ZWIEDZAJ Z DZIECKIEM – MAZURY

Mazury to popularny rejon wypoczynku dla rodzin. Jego zaletą jest możliwość atrakcyjnego spędzania czasu niezależnie od pogody, nawet jeśli nie sprzyja ona kąpieli w jeziorach czy żeglowaniu, zawsze możemy udać się na wycieczkę po ścieżkach przyrodniczych, pozwiedzać zabytki, wybrać się na rejs turystyczny czy zażyć rozrywki w miejscach przyjaznych dzieciom.
Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży
Parki miniatur to miejsca, gdzie możemy podziwiać piękno architektury z całego świata, zebranej w jednym miejscu – oczywiście w wydaniu miniaturowym. To jasne, że taka wycieczka nie zastąpi podróży i zwiedzania prawdziwych zabytków, ale pamiętajmy, że u dzieci poznawanie świata i różnych kultur powinno zaczynać się od kojarzenia ogólnych faktów np. charakterystycznej bryły zabytku. Tak więc z tego punktu widzenia, wyprawa do parku miniatur dostarczy Wam nie tylko radości i dobrej zabawy, ale także niezbywalnej wartości intelektualnej.
Na jego terenie mamy do obejrzenia ponad dwadzieścia miniatur budowli charakterystycznych dla rejonu, z zamkiem w Malborku i bazyliką w Świętej Lipce na czele. Będziecie mogli podziwiać np. Zamek z Nidzicy, z Lidzbarka Warmińskiego, wiadukty kolejowe w Stańczykach, Wysoką Bramę w Olsztynie oraz wiele innych ciekawych miniatur. Dodatkowym atutem tego miejsca jest jego bliska odległość do kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu – zaledwie kilkaset metrów! Na terenie Parku znajduje się także punkt obserwacyjny na wieży, strzelnica rycerska, strzelnica militarna ASG, Park Zabaw dla najmłodszych czy Park Cafe. Z pewnością znajdziecie tutaj moc atrakcji na cały dzień.
Kadzidłowo leży w Puszczy Piskiej na zachód od drogi łączącej Mikołajki z Uktą, ok. 10 km od Rucianego-Nida. O zaletach bezpośredniego kontaktu z przyrodą nikogo nie trzeba przekonywać. Szczególnie dla dzieci ważne jest poznawanie zwierząt i ich zwyczajów z bliska, kształtujemy w ten sposób dziecięcą wrażliwość na krzywdę naszych „braci mniejszych”, wpajamy szacunek i zasady, które pomogą im zrozumieć potrzebę chronienia natury. W Parku Dzikich Zwierząt spotkamy wiele z zagrożonych wyginięciem gatunków rodzimych, zwierzęta mieszkają na terenach bardzo zbliżonych do naturalnych. Wiele z nich jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem więc można je głaskać, nakarmić i podziwiać z bliska. Park jest dość rozległy i ma szczególny charakter dlatego jego zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który ciekawie opowie o zwyczajach zwierząt.
Pomysł utworzenia tego niezwykłego parku rozrywki wziął się z pragnienia zatrzymania na dłużej w Mrągowie turystów przybywających na „Piknik Country”. Władze miasta chciały zapewnić gościom rozrywkę na najwyższym poziomie. W rezultacie powstał unikatowy rodzinny park rozrywki, oferujący różnorodne atrakcje dla wszystkich, nie tylko miłośników muzyki country. Bogaty program artystyczny, pokazy kaskaderskie, odwiedziny w wiosce indiańskiej, zabawa z kowbojami, Rancho Farmera ze zwierzętami, park linowy – to wszystko czeka na Was w Western City w Mrągowie.
Będziecie mogli poczuć się jak mieszkańcy typowego miasteczka z Dzikiego Zachodu na przełomie XIX i XX wieku: zobaczycie dom grabarza, cmentarz, ratusz, saloon, strzelnicę i bank. Może nauczycie się tańczyć układy taneczne country, będziecie konkurować w rzucaniu podkową lub lassem albo wyruszycie na poszukiwanie złota McKasiory? Zakosztujecie unikalnej kuchni, obejrzycie pokazy tresury koni i jazdy dżygitowej, kupicie pamiątki w sklepiku. Dla lubiących wyzwania przygotowano także Western Lina Park, gdzie znajdują się 4 różne trasy, zjazd tyrolski o długości 150 m i oczywiście specjalna trasa dla dzieci. Wszystko zgodnie z normami bezpieczeństwa i instruktorami służącymi pomocą na każde zawołanie.
