Zaprenumeruj bezpłatny serwis informacyjny
Strona główna » Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania - OBOZY i KOLONIE

Jakie dokumenty potrzebne są na dane kolonie lub obóz?
Gdy dostajemy zgłoszenie (poprzez formularz umieszczony pod każdą ofertą kolonii), staramy się jak najszybciej odpowiedzieć - najczęściej poprzez e-mail, najczęściej natychmiast po otrzymaniu maila. Wtedy ustalamy szczegóły uczestnictwa w imprezie, pomagamy podjąć właściwą decyzję, służymy radą i pomocą. Informujemy o wszystkich sprawach o których Klient wiedzieć powinien. Gdy dana osoba zaakceptuje warunki i poprosi o rezerwację miejsca, my automatycznie rezerwujemy wybrane miejsce i dajemy Klientowi komplet potrzebnych dokumentów (zwykle jest to umowa, karta kolonijna i warunki uczestnictwa, czasem dodatkowe dokumenty).
Odpowiadając na pytanie - gdy już odwozimy dziecko na obóz lub kolonię - potrzebna nam będzie tylko karta kwalifikacyjna - dokładnie wypełniona. Najważniejsze są w niej dane kontaktowe do rodzica w trakcie pobytu dziecka na kolonii oraz DOKŁADNE INFORMACJE ZDROWOTNE o dziecku. Trzeba wpisać wszystkie znane uczulenia, choroby przewlekłe i inne ważne informacje o zdrowiu (np. moczenie nocne, lęki przed burzą, ciemnością itp. ).
Jeśli dziecko korzystać będzie z dojazdów kolonijnych - będzie potzrebna ważna legitymacja szkolna - z aktualną pieczątką. W razie jej braku dziecko będzie musiało dopłacić do pełnego biletu.

Czy starsze dziecko może jechać na kolonie i wracać samo?
Niestety nie, na kolonie dziecko trzeba dowieźć i odebrać je osobiście, dotyczy to wszystkich niepełnoletnich dzieci. Jednak z większości miast Polski są organizowane dojazdy kolonijne. Wówczas mogą Państwo dostarczyć dziecko w swoim mieście do wyznaczonego punktu i tam spotkać się z opiekunem. Każdy dojazd kolonijny odbywa się w zorganizowanej grupie, gdzie dzieci pilnuje opiekun kolonijny. Przed wyjazdem powinni Państwo otrzymać nr telefonu tej osoby jak tez nr telefonu do kierownika kolonii. Dojazd kolonijny może odbywać się autokarem lub pociągiem.

Jakie kieszonkowe powinno dostać dziecko jadące na kolonie?
Zależy to od wieku dziecka i rodzaju kolonii. Im młodsze dziecko, tym mniej pieniążków potrzebuje na wyjazd - często kieszonkowe przechowywane jest u wychowawcy. Starsze dzieci dysponują pieniążkami same. Jeżeli kolonia organizowana jest w miejscowości wypoczynkowej lub przewidziano w programie jakieś wycieczki - wówczas kieszonkowe powinno być nieco większe niż w przypadku stacjonarnych kolonii w jednym ośrodku. Sugerowana kwota dla dzieci i w miejscach o mniejszej liczbie "pokus" to 50-80 zł, dla nastolatków i w miejscach turystycznych to ok. 100-150 zł. Na zimowiska polecamy nieco mniejsze kwoty - obozy są krótsze, a pokus mniej niż latem. Jedynym ważniejszym wydatkiem podaczas zimowiska może być ciepła herbatka zakupiona na stoku podczas obozów narciarskich. Oczywiście ostateczna decyzja w sprawie kieszonkowego na kolonie należy do opiekuna dziecka. W przypadku obozów zagranicznych - najlepiej wziąć kwotę sugerowaną przez organizatora (czasem zawierać musi wstępy, napoje do posiłków, opłaty za klimatyzację, za wypożyczenie parasola na plażę, opłaty klimatyczne czy kaucje).

Czy na obozach dzieci mogą używać telefonów i innych urządzeń elektronicznych?
Oczywiście dzieci mogą korzystać z telefonów, jednak nigdy podczas zajęć. Zwykle jest ustalona pora raz lub kilka razy dziennie, kiedy dzieci mogą dzwonić, korzystać z internetu czy w inny sposób korzystać z urządzeń elektronicznych. Zalecamy, by na obóz nie zabierać rzeczy typu laptop, tablet, gdyż na pewno nie będzie czasu na korzystanie z niego. Prosimy nie zabierać na obozy przedmiotów wartościowych. Telefony - jak najbardziej, przydadzą się zwłaszcza młodszym dzieciom, które mogą chcieć codziennie wieczorem zadzwonić do rodzica. Oczywiście w ważnych sprawach zawsze dziecko może zadzwonić do rodziców również z telefonu wychowawcy. Nie polecamy zabierania telefonów nigdzie poza pokój szczególnie na obozach konnych, płwackich, żeglarskich, wodnych i na zimowiskach.

Czy mogę dzwonić do dziecka, które jest na koloniach albo je odwiedzić?
Oczywiście, że tak, zawsze można do dziecka dzwonić i je odwiedzać. Ograniczeniem mogą być tylko zajęcia, gdy dziecko będzie miało wyłączony telefon. Dobrą porą na dzwonienie jest czas po śniadaniu lub po obiedzie. Wieczorem młodsze dzieci łatwiej się "rozklejają", więc lepiej dzwonić do nich rano, gdy mają dużo energii i siły lub  po kolacji, przed zajęciami wieczornymi. Zawsze można zadzwonić do wychowawcy, który poprosi dziecko do telefonu. Odwiedziny nie są już raczej praktykowane, nie ma dni wyznaczonych na wizyty rodziców, gdyż dzisiejsze kolonie zwykle trwają najwyżej 11-12 dni. Wizyty rodziców są możliwe, ale tak naprawdę nie ma na nie czasu. Odwiedzając dziecko proszę pamietać też o innych dzieciach na kolonii w pokoju naszego dziecka - miłym gestem jest przywieźć również dla nich np. cukierki. Pamiętajmy, że innym dzieciom może być przykro, że do nich nikt nie przyjechał - to jest jeden z dwóch powodów, dla którego odradzamy odwiedziny na kolonii. Drugim powodem jest to, że dziecko widząc rodzica odrywa się od zajęć kolonijnych, od kolegów z grupy, przestaje się integrować i skupia się na myśleniu o domu. Ale oczywiście są różne dzieci, są też takie, które potrzebują odwiedzin nawet na krótkiej kolonii - zwykle są to dzieci niegotowe jeszcze emocjonalnie na wyjazd i rozłąkę z rodzicami - zawsze więc proszę pamiętać o rozważnym wyborze odpowiedniego momentu w rozwoju emocjonalnym dziecka na ten pierwszy wyjazd na obóz czy kolonię.

