OBOZY W TEMATYCE JAPOŃSKIEJ


Dlaczego warto?
Popkultura to też sztuka, a my będziemy z nią sporo obcować. Muzyka? To nie tylko zespoły popowe i rockowe, to również wirtualni idole na czele, których stoi Hatsune Miku, czyli pierwszy Vocaloid stworzony przez Crypton Future Media. Wirtualna idolka cieszy się równie dużym uznaniem w branży muzycznej, co światowej sławy artyści.
Anime?
Oczywiście oprócz wspólnych sensów nowych produkcji filmów animowanych nie zabraknie nostalgicznych spojrzeń wstecz. Opowiadając o historii, powstawania tego odłamu sztuki filmowej wspominamy o takich produkcjach jak „SailorMoon”, „DragonBall” oraz twórczości Hayao i Isao Takahata – założycieli Studia Ghibli, które stworzyło wiele ambitnych filmów animowanych, którego jedna z produkcji „Spirited Away: W krainie bogów” otrzymało Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, a także Oskara w 2002 roku za najlepszy film animowany,
był to pierwszy nieamerykański film animowany, który zdobył te wyjątkową nagrodę.
Manga?
Wspólne czytanie ulubionych serii będzie przyjemnością samą w sobie, dodamy do tego trochę ciekawostek związanych z rozwojem rysunkowych postaci i sami oddamy się projektowaniu mangi oraz tworzeniu szkiców w tym stylu. Swoją drogą… charakterystyczne duże i błyszczące oczy postacie z anime i mang zawdzięczają Disneyowi, a jak to się stało, wyjaśnimy w trakcie zajęć.
Szara codzienność?
Nie w Japonii. Każda dzielnica Tokio reprezentuje inny styl. Pojęcie nudy nie dotyczy japońskich restauracji, stacji metra, automatów, hoteli, ani reklam. Poznamy typowy dzień Japończyków oraz gajdzin, czyli obcokrajowców, którzy zdecydowali się zamieszkać w kraju Godzili. Pobudzimy kreatywność i wyobraźnie. Rysowanie mangowych paneli i projektowanie okładek wpłyną korzystnie na rozwój zmysłu plastycznego, wyczucie estetyki oraz zdolność planowania przestrzeni na powierzchni papieru. W ramach zajęć stworzymy też inne prace plastyczno-techniczne. Wachlarze idealne na upalne dni, talizmany przynoszące szczęście, maski majestatycznych kitsune i wiele innych. Poczucie nieprzerwanego konwentu. Otaku – fani japońskiej popkultury, uwielbiają wymieniać ze sobą poglądy dotyczące nowych serii, przywoływać wspomnienia dotyczące starszych produkcji, wspólnie cieszyć się na wieści o reaktywacji zapomnianych anime i mang, tworzyć i kolekcjonować fanarty, a także fanfiki z ulubieńcami. Atmosferę zlotu zapewni wspólne zatańczenie Belgijki i karaoke, kiedy przyjdzie czas na wyciszenie, zasiądziemy do planszówek w orientalnym klimacie.
Genshin Impact
Autorski program cosplayerki i gamerki @MistyKhaito
Ta gra bije rekordy popularności. Przepiękna grafika, wielowątkowa fabuła odnosząca się do wytworów kultury z całego świata, rozbudowane misje, szereg postaci – ich wyjątkowe historie, unikatowe umiejętności, przeplatające się ze sobą losy, to tylko kilka powodów, by chociaż na chwile nie zgłębić fenomenu tej gry. Celem obozu jest łączenie fascynacji japońską popkulturą oraz zamiłowania do gry Genshin Impact stworzonej przez chińskie studio miHoYo. Ta fabularna gra akcji pozwoli nam zapoznać się z azjatyckimi wierzeniami i festiwalami, otworzy nam drzwi bogactwa istot występujących w tamtejszym folklorze, ale także umożliwi zagłębienie się we współczesną popkulturę Japonii. Uczestnicy poznają historię i zmiany związane z rozwojem anime oraz mangi, począwszy od pierwszych krótkometrażowych produkcji, po te które na stałe zapisały się na kartach światowej kultury masowej. Kto z nas nie słyszał o Czarodziejce z Księżyca, Goku z serii „Dragon Ball” lub o Uzumaki Naruto? Oczywiście nie zabraknie produkcji Studia Ghibli. Zrelaksują się, słuchając piosenek ulubionych zespołów, oppeningów oraz utworów śpiewanych przez wirtualnych idoli – Vocaloid. Liczymy, że nasze zajęcia artystyczne rozwiną zmysł estetyczny i plastyczne wyczucie. Szkicowanie ulubionych postaci to nie wszystko, sam Albedo będący doskonałym rysownikiem nie oddaje się tej pasji bez końca, przygotujemy talizmany przynoszące szczęście, kocie uszka będące powodem dumy wielu OTAKU; być może nasze nie będą tak puszyste, jak te które posiada generał Gorou, ale postaramy się im dorównać, wachlarze tak piękne, jak ten Ayaki, lampiony, by wspólnie zawołać Xiao, opowiadania, które moglibyśmy przedstawić w wydawnictwie Yae. Dzięki uprzejmości Lisy przedstawimy szereg informacji i ciekawostek związanych z codziennym życiem Japończyków – od przesądów, barwnych kawiarenek, przez nietypowe zachowania i wynalazki, które mogły powstać tylko w tym kraju, aż po stacje metra, szkolne korytarze i zacisze domowe. To odpowiednie miejsce, dla tych którzy kochają klimat konwentów. Gry i zabawy osadzone ściśle osadzone w świecie Teyvat. Własnoręcznie przygotowywane dekoracje i małe stoiska, klimatyczne kartki „free hugs”, niekończące się rozmowy dotyczące ulubionych wątków.