PrintFriendlyFacebook
Udostępnij na Facebooku!

ZIELONA SZKOŁA W KASZUBSKIM KLIMACIE

6-18 lat


Kaszuby są uznawane za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Polski. Największe bogactwo to lasy, jeziora z kompleksem Jezior Wdzydzkich – tzw. „Kaszubskie Morze”, czyste powietrze, urozmaicona rzeźba terenu i liczne zabytki. Ciągle żywe są tu tradycje kaszubskie, kultura: język, stroje, rękodzieło ludowe (ceramika, rzeźba, haft, garncarstwo). I tego wszystkiego zakosztujemy podczas naszej kaszubskiej przygodzie! Zajrzymy do domu do góry nogami, poznamy parowozy, kamienne kręgi i muzeum hymnu! Szwajcaria Kaszubska jest idealnym miejscem na aktywny, ciekawy wypoczynek.

Program

            • Dzień pierwszy
Wyjazd spod szkoły
Zakwaterowanie
Obiadokolacja
Na dobry początek: Kaszubska Integracja – nic tak nie scala grupy i nie przełamuje pierwszych lodów jak wspólne rozwiązywanie problemów i wykonywanie twórczych zadań. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach wzorowanych na Team Buildingu, pierwotnie wykorzystywanych do budowania świetnie rozumiejących się zespołów w zachodnich korporacjach. Gry i zabawy integracyjne wspomagają komunikację w grupie i współdziałanie, skłaniają do interakcji i twórczego myślenia. Wszystko ubrane w formę dobrej zabawy. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników.

          • Dzień drugi
Śniadanie
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku – a tam zobaczymy między innymi:
Jednym z pierwszych obiektów, które nasi goście mogą zobaczyć podczas zwiedzania Centrum Edukacji w Szymbarku, jest Dom do Góry Nogami. Ta budowla w naszym zamyśle ma być alegorią współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie. Na terenie Centrum obejrzeć można statuę „Świętowida Kaszuba” symbolizującą religijność, pracowitość, upór i patriotyzm Kaszubów.
Oprócz tego zachęcają do wizyty atrakcje:
Najdłuższa Deska Świata
Stół Noblisty
Największy fortepian świata
Pomnik Gryfa Pomorskiego
Bunkier Gryfa Pomorskiego
Muzeum Gospodarstwa Domowego
 – wystawione są tu różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII w. do wybuchu II wojny światowej.
Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku!
Na terenie Centrum Edukacji w Szymbarku możemy zobaczyć replikę dworu, z miejscowości Salino koło Wejherowa. Takie budowle były powszechnie spotykane w dawnej Polsce, gdzie stan szlachecki stanowił znaczny procent społeczeństwa i nawet uboższa szlachta stawiała dworki, które symbolizowały ciągłości tradycji i kultury.
Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady – pomysł przetransportowania chaty Kaszubów do Szymbarka zrodził się podczas wizyty w Kanadzie, przy okazji uroczystych obchodów 150-lecia osadnictwa naszych rodaków w tym kraju.
I wiele innych niesamowitych obiektów…
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – na siedzibę dla naszego Hymnu wybrano piękny, barokowy dworek, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca „Mazurka Dąbrowskiego”. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rosną piękne drzewa – pomniki przyrody, wśród nich liczący ponad 400 lat „Dąb Wybickiego”. Zwiedzimy tutaj niezwykle bogatą kolekcję muzykaliów patriotycznych, wśród nich dziewiętnastowieczne pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego” oraz najstarsze nagrania płytowe tej pieśni z początku XX wieku, a także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego.
Skansen Kolejowy Parowozownia w Kościerzynie – Muzeum Kolejnictwa mieści się na terenie dawnej kościerskiej parowozowni. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat. Do obejrzenia są m.in. prostokątna, przelotowa hala na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycja dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.
Obiadokolacja
Świetlikowe harce – kiedy będziemy myśleli, że już po wszystkim i można odpocząć … to ruszymy do akcji! Wieczorna pogoń za sprytnym i zwinnym Świetlikiem podniesie adrenalinę przed snem i nie pozwoli nawet na chwilę nudy. Zabawa dostosowana do wieku uczestników.

