Obozy żeglarskie

OBÓZ ŻEGLARSKI DLA MŁODZIEŻY W CZAPLINKU

12 - 18 lat

Żagle, wiatr i woda – można to pokochać! Wieczory z szantami. Atrakcyjny program z nauką ...

Czaplinek

nad jeziorem

OBOZY ŻEGLARSKIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Lato to wymarzona pora roku wielu z nas. Zarówno dzieci, jak i dorośli nie mogą wręcz się doczekać kiedy wreszcie nadejdą ciepłe dni, czas wolny od szkoły, relaks i odprężenie po stresującym roku szkolnym. Wielu rodziców i nastolatków uważa, że nie ma wakacji bez żeglarstwa – czyli rodzinnego wypadu na żaglówkę lub obozu żeglarskiego. Sądzą tak zwłaszcza ci, którzy jako dzieci byli nauczeni żeglowania i na zawsze już połknęli bakcyla. Na rynku jest bardzo dużo obozów żeglarskich, sęk w tym, by wybrać ten najbardziej odpowiedni dla naszej pociechy. Również wyjazdy rodzinne na łódkę są niezwykle wartościowe.

Dla najmłodszych dzieci (3-6 lat) polecane są właśnie pobyty rodzinne. Można żaglówkę wynająć samodzielnie, przyłączyc się do obozu żelarskiego dla dorosłych, albo wziąć udział w zorganizowanych wczasach czy rejsach żeglarskich. Wszystkie te opcje będą dobre, byle tylko wyjazd był na ciekawe akweny wodne – a więc jezioro powinno być duże (a w Polsce takich nie brakuje), a najlepiej aby jesczze było połączone z innymi jeziorami, aby pobyt tam był jak najbardziej urozmaicony.

Obozy żeglarskie polecane są już dla 7-letnich dzieci, takie maluchy zwykle uczą się na malutkich jachtach – optymistach. Są to żaglówki jednoosobowe, przeznaczone tylko dla dzieci na szkolenia. Obóz na optymistach jest bardzo dobrym początkiem żeglarstwa, gdyż dziecko ma władzę nad całą łódką i szybko się uczy wyczuwać wiatr, robic zwroty czy utrzymywać kierunek pływania.

Dzieci w wieku od około ośmiu lat spokojnie już mogą uczestniczyć w klasycznym obozie żeglarskim, a takie obozy zwykle szkolą uczestników na “Omegach” oraz małych jachtach kabinowych. Omegi są świetne do sterowania, łatwe w obsłudze, wygodne do pływania, jednak wywrotne (może to być wadą lub zaletą, zależnie od podejścia). Wywrotnosć Omeg jest potrzebna do nauczenia dzieci opanowania wywróconego jachtu i podniesienia go z wody. To ważna umiejętność. Natomiast jachty kabinowe są niemal niewywracalne i bardziej komfortowe.

Wybierając obóz żeglarski dla dziecka, należy dobrze sprawdzić kto jest organizatorem, czy firma posiada dobry sprzęt żeglarski, czy jest renomowanym ośrodkiem szkoleniowym – niestety w Polsce często zdarza się używać zdezelowanego sprzętu żeglarskiego sprzed 30 lat, z powodów oszczędności, bo sprzęt żeglarski jest drogi i wszelkie jego naprawy też są drogie. Warto samemu pojechać z dzieckiem na obóz i w razie czego interweniować. Jachty powinny być sprawne, aczkolwiek ich stan techniczny może ocenić tylko doświadczony instruktor.

Obozy żeglarskie są naprawdę wyjątkowym pomysłem na wakacje. Uczą dzieci aktywności, współpracy w grupie, kontaktu i czerpania radości z obcowania z przyrodą. Żeglarstwo to też kształtowanie charakteru, bo przecież pływamy w różnych warunkach, w deszczu, w słońcu, dużym wietrze. Obóz żeglarski to doskonała szkoła przetrwania, świetny pomysł na sportowe wakacje i na spędzanie czasu przez młodzież. Trzeba tylko umieć pływać lub chociaż nie bać się wody.

Koszt obozu żeglarskiego dla dzieci to około 1500 – 2000 złotych, trwa zwykle dziesięć lub jedenaście dni, organizowany jest na Mazurach, na Pojezierzu Drawskim lub w innych rejonach, gdzie tylko są spore jeziora. Nawet koło Żywca w Beskidach organizowano obozy żeglarskie, a w północnej Polsce jest ich po prostu mnóstwo. Warto zapoznać się wcześniejz ośrodkiem, kadrą, komandorem, bosmanem, sprawdzić warunki, w jakich będzie uczyło się nasze dziecko i z jakimi ludźmi. Mamy do tego pełne prawo. Zapisać dziecko na obóz żeglarski trzeba od stycznia do maja, maj to taki miesiąc, że już kończą się wolne miejsca na wielu obozach i lepiej nie zostawiać zapisu na czerwiec. Jednka na późne, sierpniowe terminy obozów żeglarskich miejsca są zwykle nawet jeszcze w lipcu, więc każdy się zdąży załapać i zaleźć wyjazd odpowiedni dla siebie.