Czy może dziecko na koloniach odwiedzić np. ciocia i zabrać je na 2 godzinki?
Osoba, która nie jest prawnym opiekunem dziecka, może odebrać dziecko z kolonii lub podczas kolonii wyłącznie po wcześniejszym pisemnym oświadczeniu rodzica, że taka sytuacja będzia miała miejsce. Przed obozem proszę dostarczyć pismo do organizatora lub kierownika wypoczynku. Pismo musi zawierać m.in. dane osobowe i nr dowodu osobistego wskazywanej osoby (w tym przypadku - cioci dziecka) oraz termin wizyty/odbioru. Ciocia zostanie poproszona przez kierownika kolonii o dowód osobisty.

Kto zapłaci za leki, które będą potrzebne mojemu dziecku na kolonii?
Leki, które dziecko stale przyjmuje, powinno zabrać ze sobą i należy o tym fakcie pisemnie poinformować organizatora (na karcie kwalifikacyjnej). Natomiast leki, które okażą się potrzebne w razie np. przeziębienia dziecka zakupi kierownik kolonii. Wielu rodziców  - szczególnie na obozy zimowe - daje dziecku podstawowy zestaw leków (np. aspirynę, gripex czy tabletki na gardło) - w takich wypadkach lekarstwa są przechowywane u kierownika kolonii i wydawane w razie potrzeby i w razie takiego zalecenia lekarza. Sumując - podstawowe leki zapewni organizator, jeśli dziecko nie będzie miało swoich. Wszystkie podawane dziecku leki są konsultowane z lekarzem.

Na co jest kieszonkowe?
Kieszonkowe to pieniążki do dyspozycji dziecka. Można je przechować u wychowawcy. Nie są to pieniądze wymagane, gdyż na kolonii dziecko ma zagwarantowane wszystko, od pełnego wyżywienia, poprzez napoje aż do niezbędnych leków w razie zachorowania. Na każdych koloniach cały czas dzieci powinny mieć dostęp do wody do picia, najczęściej u wychowawcy lub w stołówce. Jednak z reguły dzieci lubią kupować pamiątki i słodycze,  lody, napoje. Prosimy nie dawać na kolonie dzieciom za dużo pieniędzy, aby ich dziecko nie zgubiło.

Czy można za obóz zapłacić w ratach?
Tak. Aby zarezerwować miejsce na kolonii, należy zapłacić zaliczkę, z reguły jest to ok. 30% kwoty. Resztę można wpłacić w ratach, ostatnia rata musi zwykle wpłynąć 30 dni przed rozpoczęciem kolonii. W uzasadnionych przypadkach organizator kolonii może uzgodnić z klientem inne terminy i wysokości rat.

Jak sprawdzić, czy kolonie są legalne?
Podstawowym wymogiem każdej firmy organizującej kolonie i obozy jest posiadanie aktualnego wpisu do rejestru organizatorów turystyki (u Marszałka województwa odpowiedniego dla siedziby firmy). Drugim wymogiem jest wpis każdego turnusu kolonii do kuratorium (3 tygodnie przed imprezą). Oczywiscie jest jeszcze wiele innych elementów, które można sprawdzić, ale te dwa są absolutnie podstawowe. 
O czym mówi wpis u Marszałka? Jest to zapewnienie, że firma ma podstawy prawne do organizacji imprez turystycznych (w tym kolonii i obozów) oraz że ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne na wypadek niewypłacalności.
O czym mówi wpis w kuratorium? Jest to zapewnienie, że instytucja ta przeanalizowała i zaakceptowała warunki i zasady kolonii lub obozu, turnusy, program, uprawnienia kadry, zakwaterowanie, zasady kąpieli kolonistów na plażach, bezpieczeństwo obiektu. Podczas trwania wypoczynku dzieci - kuratorium i Sanepid kontrolują poszczególne turnusy. 


Z KOGISOWEGO PORADNIKA

LATO MALUCHA czyli jak najlepiej wybrać samodzielne wakacje dla najmłodszych?
   Dla każdego rodzica wysłanie na samodzielne wakacje swojej najmłodszej pociechy jest nie lada wyzwaniem. Czy nie jest za mały? Jak sobie poradzi? Czy nie będzie się nudzić? Czy spotka fajnych kolegów i koleżanki? Czy będzie miał odpowiednią opiekę? Czy nie zrazi się do kolonii? Jako wieloletni organizator obozów i kolonii KOGIS zna wszystkie te rodzicielskie rozterki i wychodzi im na przeciw. Co roku przygotowując swoja ofertę ma na uwadze specyfikę najmłodszej grupy wiekowej.
   W szerokiej ofercie znajdujemy kolonie standardowe - 10 dniowe, i specjalne, krótkie turnusiki (5 noclegów) dla tych co wyjazd planują pierwszy raz. Taki pobyt pozwoli na “zakosztowanie” atrakcyjności spędzenia czasu wśród rówieśników a nie pozwoli na długotrwałą rozłąkę i wiążącą się z nią tęsknotę. Wszystkie obozy maluszkowe odbywają się w znanym i sprawdzonym ośrodku wypoczynkowym w Łebie.
   Małe nadbałtyckie miasteczko oferuje sporo atrakcji dla najmłodszych. Młodzi koloniści zwiedzają tu Park Dinozaurów, Wioskę Indiańską, Park Ornitologiczny, Mini ZOO i stadninę koni. A to jedynie program uzupełniający konkretne profile obozów, które podzielone są wedle zainteresowań smyków.
   W ofercie znajdujemy obozy artystyczne PLASTUŚ, dziewczęce Małe Syrenki, Magiczne Kolonie, dla małych urwisów znajdziemy obóz Dzikusów YABADABADOO, obóz Survivalowy i Pierwsza Kolonia Smyka.Wszystkie obozy objęte są specjalnym, autorskim programem SMYK, który ma na celu zapewnienie maluszkom jak najlepszej opieki. Program ten obejmuje indywidualne podejście do każdego malca. Opiekunowie są jak najbliżej swoich wychowanków i dbają o każdy najmniejszy szczegół - ubiór, higienę, ubranka by były czyste i suche. Małe grupki pozwalają na lepszy kontakt z dziećmi.
   Dzień jest wypełniony po brzegi atrakcjami by nikt nie miał czasu na nudę i tęsknotę, a wieczorem w pokojach odbywa się czytanie bajek aż do momentu uśnięcia. Program SMYK ma na uwadze jak największe bezpieczeństwo - nad wodą grupie zawsze towarzyszy ratownik. Wszystkie dzieci objęte są ubezpieczeniem i całodobową opieką lekarską. Podstawą jest jednak fakt, że maluszkowe kolonie KOGIS są przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci w wieku 6-10 lat i wiedząc jak bardzo wymagający jest to wiek robimy wszystko by dzieci wróciły do domu uśmiechnięte i pełne wspomnień. Prawdziwą radością jest widzieć z roku na rok te same, powtarzające się twarze. Tylko dzieci coraz wyższe :).

