POKAŻ DZIECKU JAK DZIELIĆ SIĘ Z INNYMI

Nie tylko przed świętami – jak nauczyć dzieci dzielenia się z innymi? Tak jak wszystkie inne zachowania dorosłych, również dzielenia się uczymy dzieci na własnym przykładzie.
Bezsensowne jest mówienie do dziecka „podziel się”, jeśli sami tego nie robimy. Jak można więc rodzinnie, wspólnie pomagać potrzebującym ludziom? Sposobów jest dużo, ważne tylko, aby pomoc była odpowiedzialna, aby nikogo nie urazić ani nie zawieść. Pamiętajmy, że każdy człowiek, nawet najbiedniejszy, ma swoją dumę, godność i wartość.
Najbliższe otoczenie. Najłatwiej nam zauważyć tych, którzy mieszkają blisko nas, których mijamy codziennie, którzy żyją w naszej społeczności. Może to być samotna staruszka, której ciężko przynosić ze sklepu zakupy i której nikt nie pomaga. Może być bardzo uboga rodzina wielodzietna, której nie stać na zakup podstawowych rzeczy, a może dodatkowo zmagająca się z czyjąś chorobą lub niepełnosprawnością. Może jest w naszym otoczeniu bardzo zaniedbane dziecko, które nie ma z kim odrabiać lekcji i nie ma butów na zimę? Pamiętajmy tylko, żeby pomoc danej osobie nie była jednorazowa, dajmy z siebie coś więcej, niech pomoc innym będzie elementem naszej codzienności, a nie tylko jednorazowym wydarzeniem.
Kolacje wigilijne dla ubogich. Organizacje, parafie i domy opieki organizują wigilie dla potrzebujących ludzi. Jeśli możemy czymkolwiek się podzielić, zróbmy to, zaangażujmy całą rodzinę i zróbmy choć małe zakupy na taki cel. Możemy też osobiście przyjść i pomagać w obsłudze tego wydarzenia, osobiście poznać ludzi, którym pomagamy. Zawsze mile widziane są napoje, herbata, kawa, produkty do przygotowania potraw wigilijnych, słodycze. Może mamy zbędne, a ładne obrusy albo dekoracje świąteczne?
Święta najbiedniejszych rodzin. Często takie akcje organizują parafie i Caritas. Zawsze możemy zawieźć wszelkie rzeczy do lokalnego Caritasu, a dary będą odpowiednio podzielone i rozdane. Oddawajmy tylko rzeczy w dobrym stanie, czyste, aby druga osoba z radością z nich skorzystała. Powodzeniem cieszą się zawsze buty i ciepła odzież, zwłaszcza dla dzieci, przybory szkolne, zabawki, ale też np. pościel i wszystkie inne rzeczy potrzebne w domu.
Od kilku lat w Polsce działa wielka akcja „Szlachetna paczka”, gdzie można wybrać rodzinę lub osobę w potrzebie i zakupić jej wskazane rzeczy. Najczęściej są to żywność, środki czystości, pralki, lodówki, ciepłe ubrania i buty, przybory szkolne dla dzieci, czasem np. maszyna do szycia czy farba do pomalowania pokoju. Zwykle jednak jednej rodzinie trudno jest sprostać tym potrzebom, więc przyjęło się, że kilka rodzin lub grupa znajomych wybiera jedną rodzinę w potrzebie. W projekcie Szlachetna Paczka z roku na rok z coraz większym rozmachem i w coraz większej liczbie miast odbywają się zbiórki dla konkretnych rodzin. Rodzinę wybiera się przez internet już w listopadzie, a do wyznaczonego dnia w pierwszej połowie grudnia przekazuje się gotowe dary do wskazanego miejsca w naszym mieście. W ten sposób pomoc otrzymują już dziesiątki tysięcy rodzin w Polsce.
Praca charytatywna dla innych. Jeśli nie możesz pomóc nikomu finansowo ani oddając rzeczy, zawsze możesz pobiec na pomoc osobom potrzebującym, w domach opieki, w hospicjach, w szpitalach, w parafiach, w swoim otoczeniu. Możesz dać innej osobie swój czas i uwagę, chwilę rozmowy, kilka godzin pracy charytatywnej w tygodniu (robienie zakupów, przynoszenie obiadu, zawiezienie staruszki do lekarza, sprzątanie w domu starszej osoby, przyjaźń). Charytatywnie można też pracować oficjalnie w różnych instytucjach, w ośrodkach Caritas, w domach opieki, czy zajmując się dziećmi, których rodzice nie radzą sobie w ich wychowywaniu. A może w Twoje dziecko zna kolegę, któremu chciałoby pomóc w odrabianiu lekcji?
