WIOSNA W OGRÓDKU

Czy to balkon, czy kawałek trawki, czy spory ogródek – każdy może po swojemu celebrować wiosnę. Rodzinne sadzenie, sianie i podlewanie jest proste i dla każdego!
Każde dziecko chętnie przystąpi do pomocy, jeśli tylko odpowiednio je zainspirujemy i zachęcimy. Przedszkolaki w naturalny sposób są ciekawe wszystkiego, więc zabawa dla nich będzie świetna. Starsze dzieci potrzebują odpowiedzialnych zadań, czyli odrobiny samodzielności w działaniu (np. własna rabatka). Młodzież ma okazję sprawdzić, czy na pewno wie, którą stroną rośnie cebula 🙂 Do dzieła!
Balkony i tarasy.
Jeśli nie mamy ogródka, to nic nie szkodzi. Na balkonie też uda się świetny ogródek. Zawsze znajdzie się miejsce na zioła, sałatę, szczypiorek czy koperek. Kupmy długie donice i dobrą ziemię. Niedługo będziemy mieli zielono i pachnąco! Wystarczy tylko podlewać i doglądać naszych roślinek. W sklepie ogrodniczym warto kupić maleńkie doniczki z torfu – wtedy sadzonki np. sałaty wsadzimy do dużej donicy już “gotowe”.
Ogródki.
Jeśli nie jesteście typem zapalonego ogrodnika i nie mieliście jeszcze swoich “plonów”, to zagospodarujcie tylko mały kawałek ogródka. Duży obszar do skopania, a potem pielenia – będzie dla osób nie mających zbyt wiele czasu za dużym obciążeniem. Na początek kup kilka worków dobrej ziemi. Potem skop szpadlem obszar 3 x 3 metry i ogródź miejsce, by nie zarastało trawą (można ułożyć tam po prostu deskę czy kamienie). Wysyp ziemię na skopany ogródek. Pośrodku zrób oznaczoną ścieżkę, która umożliwi pielęgnowanie grządek. Teraz wyrównaj wszystko grabiami i gotowe.
Co tam posadzimy? Warto kupić malutkie cebulki dymki, z których wyrośnie nam własna cebula i szczypior. Można wsadzić też kiełkujące ząbki czosnku – choć będziemy go zbierać dopiero na jesieni. Na pewno uda się nam posadzić ziemniaki – są zupełnie niewymagające. Na początek wystarczy zakopać 10 sztuk (z kiełkującymi oczkami). Łatwe w uprawie są truskawki.
Co posiejemy? Sałata, rzodkiewka, ogórki i cukinia to jest to, co początkującemu ogrodnikowi powinno się udać. Jeśli chcecie, możecie spróbować też wsadzić tyczki i przy nich posiać fasolkę i małe pomidorki (łatwiejsze w uprawie od dużych). Dobrze wyrośnie też dynia.
Warto gdzieś obok (nawet w dużych donicach) posadzić gotowe roślinki kupione w sklepie – jak mięta, bazylia, oregano, czy trawa cytrynowa. Mięta jest wyjątkowo łatwa w uprawie.
Co się samo posieje? Same posieją się w ogródku pokrzywy, a my zbierajmy je (jak będą młode), warto je jeść i pić z nich napar. Jest wiele innych ziół, które natura sama nam daje – tylko trzeba się nimi zainteresować. A to właśnie jest najzdrowsze. W maju zbieramy młode kwiatki mlecza. Uczmy nasze dzieci o ziołach i używajmy ich.
Większe uprawy.
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego ogrodu lub pola, to warto rozważyć większą inwestycję we własne warzywka. Możemy wówczas kupić glebogryzarkę – urządzenie, które za nas przekopie ogródek (kosztuje od 200 zł wzwyż). Musimy też pomyśleć jak będziemy podlewać naszą uprawę (dostęp do węża z wodą). Jeśli nie mamy doświadczenia w uprawianiu ziemi, to koniecznie skonsultujmy rodzaj warzyw i porę ich wysiewu, sposób siania czy sadzenia. Rady te mogą być naprawdę bezcenne.
Sad owocowy.
Wielu ludziom marzy się sad, jednak na jego urośnięcie trzeba poczekać wiele lat. Jeśli tylko mamy gdzie posadzić drzewka owocowe – zróbmy to koniecznie, a za kilka lat będziemy się cieszyć z własnych jabłek, gruszek, wiśni, śliwek, czereśni, a nawet moreli. Warto mieć też orzech laskowy i inne, mniejsze krzewy, czyli różne porzeczki, jeżyny i maliny. Warto wziąć sadzonki od kogoś zaufanego, komu na przykład świetnie rosną maliny czy winogrona. Łatwo i szybko możemy mieć borówki amerykańskie.
Eko – styl
Uprawienie własnego pola, posiadanie kurnika czy hodowla kóz na mleko czy sery jest dla osób mieszkających na wsi lub na przedmieściach małych miast. Jednak własne warzywa, zioła, jaja czy ser to nieocenione dobro i bogactwo, które możemy dać swojej rodzinie. Jeśli tyko mamy możliwość własnej uprawy czegokolwiek – zróbmy to. Dla własnego zdrowia, odstresowania się, powrotu do natury i w celu przekazania dzieciom tych dobrych wzorców. Smacznego!
Kup sobie działkę
Działki w miastach najczęściej są dzierżawione i co roku opłaca się do kasy zarządcy pewną sumę. Zależy ona od wielkości miasta, liczby dostępnych ogródków i od wielkości powierzchni. Przykładowa roczna opłata za pustą, ogrodzoną działkę 1000 m² to 300 zł. Warto przemyśleć. Miejskie ogródki działkowe mają dostęp do wody i prądu (za ich zużycie płaci się w różny sposób – czasem woda jest w opłacie dzierżawy działki). Na działce można zbudować małą szopę, domek nie związany z gruntem, czy altankę. Rodziny z małymi dziećmi z pewnością docenią fajne miejsce wypadowe na weekend, gdzie czekać będzie na dzieci własna piaskownica czy huśtawka.