AKTYWNE WAKACJE NAD WODĄ Z KOGIS
   Dla wszystkich młodych fanów wodnych zabaw i plażowego wypoczynku jest już gotowa bogata oferta obozów na lato. Oprócz obleganych Mazur czy nadbałtyckich kurortów warto poszukać czegoś w bardziej kameralnych zakątkach Polski. Pojezierze Drawskie oferuje mnóstwo zacisznych, przepełnionych zielenią i przyrodą miejsc na aktywny, wodny wypoczynek. Jak co roku KOGIS zaprasza na szereg tematycznych obozów w Czaplinku nad jeziorem Drawsko. Obozy skierowane głównie dla chłopaków (ale nie tylko!) obejmują tematyki survivalowe, paintballowe, sportowe i ogólno kondycyjne. Specjalnie dla dziewcząt znajdziemy tutaj Grils Camp. Nowością są obozy związane z kulturą afrykańską – Reggae, Festiwal Afryka czy obóz bębniarski. A dla młodzieży chcącej spędzić sympatycznie czas na zabawie w gronie rówieśników zapraszamy na Aktywne Wodne Wakacje gdzie program przygotowany jest w taki sposób, by nikt się nie nudził, na tych koloniach bedzieci mogli spokojnie odpocząć i nawiązać nowe przyjaźnie.
   Wszystkim proponowanym obozom towarzyszy bogaty program dodatkowy związany z atrakcjami regionu i oczywiście wodnym szaleństwem! Będą spływy kajakowe, waterball, pływanie i nurkowanie, rejsy na wyspę, zwiedzanie średniowiecznego grodu czy wycieczka do Kołobrzegu.
   Na stronie Kogis znajdziecie nie tylko drawskie propozycje kolonii. Osoby zakochane w Mazurach znajdą równie bogate programowo i atrakcyjne obozy aktywne w Giżycku, Węgorzewie, Piszu, Rynie czy innych mazurskich miasteczkach. Wszystkie te obozy odbywają się w atmosferze wodnych szaleństw, ale pod bezpiecznym nadzorem. Zawsze towarzyszy dzieciom ratownik, a miejsca przeznaczone do pływania są odpowiednio wydzielone i sprawdzone. W razie niepogody – nie ma się co martwić – na to też jest recepta. Ośrodki kolonijne posiadają odpowiednie zaplecze z salami i świetlicami gdzie już czeka przygotowany szereg zabaw integracyjnych i rekreacyjnych.
Czas pakować kąpielówki, olejek do opalania, przeciwsłoneczną czapkę i w drogę!

COŚ DLA MUZYCZNIE UZDOLNIONYCH
   Dzisiejsza młodzież pełna jest pasji i talentów. Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży widzą to nie od dziś i wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnej ambitnej młodzieży tworzy oferty obozów, gdzie młodzi mogą rozwijać i pogłębiać swoje pasje nawet podczas wakacji.
   Już dawno wyjazdy wakacyjne przestały skupiać się na plażowych lenistwach i nudzie - coraz częściej mają formę intensywnych warsztatów. Tegoroczny sezon letni również oferuje wielość takich miejsc na obozy młodzieżowe skierowanych dla muzycznie uzdolnionych. Wśród ofert królują głównie obozy wokalne i gitarowe. Coraz częściej jednak pojawiają się obozy - projekty związane z budowaniem własnych kapel muzycznych. Na taki wyjazd można zabrać wszystkie instrumenty jakie posiadamy i na miejscu stworzyć niepowtarzalny zespół muzyczny. Uczestnicy biorą udział w prawdziwym jam session, niektóre obozy oferują profesjonalne nagrania – by poczuć klimat studia. A na koniec oczywiście prawdziwe koncerty z szalejącym pod sceną tłumem. Program takich obozów jest nastawiony stricte na ćwiczenia i rozwój umiejętności muzycznych. Kadra instruktorska to najczęściej absolwenci szkół i akademii muzycznych, doświadczona w pracy z dziećmi i młodzieżą.
   Dla tych, co niekoniecznie marzą o światowych tournée, a po prostu lubią muzykę i śpiew, też znajdzie się coś odpowiedniego. Obozy wokalne dla dzieci i starszych, obozy musicalowe, taneczno-wokalne, fabryka talentów i prawdziwa nowość na rynku – afrykańskie rytmy na obozach reggae, afro i bębniarskim.
   Każdej ofercie towarzyszy bogaty program dodatkowy najczęściej związany z atrakcyjnością okolicy – znajdziemy propozycje w Tatrach, na Mazurach, Kaszubach, pojezierzu Drawskim i nad morzem. Wejdź na www.kogis.pl i wybieraj!

OBOZY FOTOGRAFICZNE
   W dobie Internetu, cyfrówek i wysokiej klasy telefonów komórkowych z wielopikselowymi aparatami każdy jest wybitnym fotografem. Zdjęcia umieszczamy na portalach społecznościowych, wysyłamy sobie w mailach. Rzadko kto zastanawia się jak wyglądać powinna poprawnie wykonana fotografia. Dlatego nie tylko dla pasjonatów, ale dla każdego młodego posiadacza aparatu organizatorzy wypoczynku przygotowali specjalne oferty warsztatów obozowych z fotografii.
   Początkujący amatorzy fotek poznają tutaj wszystkie podstawowe zasady kadrowania, wszystkie techniki i historię fotografii. Dowie się czym jest malowanie światłem, jak obrobić zdjęcia, pozna plusy i minusy fotografii cyfrowej. A przede wszystkim uczestników czeka DUŻO praktyki. Obozy odbywają się zawsze w malowniczych zakątkach, gdzie wycieczki w plener będą codziennością. Konkretne zadania do wykonania obejmować będą własne projekty fotograficzne, fotoreportaże, filmy poklatkowe, zajęcia w studio fotograficznym, sesje fotograficzne i cokolwiek przyjdzie młodym artystom do głowy.
   Na portalu www.kogis.pl znajdziecie takie obozy przeznaczone dla pasjonatów w każdym wieku. Oferty obejmują obozy w różnych lokalizacjach – od Tatr po Mazury. A każdej ofercie towarzyszy bogaty program dodatkowy i grono rówieśników o takich samych zainteresowaniach. Takie obozy są dla każdego!