Głodujące dzieci i adopcja na odległość. Nie wszystkim możemy pomóc osobiście, nie przygarniemy afrykańskich sierot, ale możemy ulżyć im i zapewnić jedzenie i edukację za pośrednictwem placówek misyjnych. Często szkoła to jedyne miejsce, gdzie dziecko może otrzymać posiłek. Niezwykle ważna dla tych dzieci jest nauka, dzięki której wyrosną na zaradnych, świadomych ludzi i będą mogli zaopiekować się swoimi rodzinami. Możemy wybrać dziecko, któremu pomożemy wpłacając co miesiąc drobne kwoty (np. 30 zł) na miesięczne utrzymanie. W zamian dostaniemy od „przybranego” dziecka listy, rysunki i podziękowania, będziemy mogli zobaczyć jego sukcesy w nauce, dowiedzieć się więcej o jego życiu, opowiedzieć mu o swoim kraju i swojej rodzinie. Pamiętaj, żeby Twoja pomoc była stała, bo często od Twoich wpłat będzie zależał dalszy los danego dziecka.
Chore dzieci i fundacje. Możemy rodzinnie objąć opieką wybrane dziecko, które jest chore, niepełnosprawne, którego rodzice zbierają pieniądze na jego operacje i rehabilitacje. Niestety takich dzieci są tysiące, a potrzeby ogromne. Jednak może nasze małe datki podniosą na duchu walczących o życie dziecka rodziców, może sprawią, że kupią oni wymarzony wózek inwalidzki czy potrzebne leki. Może dzięki Wam dziecko pojedzie na turnus rehabilitacyjny lub niezbędną operację.
Niezwykłą fundacją jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W styczniu każdego roku prowadzone są zbiórki pieniędzy na leczenie i sprzęt szpitalny, głównie dla dzieci. Nie zawsze możemy wpłacić dużą kwotę, ale pamiętajmy, każda złotówka jest ważna – wpłać tyle, ile możesz. Można też przekazać do sztabów pod koniec grudnia przedmioty na licytację (może znajdzie się u Was ładny wazonik, obraz czy nowy album, może pluszak, a może kolekcja znaczków lub monet ). Wszelkie przedmioty (również używane) można wystawić w serwisie Allegro w specjalnej aukcji na rzecz WOŚP – wpłata kupującego zasili konto fundacji, a Ty wyślesz przedmiot nabywcy.
Akademia przyszłości. Twórca “Szlachetnej paczki” stworzył też drugi projekt cieszący się wielkim powodzeniem i odnoszącym sukcesy. Jest to stała opieka nad uczniem z rodziny, która nie może mu zapewnić pomocy w lekcjach i wsparcia w rozwoju i nauce. Dlatego przez cały rok poszukiwane są młode osoby, aby np. raz w tygodniu spotykały się z wybranym przez siebie dzieckiem i pomagały mu.
Wspieranie nauki i rozwoju dzieci w rejonach biedy i wojen – takie zbiórki i zapisy prowadzi między innymi Fundacja Św. Mikołaja, organizując dary i systematyczną pomoc w nauce dla dzieci w rejonie ukraińskiego Doniecka. Kościelne stowarzyszenia misyjne zbierają takie darowizny dla dzieci w Afryce.
Zrzutki publiczne – w internecie powstały portale, które umożliwiają zbieranie pieniędzy na różne cele. Są one naprawdę rozmaite, ale najczęściej zbierane są tam pieniążki na leczenie różnych osób, na rehabilitacje, na sprzęt pomocny niepełnosprawnym. Można wybrać dziecko lub dorosłego w potrzebie i przesłać drobne kwoty, przyczynić się do sukcesu danej zbiórki. Każda zbiórka jest ograniczona czasowo. Takim serwisem jest np. zrzutka.pl czy pomagam.pl
Podziel się – będziesz miał więcej. Taka jest zasada, że im więcej dajesz od siebie, tym więcej dostajesz. Nielogiczne? A jednak. Dobro dane drugiemu człowiekowi wraca do Ciebie, wraca też do innych ludzi. Warto dzielić się dobrem. Warto dzielić się materialnie i duchowo. Zacznijcie w Waszym domu, w najbliższym otoczeniu. Pokażcie Waszym dzieciom, że dzielenie się z innymi ludźmi jest bardzo ważne, bo nikt nie żyje tylko dla siebie, bo w życiu właśnie inni ludzie są najważniejsi, a nie luksusy, pieniądze i wygoda. Uczcie tego Wasze dzieci – i bądźcie z nich w przyszłości dumni.