Kolonie piłkarskie

OBÓZ PIŁKARSKI DLA DZIECI W JAROSŁAWCU

7 - 13 lat

Jarosławiec to malownicza nadmorska miejscowość, położona w otoczeniu sosnowych lasów, obok jeziora Wicko, w bezpiecznej ...

Jarosławiec

nad morzem

OBÓZ PIŁKARSKO – PRZYGODOWY DLA DZIECI NA JURZE

7 - 12 lat

Zapraszamy wszystkich zapalonych fanów piłki nożnej na wielką dawkę aktywnej przygody na Jurze. Spędzicie tutaj ...

Podlesice (Jura)

w górach

OBÓZ PIŁKARSKI DLA DZIECI W BORACH TUCHOLSKICH – TLEŃ

8 - 13 lat

Dołącz do reprezentacji! Niezbędnik piłkarski – technika i metodyka podań i strzałów, dryblowanie, zwroty, zwody, ...

OBÓZ PIŁKARSKI “SPORTOWY MALUCH”

6 - 9 lat

Obóz piłkarski dla najmłodszych dzieci nad morzem to świetna propozycja na wakacje! Dużo, dużo podstaw ...

OBÓZ PIŁKARSKI NAD MORZEM

8 - 13 lat

Obóz piłkarski nad morzem to świetna propozycja na wakacje! Jeśli uwielbiasz piłkę, ruch i aktywność, ...

Obóz piłkarskie dla dzieci

Obozy piłkarskie przeznaczone dla wszystkich chętnych dzieci stają się coraz bardziej popularne. Wraz z sukcesami polskiej drużyny kilka lat temu i nowymi gwiazdami polskiej piłki nożnej oraz niesamowitymi emocjami podczas Euro, bardzo wzrosło zainteresowanie dzieci i młodzieży piłką nożną. To świetny trend i gwarantujący nowe, wspaniałe kadry w przyszłych polskich drużynach narodowych i lokalnych. Wszyscy cieszą się bardzo z tych sukcesów i nowego trendu w dziecięcym sporcie w Polsce. Kluby piłkarskie w miastach i miasteczkach pękają w szwach. A potem kończy się rok szkolny i… dzieci nadal chcą kopać piłkę. Często rodzice chcą wysłać pociechę na wyjazd wakacyjny i słyszą w  odpowiedzi: “Dobrze, ale tylko na obóz piłkarski!”. Rodzice są “za” – bo przecież to fajna pasja, sport to zdrowie, a sporty drużynowe świetnie wpływają na kompetencje społeczne dzieci. Organizatorzy więc od kilku lat wychodzą na przeciw nowym wymogom rynku i przedstawiają liczne oferty obozów piłkarskich dla dzieci już od siódmego roku życia.

Wybierając obóz piłkarski, musimy sprawdzić kto go organizuje. Sprawdzamy to pod różnym kątem (wiarygodność i kompetencje organizatora, doświadczenie, wartościowość oferty, itd), ale nie zapomnijmy o bardzo istotnej rzeczy, a mianowicie: jeśli obóz piłkarski organizuje lokalny klub piłkarski, to wiadomo, że uczestnikami wyjazdu będzie grupa dzieci znająca się i reprezentująca dany poziom gry w piłkę. Dlatego obozu piłkarskiego szukajmy u organizatorów ogólnopolskich, u renomowanych firm specjalizujących się w koloniach i obozach – bo tam nasze dziecko trafi na rówieśników z różnych miejscowości, dzieci wszystkie nie będą się znały i wtedy dobrze się zintegrują. Nie będzie sytuacji, że jest znająca się zwarta grupa piłkarzy ćwiczących razem na co dzień i do nich nasze dziecko, które jako jedyne nikogo nie zna. Często taki klub zapisując dziecko powie klientom, że będą różne dzieci, ale na miejscu okazuje się zwykle, że niestety jest inaczej – a przecież chcemy, by wakacje były udane i bezstresowe.