OBÓZ Z MAMĄ?
   W natłoku codziennych spraw i problemów często nie mamy czasu na zaplanowanie przyjemnego i ciekawego wyjazdu wakacyjnego. Dzieci nie mogą doczekać się wakacji i wyglądają upałów, a rodzice nadal nie wiedzą kiedy dostaną urlop w pracy. Wysłanie dziecka na kolonie nie zawsze jest rozwiązaniem - w końcu kiedy jak nie teraz można spędzić trochę czasu wspólnie z rodziną? A może nasze maluch zapierają się rękami i nogami przed samodzielnym wyjazdem? Organizatorzy wypoczynku wyszli na przeciw takim problemom.    Coraz bardziej popularne są tzw. kolonie z mamą, bądź obozy rodzinne. Jest to najlepsze rozwiązanie dla całej rodziny! Nie trzeba niczego planować poza doborem odpowiedniego miejsca. Na takim wyjeździe dziecko ma zaplanowany czas z pozostałymi uczestnikami tak samo jak na standardowych koloniach - są organizowane gry i zabawy, zaplanowane konkretne atrakcje i program. Oprócz tego przewidziana jest animacja czasu wspólnego - zajęcia dla mam z dziećmi w grupach. Można przez to bardziej zintegrować się z własnym dzieckiem, lepiej je poznać i świetnie się przy tym bawić. Program zaplanowany jest w taki sposób, że podczas zajęć dzieci pod opieką animatora, rodzice mogą korzystać z wielu atrakcji typu paintball, kajaki, nordic walking, ruska bania, zajęcia jeździeckie w zależności od oferty. Wieczorem kadra zajmuje się położeniem dzieci do łóżek i doglądaniem ich, a dla rodziców jest czas na relaks przy lampce wina, romantyczny spacer, czy potańcówkę :)
   W ofercie kOGIS można znaleźć kilka propozycji takich obozów dla dzieci i rodziców, m.in. w Tatrach i na Mazurach. Niektóre mają konkretny program, np. z programem jeździeckim czy tenisowym. Warto zatem zapoznać się z propozycjami i nie martwić się już dłużej o planowanie wakacyjnego wyjazdu.

WAKACYJNY ŚWIAT MEDIÓW, CZYLI OBOZY Z KULTURĄ
Dla wszystkich młodych ludzi zainteresowanych współczesnym światem mediów, nowoczesnych środków przekazu i ogromną siłą masmediów. Dla tych co marzą o dziennikarskiej karierze i dla pasjonatów wirtualnego świata Internetu. Warsztaty dziennikarskie na najwyższym, zawodowym poziomie. W ofercie między innymi współpraca z profesjonalistami z Gazety Wyborczej. Pod pieczą zawodowych dziennikarzy będzie można założyć własną redakcję. Każdy będzie mógł sprawdzić się w roli reportera, fotoreportera, redaktora, grafika, sekretarza a nawet redaktora naczelnego. Oprócz pracy typowo reporterskiej na uczestników warsztatów czeka również poznanie i eksploracja nowoczesnego świata mediów – blogi i blogsfera, poznanie technik poprawnego prowadzenia wywiadu, podstawy fotografii reportażowej i niezapomniane przeżycie – relacja na żywo. Oprócz szerokiego świata dziennikarstwa znajdziemy również propozycje dla zapalonych internautów. Typowe do tej pory obozy komputerowe zastąpił obóz internetowy, którego program koncentruje się na optymalnym wykorzystaniu Internetu od strony zwykłego użytkownika oraz nowych technologii medialnych i komunikacyjnych, które mogą posłużyć na przykład do autokreacji. Każdy z nas jest użytkownikiem globalnej sieci ale nie każdy wie jak odpowiednio i bezpiecznie z niej korzystać, albo wykorzystać ją w sposób najbardziej efektywny. Na tym obozie nauczymy się jak wykorzystać nowatorskie aplikacje, poznamy wielość narzędzi, nauczymy się przetwarzania materiałów w postaci zdjęć, czy filmów oraz ich szybkiego i atrakcyjnego przetwarzania na grafiki oraz nagrania audio. A oprócz typowego programu profilowego bogaty program dodatkowy – zabawy i integracje w gronie rówieśników w atrakcyjnych miejscach i okolicznościach przyrody.

PRZEGLĄD OBOZÓW ŻEGLARSKICH
Coraz popularniejsze stają się wakacje spędzone czynnie na realizacji konkretnej pasji i zainteresowań. Jednym ze sposobów spędzenia w taki sposób wakacji są obozy żeglarskie. Portal Turystyki Dziecięcej KOGIS dysponuje bardzo szeroką ofertą takich właśnie obozów. Do wyboru jest wiele kierunków – od zachodniej Polski aż po Mazury. Ofert jest bardzo wiele i różnią się od siebie programem szkolenia, programem dodatkowym i rekreacyjnym czy miejscem organizacji. Wszystkie jednak odbywają się pod profesjonalną opieką kadry wychowawczej i instruktorskiej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pomimo wielości i różnorodności ofert napotykamy trzy rodzaje obozów żeglarskich:
- obozy szkoleniowe, których głównym zadaniem jest doskonalenie umiejętności żeglarskich, pogłębiające wiedzę i praktykę. Szkolą one przyszłych żeglarzy i w odpowiednich przypadkach pozwalają uzyskać patent.
- obozy nastawione na rekreację i odpoczynek, gdzie program dzienny wypełniony jest praktyczną stroną żeglarstwa
- rejsy - kilku i kilkunastodniowe, połączone ze zwiedzaniem, zawijaniem do przystani i portów, z noclegami i wyżywieniem na jachtach.
Można znaleźć oferty dla dzieci w każdym wieku – propozycje zaczynają się już od 7 roku życia (na początek polecamy kolonie małych optymistów). Wakacje to idealny czas na zdobycie dodatkowych umiejętności – oprócz patentu można zdobyć uprawnienia sternika motorowodnego. Takie konstruktywne spędzanie wakacji przez najmłodszych staje się coraz popularniejsze. Jedynym wymogiem jest umiejętność pływania lub przynajmniej oswojenie z wodą i brak strachu przed nią. Warto bliżej przyjrzeć się ofercie i wybierać, póki są jeszcze wolne miejsca!

