie jest to łatwe, ale warto się namęczyć, gdyż efekt jest niesamowity. Inną interesującą techniką z rodzaju papieroplastyki pojawiającą się często w programie obozów artystycznych jest quilling. Technika ta służy do tworzenia ozdób za pomocą wąskich pasków papieru.  Za jej pomocą wyczarować można istne cuda oraz niebanalne kartki okolicznościowe. Przepiękne ozdoby dzieci i młodzież na obozach artystycznych wykonują również z roślin. Na warsztatach florystyki obozowicze dowiedzą się jak dobierać kwiaty oraz dodatki na różne okazje. Nauczą się również jak je układać, by stanowiły uroczą wiązankę. Dodatkową atrakcją na obozach artystycznych są malunki na ciele. Chyba każdy słyszał o hennie? Dzieci oraz młodzież uwielbiają wakacyjne tatuaże, szczególnie przez to, że autorami są koledzy oraz koleżanki. Na koloni artystycznej nie powinno zabraknąć wystawy. Dzięki temu każdy artysta czuje się doceniony oraz dumny ze swoich prac. Możliwe, że prezentowane dzieła zainspirują inne dzieci do stworzenia czegoś podobnego.

Obozy artystyczne dla dzieci i młodzieży najczęściej organizowane są w miejscach blisko natury. Większość ośrodków nad jeziorami, nad morzem czy też w górach zlokalizowane są z dala od gwarnych miast, przez co mali artyści mogą w ciszy i spokoju tworzyć swoje prace. Przepiękne widoki inspirują uczestników, często obozowicze próbują je przenieść na papier podczas niezapomnianych plenerów.

Obóz artystyczny dla dzieci lub młodzieży oprócz zajęć plastycznych powinien także zawierać program sportowo-rekreacyjny. Tworzenie również potrafi zmęczyć – wymaga wysiłku, skupienia oraz precyzji. Ważne jest zatem aby obozowicze zaznali także beztroskich zabaw, jak podczas lata kąpieli w jeziorze lub morzu, czy też podczas zimy zjazdów z górek. Gry integracyjne pomagają się otworzyć i zdobyć nowe przyjaźnie. Rozgrywki sportowe napełniają dzieci endorfinami oraz pomagają spalić kalorie. Wspólne wieczory tworzą niesamowity, rodzinny klimat. Dużą atrakcją obozów są wycieczki, których nie powinno zabraknąć w programie. Dzięki nim uczestnicy mogą zobaczyć coś nowego, poznać okolice w które przyjechali na wakacje, zaznać nowych wrażeń, poznać kulturę różnych zakątków kraju.

Wróciwszy do domu uczestnicy podekscytowani opowiadają co się wydarzyło podczas takiego wyjazdu, ale przede wszystkim z dumą prezentują własnoręcznie wykonane na obozie artystycznym prace czy publikują je dla znajomych w mediach społecznościowych. Obóz artystyczny może być świetną inspiracją do dalszych działań artystycznych.