Kolejka miniaturowa w Cichowie (na południe od Poznania, na wschód od Leszna) czeka na gości. Jest malutka, a wygląda jak prawdziwa. Ciuchcia ma ruchome klamki i otwierane drzwi. Kolejka jest napędzana przez silnik od quada, dzięki czemu potrafi ona przemieszczać się z prędkością ok. 15 km/h.
Pociąg miniaturowy to niesamowita atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dla grup zorganizowanych (obozy, kolonie itp.).
Obok jest jezioro Cichowo i plaża, a także pałac Cichowo (stopniowo popadający w ruinę ale wciąż piękny!).
Pałac zasługuje na pamięć i opiekę – przeczytajcie dlaczego. Ta miejscowość jest bardzo stara, już w XII wieku była własnością szlachecką. Właściciele wsi zmieniali się wiele razy. W 1908 roku dwór zbudował (jeszcze jako oficer armii pruskiej) Mieczysław Bukowiecki i zamieszkał tu w 1910 roku ze swą 21 lat młodszą żoną, Aleksandrą. Przygotowywał polskie powstanie i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Umarł w 1931 r jako generał Wojska Polskiego. Za służbę w polskiej armii dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Orderu Wojskowego Virtuti Militari za wybitne zasługi w pracy sztabowej. jego żona, Aleksandra, która jeszcze przed wybuchem powstania wielkopolskiego w piwnicach dworu gromadziła broń, w tym ciężkie karabiny maszynowe. Z jej inspiracji w Cichowie powstał oddział powstańczy, a kiedy wybuchły walki wspierała ochotników udzielając im schronienia i zaopatrując w żywność. Jej synowie po wybuchu powstania zatknęli biało-czerwoną flagę na klasztornym kościele w Lubiniu. W pażdzierniku 1939 r Aleksandra została aresztowana przez Niemców. Zamęczono ją (w odwecie za działalność w 1919 roku) w poznańskim Forcie VII w kwietniu 1940 roku. Jej symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Lubiniu.
Dodajmy jeszcze, że dwaj z czterech synów Mieczysława i Aleksandry Bukowieckiej także zginęli podczas II wojny światowej. Ignacy poległ w kampanii wrześniowej 1939 roku, natomiast August został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Z kolei jedna z dwóch córek Bukowieckich, Jadwiga walczyła w powstaniu warszawskim.
To niewielki, parterowy budynek zaprojektowany w stylu neobarokowym, z niedużym wewnętrznym dziedzińcem. Dwór otacza sześciohektarowy park, dziś bardzo zaniedbany, którego ozdobą są pomnikowe dęby i aleja grabowa. Dwór obecnie jest w rękach spadkobiercy dawnych właścicieli – jednak jest opuszczony, zaniedbany i popada w niepamięć… warto go obejrzeć, póki jeszcze jest.
Adres:
Kolejka miniaturowa w Cichowie
Os. Zajazd
64-010 Cichowo
woj. wielkopolskie
Kontakt:
tel. 600 172 199
http://www.kolejkaparkowa.pl/
ZWIEDZAJ Z KOGIS – ZOBACZ INNE ATRAKCJE W NASZYM PORTALU