Zamek Królewski na Wawelu przez wieki stanowił twierdzę królów Polski. Symbol Krakowa przedstawia zwiedzającym historię Polski, w czasach zarówno jej świetności, jak i upadku.
Był miejscem koronacji i pochówku polskich monarchów, władz oraz znanych Polaków. Spoczywają tu między innymi marszałek Józef Piłsudski, generał Władysław Sikorski i prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Na Wawel sprowadzono też szczątki poetów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki oraz ziemię z mogiły Cypriana Kamila Norwida.
Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany.
Jest to punkt obowiązkowy w Krakowie. Licznie odwiedzany przez turystów indywidualnych z całego świata, jaki i grupy zorganizowane (kolonie, obozy dla dzieci i młodzieży, wycieczki szkolne). Latem są duże kolejki do wszystkich kas – najlepiej kupować bilety przez internet i wybierać mniej oblegane pory roku.
Osobno kupuje się bilety do Katedry i Muzeum Katedralnego, a osobno na zwiedzanie obiektów związanych z Zamkiem Królewskim (czyli właściwie całej reszty).
Katedra: Do wnętrza można wejść bezpłatnie. Przestrzeń biletowana obejmuje groby królewskie w kryptach, wieżę z Dzwonem Zygmunta, niektóre kaplice oraz Muzeum Katedralne. Bilety kupuje się na przeciwko świątyni. Jest tu też muzeum katedralne które daje możliwość obejrzenia kopii włóczni św. Maurycego, czyli daru samego cesarza Ottona z 1000 roku dla Bolesława Chrobrego – to nie lada gratka!
Zamek: Kasy usytuowane są przy obu bramach wiodących na Wzgórze Wawelskie – przy Bramie Herbowej (tej z dość stromym podejściem, od strony wylotu Kanoniczej i Grodzkiej) oraz w Centrum Informacji i Promocji tuż za Bramą Bernardyńską (od strony kościoła Bernardynów). Pamiętajmy, że w sezonie najlepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji, bo liczba biletów jest limitowana (dla grup rezerwacja jest w sezonie obowiązkowa). Przypominamy, że całkowicie bezpłatnie mogą Państwo obejrzeć przepiękny renesansowy dziedziniec arkadowy.
Turystom udostępniono ekspozycje stałe tj. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony, Sztuka Wschodu.
Zobaczyć można „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie” (18/11 zł w sezonie) i „Prywatne Apartamenty Królewskie” (25/19 zł w sezonie). Każda z tych tras ma swoje uroki. Na początek polecamy chyba jednak Komnaty Reprezentacyjne z wspaniałą Salą Poselską ze słynnym wawelskim stropem dekorowanym przedstawieniami ludzkich głów i kolekcją arrasów. W Prywatnych Apartamentach zobaczycie Państwo za to m.in. Salę Kolumnową i naprawdę olśniewające wnętrza (w tym niespodzianka – przedwojenny apartament prezydenta Mościckiego z łazienką!).
Zwiedzanie Wawelu może również obejmować świetną ekspozycję wspaniałych precjozów i broni w Skarbcu Koronnym i Zbrojowni (w sezonie turystycznym bilet kosztuje 18/11 zł). Chyba największym skarbem tej wystawy jest miecz koronacyjny królów polskich czyli słynny Szczerbiec.
Wystawa Wawel Zaginiony. Możecie również poznać najdawniejsze dzieje Wzgórza Wawelskiego i relikty jego romańskiej zabudowy (konkretnie romańskiej rotundy śś. Feliksa i Adaukta) na wystawie Wawel Zaginiony (10/7 zł).
Wystawa Sztuka Wschodu. Nie zapominajmy również o olśniewającej wystawie „Sztuka Wschodu” obrazującej fascynację Sarmackiej Rzeczpospolitej orientem – na Zamku możecie Państwo podziwiać wspaniałe wytwory tureckiego i perskiego rzemiosła artystycznego, w tym łupy spod Wiednia (koszt zwiedzania: 16/9 zł).
Latem (sezon turystyczny trwa od końca kwietnia do września), jest możliwość pokonania tras terenowych czyli: odbycia spaceru z przewodnikiem po budowlach i ogrodach wawelskich niedostępnych bez biletu (koszt 18/10 zł), wejścia na Basztę Sandomierską z wspaniałym widokiem na miasto (4 zł) i zejścia do Smoczej Jamy (również 4 zł).
Zamek ma często do zaoferowania bardzo ciekawe wystawy czasowe.
Na zakończenie jeszcze garść informacji praktycznych. Na Wawelu znajdują się dwie kawiarnie – jedna przy Centrum Promocji i Informacji, druga tuż obok wejścia na wystawę Wawel Zaginiony. Przechowalnię Bagażu znajdziecie Państwo od razu za Bramą Bernardyńską.
Adres:
Wawel 5,
31-001 Kraków
Kontakt:
www.wawel.krakow.pl
ZWIEDZAJ Z KOGIS – ZOBACZ INNE ATRAKCJE W NASZYM PORTALU