Ełk – miasto atrakcji
Ełk położony jest w samym centrum rejonu zwanego „zielonymi płucami” Polski. W tym miejscu znajduje się jeden z najcenniejszych ekosystemów w Europie.Znajdziemy w nim nie tylko zabytki z XIX i przełomu XIX/ XX wieku i ruiny zamku krzyżackiego na Jeziorze Ełckim, ale także kąpielisko, park wodny, korty trawiaste, skatepark. Największą turystyczną atrakcją sezonu jest jednak Ełcka Kolej Wąskotorowa, która zaprasza wszystkich do odbycia urzekającej i niespiesznej podróży do świata historii Mazur i kolejnictwa. Ta atrakcja turystyczna liczy sobie ponad 100 lat i jest jedyną tego typu czynną atrakcją w rejonie. Malownicza trasa przejazdu to Ełk – Spytki – Ełk, w sumie 30 km. Cała wycieczka zajmie nam dokładnie 3 i pół godziny, w międzyczasie w miejscowości Spytki będzie 2 godziny czasu wolnego, które można wykorzystać do spaceru po lesie lub wsi, ognisko w specjalnie wydzielonym miejscu. Prowiant należy mieć własny. Odjazdy odbywają się ze stacji Ełk Wąskotorowy codziennie o godz. 10.00. Ełcka Kolej Wąskotorowa zaprasza również do zwiedzania Muzeum Kolejnictwa z zabytkową lokomotywownią i taborem. Na terenie EKW znajduje się też skansen pszczelarski i pracownia rzeźby.
To miejsce położone w najbardziej dzikim rejonie Mazur Garbatych, na terenie gminy Banie Mazurskie. Tutaj dopiero od niedawna można dotrzeć samochodem, to autentyczne odludzie niedaleko malutkiej wioski Ściborki, zamieszkałej przez ludność pochodzenia ukraińskiego, na skraju Lasów Skaliskich i Gór Klewińskich. Nie ma zasięgu telefonu, a wokół jedynie pastwiska, lasy i zwierzęta. Jeśli Wasza rodzina potrzebuje wytchnienia od cywilizacji to koniecznie wybierzcie się tutaj, znajdziecie spokój, najczystsze powietrze w Polsce i dzikie zwierzęta wprost na wyciągnięcie ręki.
Republika Ściborska to także osada, w której znajduje się Muzeum Kultury Indiańskiej i Eskimoskiej, wioska indiańska (w okresie letnim), chata maszera, stary dom z czarną izbą, tradycyjne studnie z wodą pitną czy największa w rejonie hodowla psów zaprzęgowych, koniki polskie, pasieka. Osadę można zwiedzać z przewodnikiem, który także zabierze nas na wyprawę po Republice, trzeba jednak być odpowiednio ubranym – wysokie buty, długie rękawy, zdolność do marszu po różnej powierzchni, trasy mają długość od 4 do 20 km. Odbywają się tutaj Questy czyli gry terenowe przygodowe. Za opłatą możemy spędzić cały dzień w Osadzie, pomagając przy zwierzętach, wykonując różne prace, zwiedzając i spożywając posiłki wegetariańskie.
Mazury to także rejon pełen historycznych zabytków. Możemy zwiedzić XIV-wieczny zamek w Olsztynie pochodzenia krzyżackiego, którego najsławniejszym administratorem na przestrzeni wieków był… Mikołaj Kopernik i właśnie on dowodził obroną zamku przed Krzyżakami w 1521 roku. W zamku ma swoją siedzibę także Muzeum Warmii i Mazur, które w zbiorach posiada na przykład wykonaną osobiście przez Kopernika tablicę astronomiczną z roku 1517. Inne eksponaty związane z tym wielkim uczonym możemy zobaczyć w krużganku i sali, która niegdyś służyła astronomowi za mieszkanie. Latem można także wspiąć się na zamkową wieżę. Na dziedzińcu zamkowym obejrzymy słynne „baby pruskie” – posągi, o których znaczenie spierają się historycy.
Z kolei miejsce związane z nieco bliższą nam historią to na pewno Wilczy Szaniec, czyli jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera. To właśnie tutaj miał miejsce nieudany zamach na słynnego przywódcę II wojny światowej. Wilczy Szaniec tworzyło zamaskowane miasteczko w lesie – ponad 200 budynków, w których mieszkało ponad 2000 osób, a wśród nich najwięksi „inżynierowie zbrodni” Trzeciej Rzeszy. W dawnym budynku Gwardii Przybocznej mieści się hotel i restauracja. Na terenie znajdziemy także strzelnicę, gdzie można postrzelać z replik broni niemieckiej. Od kwietnia do października można zamówić przejażdżkę „sztabo wozem” czyli niemieckim pojazdem VW Kurierwagen, którym można zwiedzać okoliczne bunkry.
Na Jeziorze Jeziorak istnieje największa w Europie wyspa śródlądowa, leży na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jest to akwen bardzo przyjazny dla turystyki: mnóstwo zatok, przewężeń, wysepek. Wokół strome brzegi, lasy i pastwiska – bardzo malownicze widoki.
Jeśli mamy ochotę na całodniową wycieczkę statkiem – polecamy trasę Ostróda – Iława. Jest to tak zwana „trasa papieska” charakteryzująca się pięknymi widokami Mazur Zachodnich. Trasa biegnie przez wody Jeziora Drwięckiego, Kanału Elbląskiego oraz Iławskiego. W czasie postoju przez ok. 2 godziny będziemy mogli pozwiedzać Ostródę, a w trakcie samego rejsu podróżować będziemy m.in. przez historyczne śluzy z obsługą ręczną – zapomniane atrakcje dla wszystkich uczestników!