PrintFriendlyFacebook
Udostępnij na Facebooku!

DOM TURYSTY I INNE ATRAKCJE NA GÓRZE ŚLĘŻA


Piękna na tle pogodnego nieba, straszna w czasie burz była w dawnych wiekach miejscem pogańskiego kultu religijnego miejscowych plemion, uznawana za “siedzibę bogów” – Śląski Olimp. Góra Ślęża jeszcze w XI w. słynęła z pogańskich praktyk religijnych. Jednym z nich było starosłowiańskie święto Kupały, święto radości i pojednania, którego centralnym punktem jest palenie ogniska zwanego Sobótką, związana jest z Górą Ślężą, obchodzone w okresie najdłuższego dnia, znane jeszcze dziś w Polsce pod nazwą “Sobótki”.

Dzisiaj Ślęża jest miejscem masowo odwiedzanym przez cały rok, stanowiąc doskonały punkt widokowy na Sudety (zwłaszcza Gór Sowich) i Nizinę Śląską z pobliskim Jeziorem Mietkowskim i nieco odleglejszym Wrocławiem.  Z budowli znajdujących się na szczycie należy wyszczególnić:

DOM TURYSTY

Jeżeli nasyciłeś oczy pięknem krajobrazu roztaczającego się z prasłowiańskiej góry Ślęży i poczułeś w sobie moc, której źródłem jest zamknięty w Celtyckim „magicznym kręgu” Ślężański czakram, skieruj swoje kroki w otwarte drzwi Domu Turysty, zawsze życzliwego dla wędrowców. Dwie sale konsumpcyjne o regionalnym wystroju wnętrz z 80 miejscami, bufet oferujący posiłki, napoje (ciepłe i zimne) oraz nocleg (23 miejsca) pozwoli Ci wypocząć i zregenerować siły do dalszej wędrówki a regionalna pamiątka ze Śląskiego Olimpu będzie dopełnieniem udanej wycieczki.

Dom Turysty (wcześniejsza nazwa Schronisko) położone jest na terenie rezerwatu w Ślężańskim Parku Krajobrazowym na szczycie góry Ślęży. Dom turysty jest obiektem zabytkowym zaprojektowanym przez wrocławskiego architekta Carla Klimma. Jest to murowany piętrowy budynek na kamiennej podmurówce. Od chwili otwarcia t.j. 22-23 maja 1908r do czasów obecnych ulegał licznym przebudowom. A dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w czasie drogi na Górę Ślęża.

Adres:

Armii Krajowej 13, 55-050 Sobótka

Kontakt:

Tel. +48-662-688-037

http://www.sleza.sobotka.net/index.php?go=21

ZWIEDZAJ Z KOGIS – ZOBACZ INNE ATRAKCJE W NASZYM PORTALU