Wieża ratuszowa w Szczytnie jest udostępniona dla turystów od maja do września. Za drobną opłatą można wejść i podziwiać panoramę miasta oraz ruiny zamku.
Po drodze na szczyt, na poszczególnych piętrach można zobaczyć wiele interesujących wystaw. Na dole można kupić książki związane ze Szczytnem. W wieży urządzono ekspozycję poświęconą związanemu ze Szczytnem kompozytorowi i wokaliście Krzysztofowi Klenczonowi. Pomnik Klenczona z gitarą stoi na promenadzie po zachodniej stronie zamku.
Ratusz zbudowano w latach 1936–1937 w miejscu rozebranego wcześniej wschodniego skrzydła zamku. Stylem nawiązuje on do średniowiecznej architektury obronnej. W skrzydle mieści się Muzeum Mazurskie, gdzie prezentowana jest historia Szczytna i okolic, kultura ludowa Mazurów, tradycyjne meble i hafty. Piękna jest kolekcja malowanych kafli mazurskich.
Zamek w Szczytnie (powstały w XIII wieku) został w czasie I wojny światowej zniszczony i niemal nic z niego nie zostało. Odbudowano część tej warowni dopiero w czasach obecnych, po uzyskaniu środków z UE. Teraz można zobaczyć zarys zamku, część murów, fosę, krużganki, karcer.
Mapę z rozmieszczeniem ciekawych figurek Pofajdoków można dostać w centrum informacji turystycznej w ratuszu.