RODZINNA WYCIECZKA NA WYSPĘ SOBIESZEWSKĄ

W tym artykule chcemy Państwu polecić Wyspę Sobieszewską – która słynie nie tylko z kąpielisk , ale także zabytków, rezerwatów przyrody i szlaków turystycznych.
Bursztyn na plaży
Dzieci nie lubią spacerów bez atrakcji, nudzą się i szybka męczą – dobrze wiedzą to rodzice i opiekunowie. Ale jeśli powiemy maluchom, że fragment wybrzeża, którym będziemy właśnie spacerować to odcinek na którym zawsze można znaleźć kawałek bursztynu? Wtedy z pewnością nudny spacer zamieni się w ekscytującą przygodę! Najłatwiej bursztyn znaleźć tuż po sztormie, trzeba dokładnie przetrząsać piasek i uważnie stąpać po plaży. Przy okazji warto dzieciom wyjaśnić skąd się bierze to „złoto północy” – to kopalna żywica drzew iglastych z trzeciorzędu. Nazwa “złoto północy” pochodzi być może od jasnej, złocistej barwy bursztynu, a może też od wartości, jaką przedstawiał już w czasach starożytnych, gdy kupcy rzymscy wędrowali aż do Bałtyku i zakupiony tanio bursztyn sprzedawali potem na wagę złota.
Pieszo lub rowerem
Szlak turystyczny Wyspy Sobieszewskiej jest szlakiem pieszym PTTK, oznaczonym kolorem zielonym, o długości 10 km. Stanowi on odcinek Międzynarodowego Szlaku Pieszego E-9 (Nadmorskiego), przebiegającego m.in. polskim wybrzeżem. Jego trasa to: Sobieszewo – Orle – Wieniec – Komary – Świbno.
Godny polecenia jest także szlak rowerowy, oznaczony kolorem niebieskim, przebiegający wokół Wyspy, jego długość to 24 km. Turystyka rowerowa to zdrowy i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu, a w dobie coraz lepszego sprzętu, m.in. fotelików rowerowych dla dzieci – możliwa do uprawiania nawet z bardzo małymi dziećmi. Jadąc rowerem po Wyspie Sobieszewskiej zobaczymy np. takie obiekty jak Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, Izba Pamięci Wincentego Pola oraz Dom Kultury „Wyspa Skarbów”, zabytkową północną śluzę z 1895 r. w Przegalinie, „Forsterówkę” w Orlu czyli modrzewiowy dworek zbudowany w latach trzydziestych XX w. na polecenie i według częściowych planów Adolfa Hitlera. Służył on jako letnia rezydencja dla gauleitera okręgu gdańskiego NSDAP Alberta Forstera.
Podziwiając naturę
Na koniec warto wiedzieć, że na Wyspie Sobieszewskiej znajdują dwa unikatowe rezerwaty przyrody: „Ptasi Raj” w Górkach Wschodnich i „Mewia Łacha” w Świbnie, które słyną nie tylko z pięknych okazów ptaków, ale także z malowniczych widoków na ujście Wisły. Rezerwaty są położone na wschodnim i zachodnim krańcu Wyspy.