Kupując obóz piłkarski dla dziecka, zapytajmy organizatora ile godzin dziennie przewidziano na treningi piłkarskie (powinno to być wpisane w ofercie – w programie obozu). Ma to znaczenie zwłaszcza dla młodszych dzieci, początkujących, dla których np. 5-6 godzin dziennie to stanowczo za dużo. Jeśli dziecko jest małe, to obóz piłkarski dla niego powinien oprócz treningów zawierać też bardzo dużo ciekawych innych atrakcji jak wycieczki, zabawy, park linowy, kąpiele w basenie czy inne, różnorodne aktywności. Natomiast jeśli na obóz piłkarski wysyłamy nastolatka, który już od dziecka gra w piłkę, to czas treningów powinien być jak najdłuższy, a zajęcia dodatkowe powinny być, ale nie są już tak kluczowe. Ważni natomiast będą rówieśnicy i zaplecze sportowe obiektu (czy np. jest boisko na łące, czy profesjonalne, nowoczesne boisko piłkarskie lub wielofunkcyjne).

Na obozie piłkarskim zajęcia odbywają się zależnie od poziomu grupy i od wieku uczestników. Małe dzieci uczą się koordynacji, mają dużo ćwiczeń sprawnościowych z piłką, uczą się podań i zasad gry. Nieco starsi uczestnicy będą rozgrywać więcej meczów, uczyć się współpracy w drużynie i doskonalić podania i różne szczegóły gry. Najstarsi i zwykle najbardziej zaawansowani w grze, będą rozgrywać dużo meczów, doskonalić się, uczyć się od siebie nawzajem, pracować zespołowo pod okiem trenera i ćwiczyć formę. Każdy obóz piłkarski jest na bieżąco dostosowywany do kondycji, wieku i chęci uczestników, każda piłkarska grupa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.

Obozy piłkarskie są organizowane w różnych miejscach Polski, od gór poprzez jeziora aż po morze. Wybierając obóz, patrzmy, czy w danej miejscowości jest plaża, woda, jezioro czy chociaż basen. Zwróćmy też uwagę, czy jest to ośrodek odpowiedni do uprawiania sportów, czy ma duży teren, profesjonalne boiska, zaplecze sportowe, czy salę. Zwykle na obozach piłkarskich dzieci uzależnione są od pogody i raz na kilka lat zdarzają się takie turnusy, że grać naprawdę się nie da, bo cały czas leje deszcz – dlatego przy zapisie dziecka na obóz popatrzmy, czy w programie jest też dużo innych, ciekawych aktywności, czy może niewiele poza treningami?

Wielu rodziców martwi się o poziom gry swojego dziecka i niemożność porównania go do grupy obozu piłkarskiego, na który pojedzie. Najlepiej wtedy szczerze porozmawiać z organizatorem i opisać krótko poziom dziecka i swoje wątpliwości. Wówczas dowiemy się, czy dana grupa będzie odpowiednia. Dobrze, gdy w ofercie obozu opisane jest, dla jakich graczy przeznaczony jest dany wyjazd. Zwykle jednak oferty przeznaczone są dla każdego, zarówno dla dzieci początkujących, jak i grających. W razie potrzeby na obozie piłkarskim uczestnicy są dzieleni na podgrupy i wówczas prowadzone są zajęcia o różnym poziomie. Wszystko tu jednak zależy od decyzji trenerów i od umiejętności i zaangażowania dzieci.

Nie zapominajmy, że lato to czas na odpoczynek, a obóz piłkarski ma być świetną przygodą i pozytywnym doświadczeniem. Dlatego rodzice nie powinni wybierać zbyt wymagających wyjazdów, aby dziecko przede wszystkim w wakacje spędziło czas bezstresowo i miło, w dobrej, przyjaznej atmosferze. Niezwykle ważne jest, by dziecka nie zrazić, a raczej spowodować, żeby znów chciało pojechać za rok na obóz piłkarski lub inny, jaki sobie wraz z rodzicami wybierze.