OBOZY Z WYCIECZKAMI ZAGRANICZNYMI, CZYLI WSTĘP DO PODRÓŻY PO ŚWIECIE
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami a za oknami nic nie zapowiada wiosny. Kiedy panuje taka aura ciężko jest wyobrazić sobie wakacje i to jeszcze w naszym kraju czy nad polskim morzem. Większość ludzi zmęczonych nieustającą zimą zaczyna poważnie zastanawiać się nad wakacjami w ciepłych krajach.
Aktualnie większość ofert obozów zagranicznych wcale nie odstaje cenowo od tych organizowanych w kraju. Program opiera się głównie na plażowaniu i rozkoszowaniu się tamtejszymi atrakcjami. Ale nie tylko. Na www.kogis.pl można znaleźć sporo ofert aktywnych wyjazdów zagranicznych. Program nie polega tylko na plażowaniu i czystej rekreacji a na zwiedzaniu i poznawaniu danej kultury. Obozy objazdowe mogą mieć formę pobytu stałego w jednym hotelu i całodziennych wycieczek do najciekawszych miejsce regionu, bądź całość wyjazdu może prowadzić konkretną trasą przejazdu i noclegami w różnych hotelach. Zawsze są one w wysokim standardzie by po całym dniu wycieczek i emocji młodzi uczestnicy mogli spokojnie się odprężyć i bawić się we własnym gronie. Najciekawsze obozy z wycieczkami mają miejsce w Chorwacji i we Włoszech. Można wybrać się również w podróż po najbliższych stolicach – Bratysława, Budapeszt i Wilno.
Oczywiście wszystkie objazdowe obozy maja na celu oprócz zwiedzania wspólną integracje i zabawę. Przygotowany jest bogaty program dodatkowy, pobyty w wielkich europejskich Aquaparkach i czas na zawieranie przyjaźni z rówieśnikami. Jeśli więc marzycie o podróżach i poznawaniu świata można zacząć już od najmłodszych lat! Pod odpowiednią opieką pedagogiczną, bezpiecznie i ciekawie!

OBOZY ZAGRANICZNE
   Dla wszystkich, którym znudziła się kapryśna, polska pogoda www.kogis .pl proponuje szereg obozów zagranicznych w miejscach, gdzie spokojnie możemy spodziewać się słońca. Przygotowane specjalnie pod kątem różnorodnych gustów i wymagań młodzieży. W ofercie są obozy dla leniuchów, gdzie program nastawiony jest głównie na plażowanie, wodne rozrywki, wieczorne dyskoteki i integracje. Można znaleźć również oferty dla bardziej aktywnych - obozy objazdowe ze zwiedzaniem kraju, kilkudniowe rejsy czy wypełnione po brzegi programem aktywnym obozy stacjonarne. Szeroki wachlarz kolonii i obozów językowych pozwoli na szlifowanie języka nawet podczas wakacji w sposób łatwy i przyjemny.
   Oprócz typowo turystycznych miejsc jak Chorwacja, Włochy, Bułgaria, Hiszpania, Grecja, Czarnogóra czy Albania można zakosztować innej kultury tuż pod granicami naszego kraju - obozy na Słowacji oferują programy z fabułą dla najmłodszych uczestników.
   Istotny przy organizacji wyjazdów zagranicznych jest odpowiedni przedział wiekowy kolonii. Tutaj mamy do czynienia ze ścisłym określeniem wieku - nie trzeba się zatem martwić, że nie spotkamy fajnych koleżanek i kolegów o wspólnych zainteresowaniach i pomysłach. Obiekty dobierane są bardzo starannie i najczęściej są to miejsca, z którymi organizator współpracuje już dłuższy czas. Hotele są klimatyzowane, większość posiada basen i zawsze są w niewielkiej odległości od plaży.

KOLONIE Z FABUŁĄ!
   Dla wszystkich miłośników fantasy, innych światów, rycerzy Jedi, magii Harrego, Hobbitów i RPG! Dla fanów Indiany Jonesa, Syrenek, piratów, Robin Hooda i jaskiniowców. Już są! Propozycje obozów stworzone na wzór specjalnych światów z krainy magii, fantastyki, książek i filmów! Kilkanaście dni spędzonych w gronie takich samych pasjonatów - to jest to czego szuka każdy miłośnik fantasy. Obozy tematyczne z programem odpowiadającym zainteresowaniom współczesnej młodzieży.
   Na młodsze dzieci czeka Hogwardzka szkoła Harrego Pottera, magiczne różdżki i eliksiry, latające miotły i księgi czarów. Młode fanki wysokich obcasów i kłów zaprasza Monster High do Straszyceum, znajdzie się też coś dla fanów Tolkiena i małych księżniczek. Szkoła rycerzy Jedi zaprasza młodych adeptów Jasnej Strony Mocy.
   Dla młodzieży o bogatej wyobraźni można znaleźć obozy RPG, kart MAGIC i LARPA.Oferty letnich wyjazdów dla dzieci i młodzieży na www.kogis.pl zaszumią w głowie młodym pasjonatom. Teraz już nie trzeba siedzieć przed telewizorem żeby móc uczestniczyć w magicznym świecie bajek i ulubionych bohaterów. Obozy przygotowane pod każdym kątem tak, by stworzyć wirtualny świat w rzeczywistości.
   Kadra wybierana jest nieprzypadkowo - są to osoby doskonale znające poszczególne klimaty. Ponadto obozy odbywają się w starannie dobranych do fabuły miejscach, w górach, nad morzem i nad jeziorami. Podczas takich wakacji dziecko może rozwijać swoją wyobraźnię i pasję. To będzie niezapomniany wyjazd!

