JAK PRZETRWAĆ ROZWÓD – CZYLI MINIMALIZOWANIE ZŁA

Tematy trudne też istnieją, niestety. W naszym społeczeństwie mnóstwo rodzin spotyka się z problemem rozwodu i rozstania. Co zrobić, by te sprawy nie zakrywały jednak tej pięknej strony życia i nie odbierały dziecku jego dzieciństwa, młodości i radości? Jak nie dać się depresji, złu, beznadziejnościom, frustracjom i złości? Co może zrobić rodzic, aby ułatwić sobie życie, poczuć się szczęśliwszym? Wiemy, że jest to konieczne, bo tylko szczęśliwy i radzący sobie rodzic jest w stanie wychować pogodne, szczęśliwe i dowartościowane dziecko.
Strach ma wielkie oczy
Rodzic w trakcie rozwodu jest w ogromnym stresie, więc wiele zwykłych spraw zdaje się go przerastać. Co możesz zrobić? Porozmawiaj z kimś bliskim i poproś o pomoc – nie wstydź się prosić o pomoc. Z czyjąś pomocą wszystko załatwisz łatwiej i z mniejszym stresem.
Terapia rodzinna
Mamy w Polsce mnóstwo specjalistów, którzy po to się kształcili i zdobywali doświadczenie, aby pomóc właśnie Tobie. Pomoc może być bezpłatna lub płatna, ale warto z niej skorzystać, by dobry psychoterapeuta przeprowadził waszą rodzinę przez trudny czas.
Wiara lub medytacja
Na pewno wielką siłę dla wielu ma modlitwa, a dla innych może to być medytacja. Nie musimy zostać znawcą jogi – wystarczą regularne, wyciszające spacery w lesie albo codzienne treningi na basenie. Chodzi o oderwanie myśli od przyziemnych spraw i o poddanie się dobrej energii.
Hamowanie złości i agresji
Poczytaj o złości, porozmawiaj z bliską osobą o tym, w jakich sytuacjach sobie nie radzisz. Może ktoś łatwo Cię w czymś zastąpi lub możesz zmienić swoje codzienne schematy, które utrudniają Ci życie?
Pracoholizm
Uważaj na te pułapki – pracoholizm jest największym wrogiem Twojego dziecka, pamiętaj o tym codziennie rano, gdy tylko wstajesz z łóżka i planujesz dzień. To nie jest prawda, że musisz być poza domem cały dzień. Lepiej żyć skromnie i z problemami finansowymi, niż mieć opuszczone dziecko, które będzie bardzo samotne i nieszczęśliwe na całe życie oraz przekaże te wzorce swoim dzieciom. Oczywiście to dotyczy też innych nałogów. Walcz z każdym z nich.
Zdrowy rozsądek
Rozwód to czas wielkich emocji. W tym okresie najtrudniej jest ocenić własne działania. Poproś o radę kogoś z boku, jeśli sobie nie radzisz. Wiedz, że wszystko, co zrobisz i co powiesz, zostanie w dziecku na długo, może na całe jego życie. Nie mów oszczerstw na temat drugiego rodzica. Nie zabraniaj kontaktów. Nie powoduj sytuacji, gdy będziecie razem przy dzieciach i nie będziecie panować nad sobą. Bądź rozsądnym człowiekiem i nie graj nigdy uczuciami dzieci.
Tłumacz i rozmawiaj
Dzieci wielu rzeczy nie pojmują albo tłumaczą sobie na własny sposób. Twoją rolą jest – najlepiej przy wsparciu dobrego psychoterapeuty – tłumaczenie wydarzeń na miarę możliwości percepcji dziecka. Chodzi o to, by nie przemilczać niczego, by sprawy były rozwiązywane na bieżąco. Dziecko powinno móc z Tobą rozmawiać i pytać. Nie unikaj rozmawiania i nigdy nie wiń dziecka za nic.