          • Dzień trzeci
Śniadanie
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach – zwiedzimy pierwszy na terenach Polski skansen zabytkowy. Weźmiemy udział w tradycyjnych wiejskich zajęciach, takich jak mielenie tabaki, noszenie wody w nosidłach, mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie, pranie i maglowanie, tkanie szmaciaka, obróbka drewna. Poza tym czeka na nas szałowa zabawa i gry ludowe Będzie chodzenie na szczudłach i w „korkach”, przeciąganie liny, toczenie obręczy, strzelanie z procy, drewniane zabawki: na biegunach, na kółkach; pływające, fruwające itp.
A na koniec weźmiemy udział w zajęciach warsztatowych do wyboru:
Lekcja języka kaszubskiego – W czasie lekcji poznajemy podstawy języka kaszubskiego. Uczymy się alfabetu – dowiadujemy się m.in. o panujących różnicach między pisownią liter kaszubskich i polskich. Zapoznajemy się z podstawowym słownictwem kaszubskim oraz próbujemy pisać po kaszubsku ze słuchu.
Zajęcia w zabytkowej szkole – Poznajemy szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczymy się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce, lub stalówką. Śpiewamy „Kaszëbsczé nótë”.
Muzyczne narzędzia i instrumenty obrzędowe – Uczestnicy poznają historię, budowę i poprzez wspólne muzykowanie – działanie kaszubskich instrumentów i narzędzi muzycznych tradycyjnie używanych w czasie zabaw, obrzędów i świąt.
Tkactwo – Uczestnicy poznają warsztat tkacki i technikę tkania szmaciaka. Przy pomocy małych krosienek wykonują wełną proste sploty otrzymując miniaturę wyrobu tkackiego.
Haftowanie – Uczestnicy poznają historię haftu wdzydzkiego, typy ściegów, kolorystykę, rodzaje wzorów i techniki jego wykonania. Zależnie od stopnia umiejętności wykonują samodzielnie cały, lub fragment haftu, który mogą dokończyć w domu.
Toczenie naczyń na kole garncarskim (dodatkowo płatne) – Do dyspozycji są dwa koła garncarskie o napędzie nożnym. Przy pomocy instruktora uczymy się obsługi koła i formujemy gliniane naczynia.
Obiad
Kaszubskie Igrzyska – teraz będziecie mogli poczuć się jak mistrzowie olimpijscy! Będziecie rywalizowali ze sobą w siatkówce, piłce nożnej i koszykówce. Ale to nie wszystko. Będziecie mogli również spróbować swoich sił w grach i zabawach nieznanych lub zapomnianych: speedminton, boule, ringo, slackline, polteca itp.
Kolacja w Formie Biesiady Przy Ognisku – dobra zabawa według sprawdzonego przepisu z domowego almanachu: trzeba wziąć piękną okolicę, dodać odrobinę nieba ozdobionego gwiazdami i dobrze wszystko wymieszać. Następnie serwujemy pyszne kiełbaski i opiekamy je tak jak lubimy, dodajemy garść innych ogniskowych przysmaków … Do tego dobra muzyka i kilka radosnych zabaw. Wszystko to doprawić dobrym humorem i mamy biesiadę jak się patrzy.