OBOZY RATOWNICZE
Dla wszystkich przyszłych lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych. Dla tych co chcą w przyszłości ratować ludzkie życie w wodzie i na powierzchni. Praktyczne obozy wakacyjne z bogatym programem szkoleniowym. Dla najmłodszych uczestników powstała oferta obozu medycznego w Tatrach. Dzieci w wieku 9-14 lat będą mogły wziąć udział w szkoleniu z zakresu I pomocy, ratownictwa medycznego, poznają tajniki ludzkiego ciała i skomplikowanej aparatury. Wezmą udział w symulowanych akcjach ratowniczych. A dodatkowo bogaty program uzupełniający z wykorzystaniem lokalizacji obiektu – górskie spacery, zabawy, integracje i wszystko to co niezbędne do wakacyjnej przygody. W ofercie znajdujemy również obozy dla starszej młodzieży. Wprowadzono specjalne kursy dla ratowników wodnych z certyfikowanymi szkoleniami Pierwszej Pomocy FACC i z kursem na młodszego ratownika WOPR. Celem kursu jest przygotowanie uczestników do pełnienia funkcji ratownika wodnego na kąpieliskach, pływalniach krytych i odkrytych. Oprócz certyfikowanych szkoleń obozy z tego zakresu oferują cały szereg zajęć doskonalących techniki pływania, zajęcia z nurkowania, obsługi łodzi ratowniczych, meteorologii i innych pojęć pokrewnych. Zajęcia prowadzone są przez uprawnionych instruktorów i są w pełni bezpieczne. Pamiętając również o wakacyjnym czasie każdy profil posiada bogaty program dodatkowych atrakcji dla młodzieży. W końcu wyjeżdżamy by się bawić i poznać nowych znajomych! A przy okazji nauczyć się czegoś praktycznego. Wszystkie szczegóły znaleźć można na www.kogis.pl.

OBOZY DETEKTYWISTYCZNE

Dla wszystkich fanów Sherlocka Holmesa, Młodych Agentów, Jamesa Bonda, zagadek Harryego Pottera i brygady Scooby Doo – wakacje pełne mistycznych tajemnic, poszlak, nierozwiązywalnych zagadek, szpiegowskich gadżetów i bohaterskich przygód! Obozy detektywistyczne i szpiegowskie na terenie całej Polski! Młodzi adepci sztuki szpiegowskiej nauczą się jak być najlepszym agentem, jak odnajdywać klucze do najbardziej skomplikowanych szyfrów, jak posługiwać się tajnym, szpiegowskim sprzętem. Nauczymy się skutecznej obserwacji, czujności i psychologicznych tricków. Dowiecie się co to daktyloskopia i wejdziecie do świata CSI – kryminalnych zagadek. A do tego mnóstwo gier fabularnych poszerzających wyobraźnię z zakresu życia agentów. Wśród ofert znajdziecie coś specjalnie dla dziewcząt! Obóz młodych agentek przybliży sztukę savoir-vivre’u, przebieranek i charakteryzacji. Wśród obozów szpiegowskich znajdzie się coś dla starszych- morski obóz BadBoys specjalnie dla facetów o mocnych nerwach. Survival, nocne kino akcji, kultowe gadżety agenta Jej Królewskiej Mości i męski panel dyskusyjny. Każdego, kto czuje w sobie nutkę szpiegowskiej natury zapraszamy na www.kogis.pl do wyboru odpowiedniego miejsca na swoja detektywistyczna przygodę!

OBOZY MILITARNE
Dla chłopaków i nie tylko! Dla wszystkich rządnych mocnych wrażeń i entuzjastów świata militariów. Cały szereg propozycji na ekstremalne spędzenie wakacji w gronie podobnych pasjonatów. Adrenalina, symulacje, ASG, rzuty granatem, strzelanie do celu, orienteering, kamuflaż, survival i inne wyzwania dla prawdziwych twardzieli. Obozy militarne dla dzieci i młodzieży w każdym wieku pozwalają w sposób bezpieczny i przystępny poczuć się jak prawdziwy komandos. Bogata oferta na www.kogis.pl przedstawia obozy o różnym stopniu zaawansowania i intensywności proponowanych zajęć. Są obozy dla dzieci chcących pobawić się w żołnierza, postrzelać z broni ASG i poznać tajniki survivalu. Są również takie dla prawdziwych pasjonatów ASG z bogatym programem gier fabularnych. W ofercie znaleźć można również obozy specjalistyczne w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych (Akademia Młodego Pilota) czy w Akademii Marynarki Wojennej (Akademia Młodego Marynarza). Niektóre obozy oferują specjalne szkolenia z instruktorami jednostek specjalistycznych GROM. Zakwaterowanie dobywa się w zależności od wybranej opcji – mogą to być namioty lub wygodniejsza forma pobytu w domkach lub ośrodku. Większość programu jednak zawiera nocne manewry i przygodę z noclegiem pod gołym niebem. Najważniejsze w obozach o tak specyficznym profilu jest jednak bezpieczeństwo. Nad uczestnikami sprawuje pieczę doświadczona kadra pedagogiczna dbająca o dobrą zabawę i odpowiedni poziom zajęć. Główną ideą jest zabawa i rozwijanie zainteresowań młodych ludzi. Dodatkowym atutem obozów militarnych jest ich lokalizacja – oferty znajdziemy w każdym rejonie kraju i zawsze są to miejsca najbardziej odpowiednie do realizacji takiego programu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą www.kogis.pl – Obozy militarne i wojskowe. Tam czeka prawdziwa przygoda!

ROZTAŃCZONE LATO - OBÓZ TANECZNY !
Jeśli Twoje dziecko nieustannie przytupuje w rytm muzyki, jeśli uwielbia programy typu You Can Dance, Taniec z Gwiazdami i inne taneczne show, jeśli zaraz po szkole rzuca plecakiem, pakuje strój i biegnie na zajęcia taneczne – najwyższy czas zajrzeć na letnią ofertę obozów tanecznych KOGIS. Niezależnie od wieku, płci, czy preferowanego stylu tanecznego – na www.kogis.pl znajdziecie wszystko czego szukacie. Hip-hop, zumba, Latino, klasyczny, disco, jazz i pozostałe do wyboru. Zajęciom zawsze towarzyszy bogaty program dodatkowy. Mnóstwo ruchu i integracji w najciekawszych i najprzyjemniejszych miejscach w kraju. Zajęcia prowadzone są przez zawodowych instruktorów tańca z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym, aby mogli być z uczestnikami przez cały czas trwania obozu i mogli pogłębiać na bieżąco pasję swoich podopiecznych. Tegoroczne obozy taneczne poszerzone są o konkretne profile tematyczne, takie jak joga, obozy związane z kulturą latynoską, Hawaje czy typowy fitness. Z roku na rok zauważamy poszerzanie się zainteresowań młodych ludzi i rosnącą ilość tańczących chłopaków! Każdy warsztat kończy się pokazem najlepszych układów co zawsze jest wielkim wydarzeniem. Teraz wystarczy tylko wybrać otoczenie – góry, morze czy jeziora, styl tańca i czekać z wygodnymi butami na wakacje!

