PrintFriendlyFacebook
Udostępnij na Facebooku!

ZAMEK I SKANSEN LUDOWY – DOBCZYCE


Zamek dobczycki leży na skalistym wzgórzu nad Rabą, w zachodniej części miasta. Podobnie jak w Niedzicy i Czorsztynie tuż przy zamku powstała zapora co zmieniło wygląd jego otoczenia. Do dzisiaj na całym obszarze dawnego zamku przetrwały niezbyt wysokie mury, które w zimie praktycznie całkowicie giną pod śniegiem. Warownia składała się z zamku górnego w kształcie trójkąta i dolnego. Pierwotne wejście prowadziło od południa do zamku górnego, a dawna brama została w XVII w. zamieniona na kaplicę. Do dzisiaj widać tam otwór wejściowy. Zwiedzając zamek warto też obejrzeć pobliski skansen, kościół zbudowany z murów zamkowych oraz resztki fortyfikacji miejskich z bramą. Aby do nich dotrzeć należy idąc pod górę do zamku nie skręcać w prawo na schody, tylko pójść prosto. Dawne Dobczyce położone był bowiem na tym samym wzgórzu co zamek i dopiero w II poł. XVIII wieku z braku miejsca na rozbudowę przeniesiono je do doliny Raby. Koło kościoła można zobaczyć zabytek przyrody – lipę zwaną Marysieńką z posągiem Matki Boskiej, zasadzoną w dniach wiktorii wiedeńskiej w 1683 r. 

Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego,  został on wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. W jego skład wchodzą: 
– kurnik – na parterze piętrowego kurnika (sernika) wystawione są sprzęty gospodarskie: socha, brony, drewniane łopaty, pługi żelazne, żarna, roszarnia, ul dwudziałowy, wialnia, grabie, cepy, siewniki ręczne i sąsieki na zboże, 
– spichlerz zbożowy – budynek w którym odtworzono dawną kuźnię i można zobaczyć narzędzia służące do prac kowalskich. Licznie zgromadzone eksponaty to rezultat wieloletniej pracy pana Władysława Kowalskiego – pierwszego kustosza muzeum oraz wielu wolontariuszy z Dobczyc i okolic, którzy podarowali stare sprzęty codziennego użytku.
– wozownia – stoi tuż obok kurnik, a w niej dworskie sanie używane w czasie kuligów, duża wialnia i ogromna beczka dębowa z korbami do robienia masła na 50 litrów,
– karczma – budynek karczmy przeniesiono z Krzyszkowic koło Myślenic i postawiono w miejscu dawnej karczmy czynnej do początku XX wieku. W budynku karczmy jest sala główna, alkierz, kuchnia oraz izba cechów. W sali głównej możemy oglądać eksponaty o charakterze etnograficznym. W gablotach znajdują się stroje ludowe, a na ścianach zobaczyć można trofea myśliwskie oraz zdjęcia archiwalne upamiętniające Dobczyce przed powstaniem jeziora zaporowego. 

Adres:

Stare Miasto (zamek)
32-310 Dobczyce

Kontakt:

Telefon: 518 825 830