Zrewitalizowany park to doskonała przestrzeń do spacerów i rekreacji.
Jest tu tężnia solankowa, tor OCR, kawiarnia, ogród sensoryczny, skatepark.
Historia parku
Park Tysiąclecia to miejsce o historycznym znaczeniu. Świadczy o tym choćby fakt, że jest on wpisany na listę zabytków. Co ciekawe, poza konserwatorem nadzór na rewitalizacją sprawowali również archeolodzy, ponieważ na terenie tym odkryto dawne pochówki. Wiąże się z to z historią parku.
Wcześniej znajdował się tu cmentarz Zielonego Krzyża z początku XIX wieku – największa nekropolia Grünbergu i jedna z najokazalszych na Dolnym Śląsku. Składała się ona z dwóch części: katolickiej i protestanckiej. Spoczywały tu najważniejsze w mieście osobistości, m.in. winiarze, politycy, wydawcy gazet, przemysłowcy czy artyści.
W czasach komunizmu, dokładnie w latach 60., chęć pozbycia się z miasta niemieckiego miejsca, jakim był cmentarz, doprowadziła do jego likwidacji. W 1966 r. z okazji 1000. rocznicy chrztu Polski powstał tu Park Tysiąclecia.
Jedną z pozostałości po dawnym cmentarzu jest grobowiec Georga Beuchelta – założyciela Fabryki Mostów, Konstrukcji Stalowych i Wagonów Beuchelt & Co. Grób z 1913 r. został oczyszczony, a ogrodzenie wokół niego odnowione. Kolejnym takim elementem jest budynek kawiarni, w którym kiedyś znajdowało się krematorium (z 1924 r.). Ścieżki również przypominają układ dawnych kwater.
Dziś tajemnicze alejki otoczone drzewami zapraszają Was na spacer, poznanie dziejów miejsca, w którym mieszkańcy Grünbergu odbywali swoją ostatnią wędrówkę, a także do skorzystania z jego obecnych zalet, cieszenia się życiem i oddychania pełną piersią pośród natury.
Adres:
Wazów 34
65-001 Zielona Góra
ZWIEDZAJ Z KOGIS – ZOBACZ INNE ATRAKCJE W NASZYM PORTALU!