Wakacje, ferie i czas wolny
Jeśli wasze relacje nie są jeszcze ustabilizowane, pewnie również zagospodarowanie wakacji przysporzy stresów i problemów. Mimo wszystko musicie to ustalić i nie używać wakacyjnego obozu dziecka czy pobytu u którejś z babć jako karty przetargowej. Jeśli kompletnie nie możecie się porozumieć, a nie ma jeszcze wyroku sądu, skorzystajcie z pomocy mediatora.
Minimalizowanie strat
Straty będą – różnorakie, a najgorsze w sercach waszych dzieci. Spróbuj jednak straty zminimalizować – odpuścić niektóre mniej ważne sprawy, zaproponować ugody w innych kwestiach, nie zadrażniać. Zasięgnij porady specjalisty, terapeuty czy księdza specjalizującego się w tych sprawach – jak się zachować, by dana sytuacja nie urosła do rangi wojny.
Trzeźwy osąd
Oceń trzeźwo, ewentualnie z pomocą innych postronnych osób, czy były partner jest odpowiedzialnym i dobrym opiekunem dla dziecka, czy też naprawdę robi mu dużą krzywdę? To ma wielkie znaczenie, bo jeśli okaże się, że wasz konflikt dotyczy tylko was, a z opieką nad dzieckiem żadne z was kłopotu nie ma, to nie warto zadrażniać sytuacji opieki nad dziećmi – i tak niedługo orzeknie o tym sąd. Jeśli partner faktycznie wyrządza dzieciom krzywdę, zgłoś się z tym do poradni psychologiczno-pedagogicznej, która pomoże tobie i partnerowi podjąć kroki dobre dla dziecka.
Nowy ład
Jeśli rozwód już trwa, decyzje są nie do odwrócenia, to nie trwaj w tym zawieszeniu, lecz buduj nowy ład w waszym życiu. Rób wszystko, by dziecko miało codzienne rytuały, poczucie bezpieczeństwa i radosne chwile z tobą. Nie ma dla dziecka nic gorszego, niż nieszczęśliwy rodzic. Dbaj o miłe chwile i miłość w waszym domu. Nie unikaj trudnych rozmów.
Skok w przyszłość
Rozwód nigdy nie jest łatwy, zawsze jest traumą dla dzieci. Dorośli sobie z tym kiepsko radzą, a dzieci nie radzą sobie wcale, bo ich świat się rozpadł. Dzieci potrzebują jak nigdy Twojego czasu, miłych chwil, miłości i spokoju. Ważne są też spotkania z dalszą rodziną – ciocią, babcią, kuzynami – to istotne dla dziecka relacje. Pomyśl, co będzie za 3 lata? Czy Twoje dziecko będzie pamiętać ten czas jako traumę, czy może można jeszcze coś zrobić?
A może się nie rozwodzić?
Ciągły, intensywny konflikt między rodzicami jest dla dziecka gorszy, niż rozwód, bo trwa stale i nigdy się nie kończy. Dziecko widzi brak miłości, szacunku, a czasem różne inne, straszne zachowania, przemoc psychiczną i fizyczną, ciche dni raniące serce. Ze stuprocentową pewnością takie dziecko nigdy nie utworzy szczęśliwego związku i będzie potem dorosłym potrzebującym długiej terapii, by móc normalnie żyć. Na pewno powieli błędy rodziców. Najpierw więc dorośli muszą uzdrowić zwój związek, by móc w nim wychowywać dzieci. Jeśli kompletnie nie potrafią tego zrobić i nie chcą korzystać z pomocy zewnętrznej – lepiej nie ciągnąć piekła w nieskończoność i mieć odwagę powiedzieć “to koniec”. Błędem jest trwanie w patologicznych układach “dla dobra dziecka”. Jednak ocena sytuacji oczywiście należy do partnerów i zawsze warto najpierw walczyć o rodzinę.
Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej