Obozy gitarowe

MŁODZIEŻOWY OBÓZ GITAROWY W CZAPLINKU

12 - 18 lat

Gitarowy wakacyjny zawrót głowy! Obóz przeznaczony dla miłośników gitary, od początkujących do zaawansowanych. Ciekawe warsztaty ...

Czaplinek

nad jeziorem

Obóz gitarowy

Gra na gitarze niesie za sobą wiele korzyści. Osoby grające na instrumentach mają bardziej wyczulony słuch, pogłębiają swoją zdolność koncentracji, są kreatywne, wrażliwe na piękno oraz zdyscyplinowane. Dzieci grające od najmłodszych lat ponoć znacznie szybciej przyswajają języki obce oraz są bardziej pewne siebie. Grając na gitarze koimy nerwy, relaksujemy się, uszczęśliwiamy siebie oraz osoby słuchające z otoczenia. Bardzo dużą zaletą gry na gitarze jest to, że naukę można rozpocząć w każdym wieku. Wystarczy instrument, chęci i regularne ćwiczenia. To również fantastyczna terapia pomocna w dzisiejszych, bardzo stresujących, czasach.

Dzieciom, które kochają muzykę, polecane są obozy gitarowe. To świetne miejsce zarówno aby nauczyc się podstaw gry, jak też podszkolić swoje umiejętności. Uczestnik, który wcześniej nie grał na gitarze, będzie na obozie gitarowym w grupie podstawowej. Nauczy się akordów, strojenia gitary, poprawnego korzystania z instrumentu (podnóżek, postawa, układ rąk, ustawienie pulpitu, prezentacja na scenie), a także jak dbać o instrument. Natomiast osoby już grające będą w grupie średniej lub zaawansowanej. Na nie czeka nauka przebojów oraz klasyki, a także zapoznanie się z technikami gry takimi jak fingering, tapping czy kostkowanie. Każda z grup dodatkowo poznaje rodzaje gitar i różnice jakie są między nimi. Dla kogo jaka gitara? Od czego zależy jej brzmienie? Czy można zmienić brzmienie własnej gitary i jak? Jakie dodatki warto kupić, jakie trzeba, a jakie są nam zbędne? Te wszystkie zagadnienia są omawiane właśnie na obozach gitarowych. Co do muzyki, to na takowym obozie uczestnicy powinni spróbować zagrać różne rodzaje: rock, blues, country, blues, regge, piosenkę turystyczną i inne. Ważne, aby instruktorzy także indywidualnie przekazywali zalecenia oraz wskazówki co do dalszej nauki. Często zajęcia na obozie gitarowym urozmaicone są warsztatami emisji i impostacji głosu. Podczas takich zajęć dzieci wykonują ćwiczenia wokalne, śpiewają solo jak i w zespole, uczą się prawidłowego oddychania oraz właściwej sylwetki i postawy wpływającej na jakość głosu. Kluczowym elementem, którego nie może zabraknąć na obozie gitarowym, jest mini koncert, czyli pokaz umiejętności całej grupy. Czy to w sali, czy też przy ognisku obozowicze prezentują swoje umiejętności. Jest to satysfakcjonujące dla artysty, a dla słuchaczy bardzo przyjemne. Często słuchaczami koncertu obozu gitarowego są inne obozy młodzieżowe i dziecięce, o innych tematykach.

Umiejętność gry na gitarze oczywiście przydaje się w różnych momentach, a już na pewno na ogniskach ze znajomymi. Co to za ognisko bez gitary? To właśnie muzyka stwarza ten fantastyczny, obozowy nastrój.

Większość artystów lubi ciszę oraz naturę. Z tego względu obozy gitarowe organizowane są z dala od dużych, hałaśliwych aglomeracji miejskich. Zazwyczaj są to ośrodki w lesie na uboczu, gdzie obozowicze mają dużo przestrzeni dla siebie. Dodatkowo są to miejsca, w których powietrze jest w bardzo małym stopniu skażone przemysłem. Najpopularniejsze w lecie są obozy nad morzem na przykład w Jantarze, w Rowach, w Ustce oraz nad jeziorami – jak kultowy obóz w Czaplinku nad jeziorem Drawsko. Lokalizacje te kuszą podczas wysokich temperatur dostępem do wody. Niezwykle przyjemne kąpiele w morzu czy też w jeziorze są uwielbiane przez wszystkie dzieci! Dodatkowo program realizowany w takich miejscach uzupełniany jest często w wiele sportów wodnych. Na Mazurach lub Pojezierzu Drawskim popularne jest kajakarstwo, żeglarstwo, a nawet windsurfing. W zimie znacznie częściej wybierane są zimowiska gitarowe w górach. Piękny biały puch pokrywający wszystko wokół, lampiony oraz panorama gór stwarzają niepowtarzalny klimat. Często dostępne są w zimę obozy gitarowe połączone z narciarstwem lub snowboardem. Najczęściej organizowane one są w okolicy Zakopanego – w Poroninie, Białce Tatrzańskiej lub Bukowinie Tatrzańskiej.

W programie obozów gitarowych nie powinno zabraknąć wycieczek, które są wyczekiwane przez dzieci. Dzięki nim obozowicze mogą zobaczyć nowe miejsce, poznać jego historię, skorzystać z oferowanych atrakcji, a także zakupić uwielbiane szczególnie przez najmłodszych pamiątki. Na obozie gitarowym, po programie szkoleniowym oprócz wyjazdów powinny też znaleźć się sporty oraz zabawy. Wakacje czy ferie to czas wolny dzieci i młodzieży, a więc istotne jest, aby to nie były zbytnio forsujące zajęcia. Mają być one aktywne, ale zarazem luźne i zabawne. W lecie lubiane przez dzieci aktywności to między innymi baloniada (walka na wypełnione wodą balony), slackline (chodzenie po linie), siatkówka plażowa, palant, wodna olimpiada, trampoliny. Zimą obozowicze uwielbiają łyżwy, zjazdy z górek, lepienie gigantycznego bałwana. Niezależnie od pory roku na każdym obozie gitarowym powinna odbyć się dyskoteka pełna niespodzianek i klimatyczne ognisko. Nie powinno zabraknąć również uroczystego zakończenia na których przedstawiane są zdjęcia i filmiki z obozu oraz wręczane dyplomy.

Co w obozach gitarowych jest takie niesamowite? To przede wszystkim klimat. Grupa ludzi z wielką pasją wspólnie grająca i śpiewająca stwarza cudowny nastrój. Chyba nikt nie byłby w stanie przejść koło takiej grupki obojętnie. Każdy chętnie by się dosiadł, posłuchał i potowarzyszył. Nie zapominajmy, że obozy gitarowe dla dzieci i młodzieży to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, ale przede wszystkim czas zabawy, relaksu, wypoczynku nawiązywania nowych przyjaźni. To właśnie sprawia, że dzieci wracają do domu z przepięknymi wspomnieniami, o których chętnie opowiadają rodzicom i znajomym, ale także z nowymi umiejętnościami w grze na instrumencie. Być może to wstęp do fascynującego hobby, może początek drogi do szkoły muzycznej lub prywatnych lekcji gitary? Może nawet zalążek mniejszej czy większej kariery muzycznej? Warto to sprawdzić i spróbować. Obóz gitarowy to niezwykle trafiony wybór wyjazdu wakacyjnego, jeśli tylko dziecko choć trochę interesuje się muzyką, instrumentami czy śpiewaniem. Do zobaczenia na obozie gitarowym.