PrintFriendlyFacebook
Udostępnij na Facebooku!

MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH


Kiedy do Łeby albo Ustki zawita niepogoda, kiedy leżenie na plaży stanie się nudne, a obowiązkowa wycieczka na okoliczne wydmy jest już zaliczona, warto wskoczyć na rower albo usiąść za kierownicą i odbyć podróż w czasie i przestrzeni do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jest odwzorowaniem dawnego układu wsi i przechadzając się pomiędzy chałupami, w cieniu starych drzew, rzeczywiście możemy odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie. Unikatowe i fascynujące jest także to, że nie jest to muzeum o założeniu parkowym, lecz cechująca się ogromną wiarygodnością część wsi. Przez jej środek, ale i przez środek Muzeum biegnie publiczna droga asfaltowa, jedyna droga dojazdowa dla zmotoryzowanych

Do ekspozycji stałej Muzeum Wsi Słowińskiej należy pięć zagród złożonych z chałupy mieszkalnej oraz budynków użytkowych. W muzeum znajduje się zagroda rybacka z magazynem rybackim, łodziami, szałasem, gdzie spali rybacy, łodziami oraz sieciami. W zagrodach rolniczych możemy zaś obejrzeć naziemną piwnicę, stodółkę, warsztat stolarski, starą pasiekę, miejsce kopania torfu oraz najrozmaitsze narzędzia gospodarcze.Wystrój każdej z chat mieszkalnych nawiązuje do innego okresu z życia wsi Kluki. Koniecznie należy odwiedzić chałupę Charlotte Klück. Jest to najstarszy budynek Muzeum, zbudowany pod koniec XVIII wieku.

Odwiedzając to muzeum ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu.

Adres:

Kluki 27
76-214 Smołdzino

Kontakt:

tel. +48 (59) 846-30-20
fax. (59) 832-66-00
e-mail: muzeum@muzeumkluki.pl 

Strona internetowa:

http://www.muzeumkluki.pl/index.html