żeglarskie

OBÓZ MAŁYCH OPTYMISTÓW

7 - 12 lat

Żeglarska przygoda rozpoczyna się właśnie w krainie jezior – na Mazurach! Chcesz nauczyć się panować ...

REGATOWY OBÓZ OPTYMISTÓW

7 - 12 lat

Obóz przeznaczony jest dla dzieci, które już potrafią samodzielnie pływać na Optimistach i mają ochotę ...

OBÓZ ŻEGLARSKA AKADEMIA DLA DZIECI

8 - 12 lat

Żeglarskie ABC dla wszystkich dzieci – wiatr ze włosach, żagle i woda – oto zapowiedź ...

Czaplinek

nad jeziorem

WAKACJE PEŁNE WYZWAŃ – KOLONIA ŻEGLARSKA

Żeglarstwo od wielu lat stanowi bardzo ciekawą i coraz to popularniejszą dyscyplinę sportu. Próba ujarzmienia wody i wiatru dla wielu osób stanowi niezwykłe wyzwanie. Żeglarstwo dostarcza mnóstwo radości oraz satysfakcji. Wielu amatorów żeglarstwa, stara się zarazić pasją żeglarstwa swoje dzieci. Rodzice często posyłają swoje pociechy na kolonie żeglarskie, w nadziei, że dziecko odnajdzie akurat w tej aktywności pasję życia.  Nie jest to powszechny sport, tak jak piłka nożna, siatkówka, czy taniec. W związku z tym wiele dzieci chce spróbować swoich sił w żeglarstwie, chociażby z tego względu, że jest to coś nowego. Warto dać możliwość dziecku spróbowania wielu aktywności. Dzięki doświadczeniom, dziecko samo zadecyduje co je pociąga i sprawia największą frajdę.

DLA KOGO ODPOWIEDNIA BĘDZIE KOLONIA ŻEGLARSKA?

Kolonia żeglarska będzie odpowiednia dla dzieci w wieku 8-12 lat. Płeć nie ma znaczenia. W żeglarstwie świetnie odnajdują się zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Z całą pewnością kolonia żeglarska będzie stanowiła idealną opcję dla dzieci uwielbiających wyzwania i nowe doświadczenia. Co nie znaczy, że nie jest to dobra propozycja dla bardziej nieśmiałych i wycofanych dzieci. Wręcz przeciwnie. Praca w grupie otworzy dziecko i rozwinie jego zdolności społeczne. Żeglarstwo wielu dzieciom kojarzy się z piratami i ich wielkimi przygodami. Uczestnik kolonii żeglarskiej będzie mógł poczuć się jak członek załogi nieustraszonych wilków morskich.

ZAJĘCIA NA KOLONIACH ŻEGLARSKICH

Kolonie żeglarskie wypełnione są od rana do wieczora mnóstwem zajęć. Gwarantuje to całkowity brak nudy. Na kolonistów czeka zarówno część praktyczna, jak i teoretyczna z zakresu żeglarstwa. Na kolonii żeglarskiej każde początkujące dziecko poznaje zasady sterowania jachtem, dowie się jak pracują żagle oraz zaznajamia się z nazwami poszczególnych części jachtu. Prowadzone są także zajęcia z nawigacji i lokacji. Na dobrze zorganizowanej kolonii żeglarskiej nie może zabraknąć nauki wiązania węzłów. Kolejne bardzo istotne zajęcia dotyczą manewrowania jachtem (odpadanie, ostrzenie, zwroty, praca żaglami i sterem, podchodzenie do boi, pomostu). Dodatkowo na koloniach żeglarskich poruszane są kwestie przewidywania pogody, ratownictwa, bezpieczeństwa na wodzie, etyki i etykiety. To i wiele innych ciekawych zajęć czeka na każdego małego żeglarza.

KOLONIE ŻEGLARSKIE, A BEZTROSKA ZABAWA

Wydawałoby się, że kolonie żeglarskie to czas skupienia i nauki. Oczywiście podczas zajęć żeglarskich uczestnicy muszą zachowywać spokój i rozwagę, jednak na każdej kolonii żeglarskiej jest też czas zabaw. Zazwyczaj jest to druga połowa dnia. Kolonia żeglarska tak jak każda inna kolonia ma dostarczać dziecku nie tylko nowych doświadczeń ale przede wszystkim mnóstwo przyjemności i radości.  Podczas kolonii żeglarskich dzieci biorą udział w zabawach  integracyjnych, grach terenowych, wycieczkach, dyskotekach, ogniskach, rozgrywkach sportowych, konkursach i wielu innych animacjach. Bawią się razem ze swoimi rówieśnikami, którzy z czasem stają się obozowymi przyjaciółmi. Jest to niezwykle wesoły czas, który uczestnicy wspominają przez wiele lat.

CO DAJE ŻEGLARSTWO?

Żeglarstwo jest sportem kształtującym dziecko w wielu aspektach. Na koloniach żeglarskich, dzieci pracują i funkcjonują w grupach. Co za tym  idzie, uczą się współpracy.  Dodatkowo nabierają pewności siebie i otwierają się. Kolonia żeglarska to też lekcja samodzielności i zaradności. Wymusza na dzieciach  radzenie sobie w nowych sytuacjach. Dodatkowo na koloniach żeglarskich dzieci uczą się odpowiedzialności. Żeglowanie jest sportem bezpiecznym ale trzeba być uważnym i skupionym . Każdy żeglarz odpowiada zarówno za samą łódkę, jak i współtowarzyszy rejsu. Żeglarstwo wzbudza w dzieciach ciekawość świata oraz poszerza horyzonty. Jest to bardzo rozwijające hobby.

GDZIE ŻEGLOWAĆ?

Polska daje żeglarzom  dużo możliwości. Można żeglować zarówno na morzu, jak i na jednym z bardzo wielu malowniczych jezior. Kolonie żeglarskie realizowane są w różnych miejscach. Nad morzem popularne żeglarskie  miejscowości to między innymi Ustka, Hel, Jastarnia, Puck, Krynica Morska i inne. Z kolei znane i lubiane jeziora nad którymi realizowane są kolonie żeglarskie znajdują się na Mazurach, Pojezierzu Drawskim, Pojezierzu Kaszubskim, w Borach Tucholskich i wielu innych regionach Polski. Oferta organizatorów turystyki dziecięcej z roku na rok jest bogatsza, a więc jest z czego wybierać. Każdy  z całą pewnością znajdzie idealną lokalizację dla siebie.

BEZPIECZEŃSTWO NA KOLONIACH ŻEGLARSKICH

Kolonie żeglarskie są bezpieczną opcją wypoczynku. Sport ten rzadko powoduje kontuzje. Uczestnicy kolonii żeglarskich cały czas są pod opieką wykwalifikowanych  i doświadczonych instruktorów. Na łodziach każdy uczestnik ma obowiązek cały czas nosić kamizelkę asekuracyjną. Sprzęt z którego korzystają koloniści jest w pełni sprawny i wcześniej dokładnie sprawdzony. Kolonie żeglarskie to sposób na pełne wrażeń i bezpieczne wakacje dziecka.