Obozy RPG i fabularne

OBÓZ RPG NAD MORZEM

12 - 19 lat

Lato nad morzem! Idealne miejsce na sesje gier fabularnych, w których sami wymyślamy bohaterów i ...

OBÓZ FABULARNY RPG + LARP W CZAPLINKU

12 - 19 lat

Wreszcie – lato! Idealne na sesje gier fabularnych, w których sami wymyślamy bohaterów i ich ...

Czaplinek

nad jeziorem

OBÓZ RPG

Dzieci i młodzież uwielbiają baśnie, zabawy z fabułą, gry trenowe i wcielanie się w rozmaite role. Na przeciw tym potrzebom wychodzą organizatorzy obozów letnich – od kilku lat można na rynku znaleźć obozy RPG. Rolle Playing Games – w skrócie RPG – to właśnie gry fabularne, gdzie gracze wcielają się w określone postaci. Rozgrywka ma miejsce na planszy lub na stole, używa się figurek, kart, specjalnych gier, monet, a czasem dodatkowych atrybutów koniecznych do rozgrywki. Jest też odmiana, gdzie sami gracze przybierają postać poprzez charakteryzację i przebranie się, odstawiają daną rolę i sami grają jako postać w danej zabawie – takie gry znajdziemy pod hasłem “LARP”.

Ludzka wyobraźnia nie ma granic. To właśnie dzięki niej można znaleźć się w innym świecie. Dzieci często z niej korzystają, wyobrażając sobie, że są np. piratami, piosenkarzami, strażakami, kucharzami, syrenkami, księżniczkami i można tak wymieniać w nieskończoność. Wszystko zależy od dziecka i jego preferencji. Bujna wyobraźnia jest więc bardzo atrakcyjna podczas zabawy. Jest to wówczas pewnego rodzaju gra aktorska według obranego scenariusza. Nazwać to też można grą fabularną, która obecnie bardzo popularna jest wśród nastolatków. Jest to gra towarzyska opierająca się na narracji. Uczestnicy gry wcielają się w role wymyślonych, fikcyjnych postaci, a następnie toczą rozgrywkę w wymyślonym przez siebie świecie. Gra fabularna zwana również RPG dostępna jest także w wersji elektronicznej. Komputerowe gry fabularne jednak nie są aż tak interesujące jak te wymyślone samodzielnie przez graczy. Dzisiaj RPG ma rzeszę fanów wśród dzieci i nastolatków na całym świecie.

Już kilka lat temu powstały nowoczesne obozy RPG dla dzieci i młodzieży, zwykle przeznaczone są one dla uczestników od 11 lub 12 lat. Oferta organizatorów turystyki z roku na roku jest w tej tematyce coraz bogatsza. Odbywają się one zazwyczaj w wakacje oraz podczas ferii zimowych, kiedy dzieci mają przerwę szkolną. Obozy fabularne, RPG, Larp-owe  polecane są głównie nastolatkom. W każdej z takich gier ustalane są pewne zasady, które dla maluchów mogłyby być zbyt skomplikowane. Są też już organizowane obozy dla zaawansowanych graczy (level 2), pojawił się nawet obóz RPG dla mistrzów gry.

Obóz RPG można zakupić w cenie od 1500 do 2500 zł. Cena zależy od standardu zakwaterowania (namioty lub pokoje), od liczby wycieczek autokarowych i innych atrakcji. Warto też sprawdzać sezonowe promocje, zwykle taniej jest jeśli wcześnie rezerwujemy obóz albo odwrotnie – w ostatniej chwili, czyli na przykład tydzień czy dwa tygodnie ptrzed wyjazdem. Często różne biura mają też inne promocje – black friday, mikołajkową, świąteczną, noworoczną, na dzień dziecka czy wiosenną. Warto skorzystać z takich promocji, bo wtedy można zaoszczędzić 100, 200, a nawet 300 złotych. Przed zakupem oferty zobaczmy też, czy cena zawiera wszystkie atrakcje, czy też niektóre są dodatkowo płatne – wtedy dopiero podsumujmy caąłkowity koszt obozu RPG. Zwykle ostateczna cena, wraz z dojazdem i fakultetami, oscyluje około dwóch tysięcy złotych i tyle mniej więcej należy przeznaczyć na ten cel. Sprawdźmy też, czy organizator oferuje dojazd z naszego miasta, bo jeśli nie, dojdzie jeszcze koszt zawiezienia dziecka. Na szczęście na obóz RPG nie są wymagane żadne przybory, sprzęt, ekwipunek czy ubiory, więc tutaj nie trzeba się specjalnie przygotowywać, bo organizator zapewnia wszelkie pomoce, atrybuty do gry, stroje i figurki.

Świetną lokalizacją na obóz RPG jest miejsce w lesie nad jeziorem. Woda, las, mokradła, pola – stwarzają idealne warunki na rozgrywki. Jednak obóz nad morzem, w górach czy też jeszcze innymi miejscu również może być bardzo fascynujący. Na obozach RPG uczestnicy tworzą własne scenariusze ale mają również możliwość rozegrania poznania zasad popularnych już gier, jak np. Dungeons & Dragons. Organizatorzy Turystyki zapewniają obozowiczom mnóstwo ciekawych stroi oraz atrybutów, aby mogli jak najlepiej odtworzyć grane przez siebie postaci.

Oprócz rozgrywek na uczestników obozów RPG, podobnie jak na innych wyjazdach czeka mnóstwo atrakcji. Wycieczki są nieodzownym elementem udanego obozu. Obozowicze dzięki takim wyjazdom mogą poznać atrakcje, oraz kulturę regionu, w którym obecnie się znajdują. Oprócz wycieczek, na uczestników czekają aktywności takie jak między innymi rozgrywki w piłkę plażową czy też nożną, a także wyprawy kajakowe, spacery, gry terenowe, wspólne ogniska, biesiadowanie, dyskoteki i wiele więcej.

Na obozie RPG lub LARP-owym uczestnicy rozwijają jeszcze bardziej swoją wyobraźnię, a zarazem kreatywność. Dodatkowo tworzą scenariusz wspólnie z innymi osobami. Jest to praca w grupie, podczas której nawiązują nowe znajomości. Wspólne zainteresowania sprawiają, że te znajomości często przeradzają się w przyjaźnie. Obóz RPG jest wspaniałą przygodą i niesamowitą okazją do zawarcia nowych, atrakcyjnych znajomości – częstokroś uczestnicy obozu spotykają się potem w swoim mieście i tam dalej grają. Obozowicze robią to, co najbardziej lubią i z rówieśnikami dzielącymi ich pasje. Każdy taki wakacyjny wyjazd wpływa pozytywnie na dziecko. Pozwala otworzyć mu się na nowe sytuacje oraz podnosi pewność siebie. Obóz fabularny to świetny pomysł na atrakcyjne, pełne radości, niezapomniane wakacje.