OBOZY JĘZYKOWE

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku a co za tym idzie i wakacje! Ale zanim to nastąpi czekają nas ostatnie zmagania ze szkolnym świadectwem. Dobrym pomysłem często sjest wykorzystanie okresu wakacji do podszlifowania języka. Taka wakacyjna nauka nie musi kojarzyć się koniecznie z czymś męczącym. Na rynku pojawiło się całe mnóstwo obozów językowych z całym szeregiem propozycji łączenia przyjemnego z pożytecznym. Są obozy typowo zagraniczne, gdzie można szkolić język nieustannie na każdym kroku. Dodatkowo takie obozy pozwalają poznać nieco inną kulturę i zobaczyć kawałek świata. Obozy językowe w Bułgarii, Hiszpanii i Włoszech dają możliwość wygrzać się na gorącym, południowym słońcu. Żeby móc poćwiczyć język niekoniecznie trzeba wyjeżdżać za granicę – w obrębie naszego kraju można również znaleźć szereg propozycji. Wszystkie takie obozy posiadają bogaty program dodatkowy – obywają się w atrakcyjnych miejscach. Są obozy w górach i nad morzem. Są profile łączone – język z zajęciami z żeglarstwa. Najczęściej jednak łączą przygodę z nauką. Profesjonalna kadra językowa jest na stałe ze swoimi wychowankami i edukują z zakresu języka na bieżąco w formie zabawy nawet podczas spływu kajakowego, zajęć wspinaczkowych, paintballu czy zajęć z windsurfingu. Oprócz języka angielskiego są również obozy z językiem niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim a nawet japońskim!
Warto skorzystać z takiej oferty nawet jeśli nie ma się żadnych problemów z nauką. Poligloci chętnie widziani! Dodatkowo jest to także idealna opcja dla dzieci na stała mieszkających za granicą. Wracając do kraju na wakacje można wyjechać integrować się z innymi uczestnikami szlifując język Polski a mogąc bez problemu porozumieć się z rówieśnikami.


PORTAL TURYSTYCZNY DLA DZIECI I RODZICÓW

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a słońce za oknem przypomina nam, że pora zastanowić się nad letnim wyjazdem! Nic prostszego - zapraszamy na stronę www.kogis.pl - tu znajdziecie wszystko czego szukacie. Bogata oferta obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży w kraju i za jego granicami. Obozy tematyczne i aktywne, sportowe i artystyczne, rozwijające pasje i umiejętności. Wszystko w gronie rówieśników w najbardziej urokliwych miejscach.

Ciężko jest nadążyć za dzisiejszą młodzieżą, ich zainteresowaniami i potrzebami. Jednak na tym portalu turystyki dziecięcej można znaleźć najszerszą gamę ofert - poczynając od obozów sportowych, poprzez żeglarskie, kolonie artystyczne, survivalowe, fabularne, bajkowe, obozy językowe, militarne, kończąc na obozach rekreacyjnych i wypoczynkowych w ciepłych krajach. Każdy z profili obozu czy kolonii ma na celu jak największe aktywizowanie uczestników.

Pod okiem wykwalifikowanej i doświadczonej kadry żaden z uczestników nie ma prawa się nudzić. Wszystkie lokalizacje wybrane do przeprowadzenia obozów dobierane są niezwykle starannie, aby dzieci oprócz aktywnego spędzania czasu mogły przebywać w miejscach przyjemnych i sprzyjających odpoczynkowi. Każdy profil kolonii dysponuje odpowiednim sprzętem i zapleczem rekreacyjnym. Będąc organizatorem wypoczynku tak wymagającego klienta jakim jest młody człowiek należy być przygotowanym na wszystko – dbałość o każdy szczegół jest tutaj niezbędny. Rodzice oddają nam na obozach pod opiekę swój największy skarb, a naszym zadaniem jest sprawić by dziecko wróciło do domu szczęśliwe, pełne wspaniałych wspomnień i doświadczeń i chętne na ponowny przyjazd na nasze obozy :)

Najlepiej sprawdzić samemu www.kogis.pl - zapraszam do zapoznania się z ofertą na Lato!

 
OBOZOWE NOWOŚCI 2013, CZYLI ODROBINA HISTORII

Co roku na rynku kolonii i obozów pojawiają się zaskakujące nowości. W  sezonie 2013 również czekały na Was niespodzianki. W ofercie dla najmłodszych takimi gwiazdeczkami były np. obozy oparte na fabule filmu "Auta" (dla chłopców) i filmu "My Little Pony" oraz "Hallo Kitty" (dla dziewczynek). Ciekawy był obóz łuczniczy k. Olsztynka i w Czaplinku nad jez. Drawsko, a także profesjonalny obóz wspinaczkowy w Sudetach. Zdecydowaną nowością była kolonia "Monster High" i "obóz gier karcianych", a także "akademia młodej stewardessy" w Dęblinie jako uzupełnienie projektu dla młodych pilotów. Znaleźć można było też w 2013 roku obóz "W krainie Narnii".
Dla młodzieży ciekawą nowością był "Festiwal Afryka" i obóz artystyczny "Hand Made", a także obóz kulturoznawczy, folkowy i obóz "Empik Travel". Koło Zakopanego czekał Was też wakacyjny "Fire Show", a na Pojezierzu Drawskim - obóz cyrkowy. Na uwagę zasługiwała też nowa "Hawajska przygoda", jak również "Kraina Zwierząt" jako kontynuacja kolonii dr Dolittle, a także obóz farmerski dla dzieci.
Dla starszych chłopaków powstał obóz snajpersko-survivalowy w Borach Tucholskich i gokartowy na Mazurach, a dla zbuntowanych chłopców - "Bad Boys" w Zakopanem.

 
PRZEBOJE OSTATNICH SEZONÓW

Obozy związane z "Harrym Potterem", "Władcą Pierścieni" i "Piratami z Karaibów" i magiczne dla dzieci to już sprawdzone, aczkolwiek cieszące się popularnością propozycje. Indiana Jones ma się dobrze, pozycję trzymają "Hobbici", a z roku na rok przybywa też wielbicieli japońskiej mangi i anime. Chłopcy nieprzerwanie hołdują quadom i paintballowi, a dziewczynki zdecydowanie odrzuciły wszystko z serii Hannah Montana na rzecz obozów dziewczyńskich, babskich, girls campów i super girls, fitnessu połączonego z modą i urodą. Dobrze rozwijają się obozy muzyczne, od gitarowych poprzez wokal aż do bębniarskich, jazzu, hip hopu i ubiegłorocznej nowości - obozu rege.
W tym roku oddany został do sprzedaży obóz muzyczny "Etno Band", gdzie młodzież może spróbować gry na nieznanych instrumentach muzycznych z różnych zakątków świata.

