PrintFriendlyFacebook
Udostępnij na Facebooku!

ŻMIGRÓD I JEGO TRASA SMOKÓW


Na swoją pomnikową maskotkę miasto Żmigród wybrało smoka. Czy Żmigród ma jakieś smocze tradycje?
Na jego terenie powstały cztery smoki: Rowerzysta, Przyrodnik, Podróżnik i Urzędnik.
Do szlaku zostały dołączone również dwie rzeźby: smok przy Zespole Placówek Kultury oraz smok w Zespole Pałacowo-Parkowym.

Inicjatorką budowy trasy smoków jest Joasia z tutejszej podstawówki. Napisała ona legendę, która jest uzupełnieniem ścieżki smoków – oto jej fragment:

“… Jednym z jego mieszkańców był wielki i okazały Żmij, nazywany przez grodzian Smokiem. Był on przyjacielem mieszkańców grodu oraz jego mężnym obrońcą. Potrafił być najbardziej okrutny w stosunku do tych, którzy zagrażali bezpieczeństwu i szczęściu któregokolwiek z mieszkańców. Wielu kupców i podróżników, którzy przemierzali bursztynowy szlak, opowiadało z podziwem o Żmijowym Grodzie, który nazwany został Żmigrodem.(,,,) 
Smok obwieścił, że gdyby mieszkańcom Żmijowego Grodu groziło jakieś niebezpieczeństwo, moc smoczego tchnienia spowoduje, iż zastygłe smoki ożyją i nie pozwolą, by mieszkańcom stała się krzywda.”

 

Żmigród to 6-tysięczne miasteczko w woj. dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, nad rzekami Baryczą i Sąsiecznicą.
Warto zobaczyć tu basztę z XVI wieku – wieżę która jest pozostałością po zamku. Zobaczyć warto też popadający w ruinę zespół pałacowy, z XVIII w., XIX w., ul. Parkowa (Pałac Hatzfeldów), a także kościół św Trójcy z XVI wieku.

 

Żmigród
woj. dolnośląskie

Promocja Promocja