Obozy Anime i Manga

OBÓZ OTAKU W WERSJI ONLINE – NOWOŚĆ!

11 - 16 lat

Obóz odbędzie się tam, gdzie zabierzesz swój komputer lub tablet 🙂

online

inne

OBÓZ OTAKU W CZAPLINKU

11 - 16 lat

Otaku, fani anime i mangi, tworzą własne społeczności, spotykają się na warsztatach kultury japońskiej, zlotach, ...

Czaplinek

nad jeziorem

OBÓZ ARTYSTYCZNY – JAPONIA I KOREA W SZTUCE

12 - 16 lat

Chcesz bliżej poznać Japonię i Koreę? Uwielbiasz sztukę, malowanie, szkice, a może chcesz tworzyć komiksy? ...

NADMORSKI PRZYSTANEK OTAKU

12 - 16 lat

Zwariuj z nami  na punkcie Japonii! Lato to wymarzony czas na takie pasje. Japonia – ...

Obóz Anime, Manga, Otaku

Anime i Manga? Otaku? Może dla wielu osób starszych te słowa nic nie mówią, ale wśród nastolatków to jest hit kultury popularnej. Czym zatem są obozy anime i manga, obozy otaku oraz skąd się one wzięły? Słowo “manga” pochodzi z języka japońskiego i oznacza komiks, szkic, rysunek, obraz, karykatura. Zwykle, wykonane są one w wersji czarno białej. Mają zazwyczaj specyficzny sposób kadrowania. Manga powstała z połączenia ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania. Słowo “anime” także pochodzi z języka japońskiego i tłumacząc na język polski jest to film animowany. Powstaje on w większości przypadków na podstawie mangi, jednak nie zawsze. Ma takie same cechy w większości jak manga, czyli dość specyficzna kreska oraz sposób prowadzenia historii. Obóz otaku to po prostu wyjazd dla fanów anime i mangi. Słowo otaku zyskało wielką popularność po rozkwicie zainteresowania kulturą japońską i tematyką anime i mangi. Tematyki obydwu gatunków są różne, przeznaczone dla dzieci, nastolatków oraz dorosłych, do takich też osób są skierowane obozy otaku.

Główne typy mangi to: “Josei” – przeznaczona głównie dla nastolatek opowiada o codziennych problemach nastolatek, “Seinen” – przede wszystkim dla mężczyzn, gdyż tytułem przewodnim jest właśnie życie młodych mężczyzn, “Shōjo”- gatunek ten dotyczy głównie zawodów miłosnych, “Maho Shōjo” – bohaterką jest kobieta posiadająca niezwykłe zdolności, tzw superbohaterka walcząca  ze złem, “Mecha” – opowiada o robotach, sterowanych najczęściej przez ludzi. Zaś do najpopularniejszych typów anime zalicza się: “Harem” – komiks który, opowiada o bohaterze stale adorowanym przez kobiety, “Sentai” – czyli tematyka superbohaterów. O tym wszystkim młodzież dowiaduje się na obozach otaku i może poznać tam rówieśników, których również fascynują te tematy. W Polsce zostało wydanych około osiemdziesięciu tytułów, najbardziej popularnymi są : Akira, Ghost in the Shell, Naruto, Neon Genesis Evangelion czy Vagabond. Uczestnicy chętnie przywożą takie gazetki i publikacje na obóz otaku i wspólnie z innymi przeglądają i rozmawiają o tematach anime i mangi.

W Polsce ta popkultura i obozy otaku rozpowszechniły się niedawno, kilka lat temu i zdobyły wysoka pozycję. Dziś komiksy japońskie oraz filmy nie są kojarzone z czymś dziwnym, wręcz przeciwnie – możemy je znaleźć w każdej bibliotece. Coraz częściej powstają zjazdy zwane konwentami, gdzie spotykają się fani Anime i Mangi z całego kraju, czy też świata, często wtedy powstają między nimi nowe znajomości i plany wspólnego obozu otaku w wakacje. Młodzież jeździ tam z różnych powodów. Niektórzy chcą się czegoś nowego dowiedzieć, sprawdzić swoje umiejętności w konkursach oraz wymienić się swoimi poglądami czy planami. Inni zaś wybierają się na takie zjazdy, aby przede wszystkim poznać nowych znajomych – ewentualnie współtowarzyszy na obóz otaku. Kolejni przybywają tam, dla pozyskania nowych gadżetów, związanych z Anime i Mangą. Ostatnia grupa ludzi, która odwiedza takie miejsca to tzw. Cosplayerzy. Prezentują tam swoje atrakcyjne stroje. Na rynku są też obozy cosplay, są one łączone z obozami otaku lub stanowią odrębne oferty.