          • Dzień czwarty
Śniadanie
Ogród Botaniczny w Golubiu – zobacz rośliny, których nie ma już na świecie! Znajdziemy tutaj aż 5500 gatunków roślin pochodzących z różnych obszarów Ziemi, jest około 191 gatunków chronionych, są wśród nich rośliny wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Zbiory roślinne są podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Rośliny są zgrupowane zgodnie z naturalnymi zbiorowiskami i obszarami występowania na Ziemi. Czeka nas egzotyczny spacer przez przyrodę.
Węsiory – Kamienne Kręgi – tajemnicze kamienne kręgi we wsi Węsiory to magiczne miejsce. Cmentarzysko w Węsiorach znajduje się na północnym brzegu jeziora „Długiego”. Według kaszubskich legend ta nietypowa nekropolia została zbudowana przez mitycznych przybyszów z północy – „Stolemów”. W tym miejscu odbywały się narady i sądy. Decyzje, które tam podjęto dokumentowano ustawionymi kamieniami. Bardziej wiarygodne źródła archeologiczne podają, że kamienie to ślad pozostawiony przez Gotów, przebywający w tym czasie na tych terenach germański lud. Przybyli oni ze Skandynawii, zaś ich pobyt na Pomorzu datuje się na okres I – III wieku n.e. W III – IV wieku skierowali się w stronę Morza Czarnego opuszczając obszar Pojezierza Kaszubskiego.
Obiad
Poszukiwacze skarbów czyli Score Drinko Lauf 
– czyli impreza na orientację w nietypowym stylu. W wyznaczonych punktach rozmieszczone są buteleczki z soczkami i smakołyki. Drużyny rywalizują nie tylko o zdobycie największej ilości punktów ale także o przysmaki rozstawione w lesie. Zabawa wymaga sprytu, intuicji oraz zdolności kojarzenia faktów. Co jest nagrodą za te cechy? Niecodzienna szansa skosztowania wszystkich napotkanych w lesie przysmaków. Jedyny kłopot to… pozostali zawodnicy, którzy chcą z oczywistych względów pierwsi zdobyć nasze smakołyki. Przednia zabawa dla zwolenników rywalizacji oraz świetna motywacja do zabawy w terenie. Zarazem doskonały test umiejętności kalkulowania ryzyka.
Kolacja
Biesiada Kaszubska – dyskoteka i pożegnalna zielona noc – Sami zadecydujecie czy impreza ma mieć charakter klasyczny, czy może przyprószony odrobiną szaleństwa? Przygotujemy salę, stroje i muzykę – dla każdego coś miłego! Nauczymy się kilku szałowych ruchów i weźmiemy udział w tematycznych konkursach!

         • Dzień piąty
Śniadanie

Wykwaterowanie
Wdzydzka Ścieżka Przyrodnicza – spacer z leśniczym m.in. do żerowiska bobrów.
Posiłek na drogę w postaci suchego prowiantu
Uroczyste zakończenie zielonej szkoły
Wyjazd do domu
Powrót

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie 

Obiekt przystosowany do przyjmowania grup szkolnych. Zakwaterowanie w pokojach 3-4 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym.

Fakultety

 Możliwe są zmiany w programie i dostosowanie go do życzeń klientów.

Terminy i ceny

Cena:  do ustalenia, zależna jest od wybranych opcji programowych, liczby uczestników, liczby dni, lokalizacji itp. W celu ustalenia ceny i przygotowania oferty prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.
Uwaga: zapraszamy również grupy większe i mniejsze, wówczas cena oferty kalkulowana jest indywidualnie.
Cena zawiera: 
opiekę koordynatora przez cały czas trwania wyjazdu, wszystkie koszty związane z realizacją programu zawartego w ofercie, bilety wstępu, usługi przewodnickie, zakwaterowanie, wyżywienie, zdjęcia cyfrowe dla klasy, 1 opiekuna na 15 uczestników gratis, ubezpieczenie.
Cena nie zawiera: kosztów transportu.
Grupa wiekowa: zielona szkoła dla dzieci i młodzieży. Charakter poszczególnych zajęć dostosowujemy do wieku uczestników.
Terminy : zielona szkoła może się odbyć w dowolnie wybranym terminie pod warunkiem wcześniejszego potwierdzenia jego dostępności.
Czas trwania : 5 dni.

Dojazdy

 Transport
Istnieje możliwość zorganizowania transportu dla grupy z dowolnego miejsca w Polsce. Ceny ustalane są indywidualnie w zależności od miejsca wyjazdu grupy i czasu trwania imprezy.

Prześlij swoje zgłoszenie

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Opinie naszych klientów

Dorota Nowicka

Dzień Dobry, mój syn Krzysztof został wczoraj odebrany przez nas – rodziców  z obozu w ...

Renata Stasik

Dzień dobry, Tomek był zachwycony i nie miał żadnych zastrzeżeń, także w przyszłym roku zapisujemy ...

Grzegorz Rogowski

Dzień dobry, Dziękujemy za super obóz. Po raz kolejny okazało się, że Wasze wyjazdy to ...

Rodzice Filipa

Chciałam podziękować za wspaniały czas jaki mój syn Filip spędził na obozie w Bukowinie. Był ...

Jacek Kuźnicki

Dzieci były na obozie snowboardowym i wróciły tak zadowolone, że planujemy je wysłać w lipcu.

Małgorzata Culak

Witam Państwa! Bardzo dziękuję za udany wypoczynek córki, która – jak zawsze – wraca z ...