PIERWSZE KROKI NA LODZIE

Jak już wspominaliśmy wcześniej, do nauki przydadzą nam się łyżwy hokejowe, ale mogą być też figurówki, jeśli innych nie mamy. Każdy przeciętnie sprawny człowiek, nawet w dojrzałym wieku, jest w stanie nauczyć się jeździć na łyżwach rekreacyjnie. Nie zważaj więc na innych, nie wstydź się i po prostu zacznij. Najlepiej z rodziną lub znajomymi, abyście wspólnie dodawali sobie otuchy albo nawzajem się uczyli. Przed wejściem na lód naucz się podnosić – najpierw z maty, a potem już na lodzie. Przy podnoszeniu pamiętaj aby nie wystawiać palców – uważaj na innych łyżwiarzy, mogą niechcący wjechać Ci na rękę. Po upadku od razu wstań na kolana a rękami podeprzyj się na środku, pomiedzy łyżwami, przechyl się do przodu i powoli wstawaj.
Początek – przy bandzie. Nie bój się upadku i utraty równowagi. Na początku trzymaj się poręczy lub bliskiej osoby, opanuj sztukę stania w miejscu (najpierw na macie, potem na lodzie). Musisz mieć dobrze dopasowane łyżwy i miejsce wokół – wybierz taką porę, gdy na lodowisku jest jak najmniej ludzi. Trzeba mieć dobre nastawienie, nie wolno dać się ponieść stresowi – spięty łyżwiarz nie nauczy się jeździć. A więc – uśmiech i do przodu!
Pamiętaj o kasku i rękawiczkach – będą konieczne przy małych upadkach gdy będziesz musiał podtrzymać się lodu. W razie upadku wiedz o tym, że inny łyżwiarz może wpaść na Ciebie, więc nie podjeżdżaj na trasę, którą pędzą inni.
Gdy już stoisz na lodzie. Najważniejsze, nie przechylaj się do tyłu, tylko do przodu. Ugnij nieco kolana, stopy blisko siebie. Ręce rozłóż szeroko, aby złapać równowagę.
Hamowanie. Poobserwuj innych łyżwiarzy jak hamują. Żeby zahamować, rozstaw szerzej nogi. Jedną z nóg postaw lekko w poprzek, tak żeby łyżwa zaczęła hamować drapiąc o lód. Po chwili spróbuj postawić w poprzek również drugą łyżwę. Nie rozstawiaj nóg za daleko od siebie, żeby się nie rozjechały. Pochylaj się tylko do przodu, nigdy do tyłu!
Powodzenia!
Ważne sprawy – nie zapomnij!
W łyżwach nie wolno chodzić po niczym innym niż lód i miękkie specjalne powierzchnie gumowane. Jeśli wejdziemy łyżwami na beton – zniszczymy je.
Płozy naszych łyżew musimy ostrzyć przynajmniej przed każdym sezonem, a najlepiej co 10 godzin jazdy. Ostre płozy to łatwiejsza i bezpieczniejsza jazda!
Nie wolno jeździć w łyżwach za dużych lub nie zapiętych – z wielkim prawdopodobieństwem skręcisz nogę!
Konserwacja łyżew to ich dobre suszenie i wycieranie po każdym użyciu, przechowywanie w suchym miejscu. Łyżwy niedbale rzucane w kąt mogą zardzewieć. Aby ostrza nie rdzewiały – przeciera się je specjalnym woskiem (zapytaj przy swoim lodowisku w punkcie w którym ostrzysz łyżwy).