KOLONIA LETNIA – EKWIPUNEK MŁODEGO KOLONISTY

Wysłanie dziecka na pierwszą kolonię zwykle przysparza wielu trosk i niepokojów kochającym rodzicom. KOGIS chętnie służy radą i pomocą – z nami wyjazd na pierwsze samodzielne wakacje stanie się oczekiwaną przygodą! W Czytelni Rodzica znajdziecie zbiór wszelkich porad związanych z wyjazdem dziecka na obóz.
W co spakować
Zdecydowanie odradzamy torby na ramię i na kółkach. Rzadko zdarza się aby organizatorzy kolonii zapewniali wszystkim dzieciom wniesienie bagaży do budynku gdzie kolonia jest zakwaterowana. Jeśli już dzieci otrzymują pomoc to tylko te najmłodsze. Starszemu dziecku raczej nikt nie będzie wnosił bagażu, więc będzie musiało samo uporać się z nieporęcznym i ciężkim ekwipunkiem. Użyj wyobraźni i zastanów się czy Twoje dziecko da radę wnieść swój plecak czy walizkę np. na pierwsze piętro budynku. Najwygodniejsze dla najmłodszych są walizki na kółkach, nastolatkom zwykle bardziej odpowiada plecak (zwłaszcza na obozy survivalowe). W plecaku trudniej jednak utrzymać porządek. Jeśli dajesz dziecku plecak, dopilnuj aby bieliznę spakowało do bocznych kieszonek, wtedy wyjmując codziennie czyste, nie będzie przewracać całości “do góry nogami”. Na większości kolonii część lub wszystkie rzeczy można trzymać w szafie i szafkach, jednak nie wszystko na pewno się tam zmieści.
Co zabrać
Pakując dziecko na kolonie lub obóz, pamiętaj, że w naszym klimacie pogoda jest całkowicie nieprzewidywalna, dlatego Twoje dziecko musi mieć odpowiednia liczbę ubrań zarówno jakby przez dwa tygodnie miało być zimno i z deszczem, jak i żar lał się z nieba.
Jeśli dziecko jedzie nad polskie morze – pamiętaj, że to północ i nad Bałtykiem rzadziej jest gorąco. Razem więc ze strojem kąpielowym włóż do plecaka ciepły sweter i lekką kurtkę z kapturem, a nawet jesienną czapkę.
Gdy dziecko jedzie w Tatry i planowane są wycieczki w wyższe góry np. wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch, koniecznie spakuj mu ocieplaną polarem kurtkę oraz lekką czapkę.
Do obowiązkowego letniego ekwipunku kolonisty należą krem lub spray przeciw komarom oraz krem przeciw oparzeniom słonecznym z wysokim filtrem. Dziecko musi mieć także czapkę z daszkiem oraz lekką kurtkę wiatrówkę z kapturem lub pelerynę przeciwdeszczową, plecaczek na wycieczki i portfelik. Nie polecamy zabierania drogich telefonów komórkowych – często ulegają zniszczeniu lub giną, a każdy organizator i tak zapewnia rodzicom telefoniczny dostęp do wychowawcy w czasie trwania turnusu oraz możliwość porozmawiania z dzieckiem.
Ile kieszonkowego?
Dobre firmy organizujące kolonie przeważnie podają ile kieszonkowego powinno mieć ze sobą dziecko. Wysokość kwoty jaką będzie dysponować kolonista zależeć powinna od kilku czynników: wieku dziecka (im młodsze tym mniej pieniędzy), charakteru wyjazdu (harcerz na obóz w lesie nie potrzebuje tylu pieniędzy co kolonista w nadmorskim kurorcie), liczby przewidzianych wycieczek z biletami wstępu za które dzieci będą same płacić (to raczej tylko na obozach zagranicznych) itp. W przypadku młodszych dzieci dobrze sprawdza się system podzielenia kieszonkowego na pół i wręczenia połowy w podpisanej kopercie wychowawcy z prośbą o przekazanie naszemu dziecku po upływie połowy kolonii. Obecnie przeciętne kieszonkowe dla dzieci w wieku 7-12 lat to 50-100 zł na 10-dniowe kolonie, a dla młodzieży starszej ok 150-200 zł.
PRZYKŁADOWA LISTA EKWIPUNKU KOLONISTY na 10 dni kolonii letnich:
Kosmetyczka z przyborami, krem z filtrem, krem przeciw komarom, Chusteczki do nosa – 3 paczki
Czapka z daszkiem, kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
Buty (wygodne adidasy), sandały oraz klapki.
Odpowiednia liczba sztuk bielizny (majtki i skarpetki)
3-4 bluzy z długim rękawem (w tym jedna ciepła, przynajmniej dwie rozpinane)
3 pary długich spodni (jedne dresowe)
3 pary krótkich spodenek
7-8 koszulek t-shirtów (w tym 1-2 bez rękawków)
Kąpielówki lub strój kąpielowy
Piżama, ręcznik kąpielowy i drugi na plażę lub basen
Bawełniania torba-worek na brudne rzeczy
Mały plecaczek na wycieczki, portfelik najlepiej zawieszany na szyi
Legitymacja szkolna
Kieszonkowe (50-150 zł) – można przechować u wychowawcy
Karta kolonisty – wypełniona i podpisana
Telefon z ładowarką (dla chętnych)
Dla obozów namiotowych: latarka, śpiwór, jasiek (czasem też karimata)
Lekka czapeczka – dla najmłodszych dzieci – na kolonie nad morzem lub z wycieczkami górskimi