Od kilku lat pojawiają się obozy otaku zimowe i letnie, w górach i nad morzem, które organizują tematykę Anime I Mangi. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem ze strony nastolatków, czasem wręcz brakuje miejsc. Fani Anime i Mangi zapisują się na obozy otaku, aby wziąć udział w warsztatach kultury i turniejach japońskich gier. Mają również możliwość uczestniczenia w projekcjach najciekawszych filmów anime. Na obozach Anime i Mangi obozowiczów i kadrę  łączy jedna pasja – japońska sztuka rysunku i animacji. Na takich obozach często wystawiane są też teatrzyki, w których uczestnicy wcielają się w wybranego bohatera Anime. Każdy fan ma możliwość dowiedzieć się lub sam opowiedzieć także co nieco o korzeniach tej sztuki. Jak się ona narodziła? Co sprawiło, że jest tak bardzo lubiana przez młodzież oraz dorosłych na całym świecie? Kadra obozów otaku zawsze stara się opowiedzieć najciekawsze legendy związane z Japonią oraz jej mity, obyczaje i obrzędy przedstawione w formie zdjęć. Na takich obozach wyłaniani są też mistrzowie origami.Uczestnicy obozu otaku po takim wyjeździe potrafią przyrządzić najlepsze sushi i japońskie ciasteczka, a jedzenie pałeczkami nie sprawia im żadnego problemu. Każdy miłośnik japońskiej kultury na takich obozach ma również możliwość posłuchania na temat sztuk walki takich jak: Sumo, Judo czy Karate. Oprócz tematów związanych z Japonią na obozach otaku jest wiele innych atrakcji. Odbywają się ciekawe wycieczki, dyskoteki, ogniska. Obozy otaku są coraz ciekawsze, proponują coraz więcej atrakcji na miarę naszych czasów – a więc zależnie od oferty młodzież może uczestniczyć w wyprawie do parku linowego, w zabawie wodnej na torze do skimboardu lub na watermat rozłożonej na jeziorze, organizowane są turnieje łucznicze, zajęcia aktorskie, malarskie, konstruktorskie czy rozmaite gry, jak palant, krokiet, archery tag, mollky, czy speedminton. Obozy otaku odbywają się zwykle w bardzo ciekawych miejscach i ośrodkach ze sporym zapleczem, czasem z basenem lub na przykład ścianką wspinaczkową.

W Japonii, oprócz Anime i Mangi bardzo popularne są zabawy dla dzieci, z których kadra korzysta podczas obozów otaku. Jedną z takich zabaw jest wyliczanka “Kagome kagome”. Wszyscy uczestnicy tworzą okręg, jedna osoba siada w jego środku i zakrywa oczy. Włączona zostaje Japońska muzyka. Uczestnicy śpiewają wyliczankę “Kagome kagome”. Gdy wyliczanka się skończy – osoba siedząca w środku musi zgadnąć kto stoi za jego plecami. Jeżeli się jej uda odgadnąć zamienia się z tą osobą miejscem.

Kolejną japońską ciekawą zabawą, jest Kendama. Potrzebna jest do niej rękojeści o kształcie krzyża ze szpikulcem i trzema podstawkami. Do niej przymocowana jest za pomocą sznurka kula z dziurką. Młodzież na obozach otaku sama wykonuje taką rękojeść i sprawia to im wiele radości. Zabawa polega na tym, aby odpowiednio poruszać się rękojeścią i nadziać kule na jej szpic.

Japonia, nazywana krajem kwitnącej wiśni, ma bardzo bogatą kulturę, historię i dzięki temu przyciąga wielu pasjonatów. Coraz więcej chcę poznawać ten kraj i jego obyczaje. W Japonii przybywa wciąż coraz więcej turystów. Dlatego też zdarza się, że na obozy otaku jest więcej chętniej młodzieży niż miejsc. Organizatorzy jednak wychodzą na przeciw tym trendom i proponują coraz więcej miejscowości z obozami otaku, obozami cosplay czy koloniami dla dzieci z anime i mangą. Znajdziemy takie oferty w wielu zakątkach Polski, w ciekawych, turystycznych miejscowościach nad morzem, nad jeziorami czy w górach.