PrintFriendlyFacebook
Udostępnij na Facebooku!

MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU


Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen założony 24 marca 1971 w Sierpcu. Na terenie obejmującym 60,5 ha na styku rzek Sierpienicy i Skrwy, zgromadzono ponad 80 obiektów małej i dużej architektury. W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku; zrekonstruowany dworek szlachecki; XVIII-wieczny kościół drewniany z miejscowości Drążdżewo; drewniany wiatrak reprezentujący najstarszy i najpopularniejszy na terenach Europy typ młynów wiatrowych, koźlak; wystawy stałe w Galerii rzeźby ludowej i Powozowni. Obecnie w Muzeum zgromadzonych jest ponad 13 000 eksponatów.

Układ przestrzenny zrekonstruowanej na terenie skansenu wsi rzędowej nawiązuje do najczęściej występującego na ziemiach polskich typu osad rolniczych. Wygląd zagród wiernie odpowiada ich stanowi sprzed translokacji w czasach ich świetności. Sierpecki skansen ulega ciągłej rozbudowie, niebawem zwiedzający będą mieli okazję podziwiać kolejny rodzaj wsi – wieś przydrożną, w skład której wejdzie 38 obiektów, m.in. karczma, kuźnia, budynki plebańskie i kilka zagród.

Wizyta w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to prawdziwa podróż do przeszłości, zaskakujące odkrycia, a przede wszystkim inspirujące spotkanie z rodzimą historią oraz obrzędowością wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX wieku.
Wyrażamy nadzieję, że portal, na którym właśnie Państwo goszczą, spełni Państwa oczekiwania, rozwieje ewentualne wątpliwości, a informacje tu zawarte pozwolą na precyzyjne poznanie oferty Muzeum. Liczymy również na to, że zainspiruje on Państwa do odwiedzenia Muzeum i bezpośredniego poznania naszych zbiorów.

Adres:

ul. Gabriela Narutowicza 64

09-200 Sierpc

Kontakt:

tel.: 24 275 28 83/ fax: 24 275 58 20

skansen@mwmskansen.pl

Strona internetowa:

http://mwmskansen.pl/