WARTOŚCIOWE PORADNIKI O WYCHOWYWANIU DZIECI

Czy warto czytać poradniki i książki o wychowywaniu dzieci? Z reguły rodzice jedynaków lub mający chwilowo tylko jedno dziecko, chętniej sięgają po lektury tego rodzaju. Tymczasem każde kolejne dziecko w rodzinie to przecież zupełnie inny świat, inna osobowość i temperament i potencjalnie – inne problemy. Spora część problemów wychowawczych dotyczy także relacji między rodzeństwem. Mając na uwadze, że większość dobrych poradników została napisana przez autorów mających spore doświadczenie we własnej rodzinie i na własnych dzieciach, nasza odpowiedź na pytanie czy warto sięgać po takie pozycje brzmi – zdecydowanie TAK!
“Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6–13 lat?” Znajdziecie tu mądre wskazówki ułatwiające naukę i zdobywanie samodzielności przez Wasze dziecko. W tym wieku pociecha zaczyna naukę w szkole i warto ją zachęcić do zdobywania wiedzy. Trzeba zadbać o to, jak wypełnić jego wolny czas i rozwijać jego pasje i talenty. Dzięki tej książce łatwiej będzie stworzyć dziecku warunki do efektywnej nauki, wybrać zajęcia dodatkowe oraz odpowiednią dla Was szkołę. Dowiesz się, jak pomóc dziecku rozwijać pasje i jak pozbyć się złych nawyków i pokonać stres. Poznasz też propozycje zabaw i ćwiczeń, które ułatwią Wam zdobywanie wiedzy oraz uatrakcyjnią czas wolny.
Poradnik podpowiada, jak sprawić, by nauka stała się wspaniałą zabawą dla was obojga, uczy, jak budować samodzielność i odpowiedzialność twojego dziecka i podpowiada, o czym należy pamiętać, przygotowując się do rozmowy. Prezentuje też techniki uczenia się, które rozwiną pamięć, udoskonalą umiejętność szybkiego czytania i pomogą osiągnąć lepsze wyniki w szkole i wskazuje sposoby, jak uczyć dziecko umiejętności radzenia sobie w sytuacjach społecznych, np. w kontaktach z rówieśnikami, relacjach z rodziną.
Autorzy, Natalia i Krzysztof Minge, to psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, zainteresowani rodzicielstwem bliskości oraz wspomaganiem rozwoju dzieci.
Cena: 34.90 zł, Ilość stron: 224,
Autor: Natalia Minge, Krzysztof Minge
“Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat” nieżyjącego już amerykańskiego autora (Frances L. Ilg), książka nowatorska i ciekawa, prezentuje niestandardowe podejście do psychologii rozwoju dziecka, zdobywa wciąż popularność. Książka przeznaczona dla rodziców i wszystkich innych osób obcujących z dziećmi. Opisuje ważne zmiany w zachowaniu dziecka od urodzenia aż do 10. roku życia. Przedstawia trudności naturalnie pojawiające się w rozwoju oraz takie, które wymagają interwencji z zewnątrz, najczęstsze problemy typowe dla wieku. Książka fajnie konfrontuje codzienne obserwacje z naukowym ujęciem prawidłowego rozwoju dziecka. (Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker ; przeł. Mirosław Przylipiak. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 1992 i późniejsze wznowienia).
„Trudne tematy dla mamy i taty, czyli jak wychować dziecko na człowieka”.Coś o sztuce życia w naszym zwariowanym XXI wieku i o wychowywaniu dziecka w tej swoistej dżunglii. Autorka w sposób pełen ciepła prezentuje problemy związane z budowaniem autorytetu, rozwodem i wprowadzeniem do rodziny nowego partnera. Jest też o uzależnieniach dzieci od komputera, o rozmowach o seksie, a nawet o przeprowadzaniu dziecka przez chorobę i żałobę. Poradnik prezentuje też jak chronić dziecko przed złym dotykiem i przemocą ze strony innych ludzi. Książka prostym językiem daje rodzicom wsparcie strategie, które pomogą radzić sobie z piętrzącymi się problemami. Książka pokazuje też jak wzmacniać więzi rodzinne, które cierpią z powodu codziennych spraw.
Autor: Anna Jankowska
INNE POZYCJE TO NP:
– “Z dzieckiem w świat wartości” Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska
– “Jak pomagać dziecku w nauce” Gordon W. green
– “Od dziewięciolatka do jedenastolatka” Dora Lush, Jonathan Bradley
KSIĄŻKI O TEMATYCE ADHD
Na koniec coś dla rodziców dzieci z ADHD. Przedstawiamy kilka książek, które w mądry sposób przybliżą Wam sposoby postępowania z dziećmi z tym zaburzeniem:
1. “O dzieciach Indygo, czyli ADHD bez tajemnic” – Katarzyna Herda
2. “W świecie ADHD. Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi u dzieci i dorosłych” – E. Hallowell, J. Ratey
3. “Jak żyć z ADHD. Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi w świetle najnowszych badań” – E. Hallowell, J. Ratey