 
MAMO, A KIEDY BĘDĄ WAKACJE?
 
Mamo, a na jaki obóz pojadę? Jeśli Wasze dziecko marzy już o przerwie w nauce, błądzi myślami po słonecznych plażach, wspomina letnie przygody oraz tęskni do odrobiny szaleństwa i swobody – najwyższy czas zapoznać go z ofertą letnich obozów KOGIS – specjalistów od dobrej zabawy, sportu i profesjonalnej opieki nad dziećmi.

Naszych najmłodszych uczestników obozów otaczamy szczególną troską i uwagą – mówi Edyta Sochacka z Portalu Turystyki Dziecięcej KOGIS. – Zapewniamy dzieciom poczucie bezpieczeństwa, czuwamy nad właściwym ubiorem i tak organizujemy zajęcia, aby nie miały czasu tęsknić. Jeśli któreś dziecko przeżywa rozłąkę z rodzicami, może liczyć na emocjonalne wsparcie wychowawcy. Opiekunami grup dzieci w wieku od 6 do 10 lat są zawsze osoby ciepłe i serdeczne oraz bardzo kreatywne. Oczywiście każdy uczestnik ma zapewnioną opiekę lekarską przez cały czas pobytu z nami. To właśnie z myślą o tej grupie wiekowej stworzyliśmy autorski program „Smyk – aby każdy maluszek był szczęśliwy” – wyjaśnia p. Edyta - którego głównym założeniem są wzmożone standardy bezpieczeństwa i stwarzanie domowej atmosfery na obozie np. czytanie dzieciom wieczorem wybranych książek - KOGIS bowiem patronuje wielu znakomitym książkom i seriom wydawniczym dla dzieci. Specjalnie dla maluchów, które wyjeżdżają samodzielnie pierwszy raz, przygotowaliśmy ofertę obozów 5-dniowych, m.in. Pierwszą Kolonię Smyka, aby pomóc im łagodnie wejść w obozowe życie. Portal Turystyki Dziecięcej w dziale Kącik Eksperta radzi rodzicom w różnych kwestiach związanych z samodzielnymi wyjazdami dzieci, m.in. po czym poznać, że ich dziecko jest gotowe do wyjazdu na kolonię, jak je spakować i jak reagować, gdy dziecko tęskni.

Jeśli Wasze dziecko ma w sobie artystyczną duszę, lubi tworzyć dzieła sztuki – z pewnością będzie się dobrze bawić na Obozie Artystycznym Plastuś, na którym wykona mnóstwo prac wieloma technikami (np. malowanie, szkicowanie, ozdabianie, wydzieranki, wyklejanki, kamienny pejzaż artystyczny, wykonywanie dużych domków z kartonów). Chłopców żądnych przygód z pewnością zadowoli program Kolonii Survivalowej (budowa szałasu i tratwy, nauka przetrwania w lesie, przewidywania pogody i zasad pierwszej pomocy) Kolonii Dzikusów (jak żyli pierwotni ludzie, krzesanie ognia, budowa wędki) czy Indiańskiego Lata (indiańskie zabawy, stemplowanie darami natury, wykonanie totemów i pióropuszy), zaś pasjonatów dinozaurowych tajemnic – Dino Kolonia (zgłębianie tajemnic dinozaurów, zawodu archeologa). Dla dziewczynek, które lubią bawić się w księżniczki i inne postaci z bajek KOGIS poleca kolonię Małe Syrenki (dużo dziewczyńskich zajęć w przebieranki, ozdabianie, modelowanie, sesja zdjęciowa). W ofercie nie brakuje także.. Magicznej kolonii, gdzie najmłodsi będą bawić się w czarodziei czy obozu, którego fabuła będzie się toczyć wokół filmu Auta i przygód Zygzaka! Z kolei na kolonii Angielski na wesoło dzieci będą ćwiczyć język w codziennych sytuacjach, na warsztatach, przygotowując scenki czy biorąc udział w grze fabularnej w terenie.

Dla nieco starszej grupy dzieci (9-13 lat) KOGIS także przygotował wakacje pełne wrażeń i emocji. To dobra propozycja dla wszystkich, którzy chcą zwiedzić Parki przygód i rozrywki nad polskim morzem (Dino Park, Sea Park, Ocean Park, Park Linowy), intensywnie poćwiczyć grę w piłkę nożną na Obozie piłkarskim (codzienne treningi pod okiem fachowca).

A może wybierzecie wakacje z magią w szkole Harry’ego Pottera? Na koloniach KOGIS uczestnicy nie mają czasu na nudę ani tęsknotę, na każdym obozie oprócz programu tematycznego dzieci zabierane są na wycieczki (Dino Park, Mini ZOO), biorą udział w konkursach, poznają zasady bezpieczeństwa. Duży nacisk jest także na integrację w grupie. Koloniści wypoczywać będą w Łebie, w ośrodku kolonijnym „Ania” o wysokim standardzie.

Dla dzieci między 9 a 13 rokiem życia interesująca będzie także propozycja Obozu kondycyjnego w Łebie. Jego celem będzie ciekawy, aktywny odpoczynek pozwalający na poprawę kondycji psychofizycznej i podbudowanie motywacji do zdrowego stylu życia. Obozowicze będą więc nie tylko ćwiczyć, ale także dużo rozmawiać, uczyć się przeżywać sytuacje stresowe bez uciekania w podjadanie, a kadra pomoże im odkrywać w każdym uczestniku jego mocne strony, aby wzmocnić w nim poczucie własnej wartości.
Rodzicu pamiętaj – starannie wybrana kolonia to gwarancja udanych wakacji dla Twojego dziecka! Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania lub oczekujecie pomocy w wyborze odpowiedniego profilu wyjazdu dla Waszego dziecka – skontaktujcie się z KOGIS:
kontakt@kogis.pl, Tel: 94 372 02 43 w godz. 9.00-21.00 od poniedziałku do soboty.


 
 
 
Interaktywnie, ciekawie i bezpiecznie
 
Jeśli Twoja pociecha lubi spędzać przed komputerem, zadbaj aby w sieci była bezpieczna. W żadnym razie dzieciom i młodzieży do 15 roku życia nie należy umożliwiać korzystania z Internetu bez żadnej kontroli. Ustawmy odpowiedni filtr rodzicielski, który wykluczy otwieranie się (nawet przypadkowe) niepożądanych stron i treści. Odpowiedzialny rodzic znajdzie mnóstwo stron dla dzieci lub młodzieży, o bezpiecznej treści, zawierających nie tylko ciekawe informacje, ale także fora dyskusyjne i gry.
Jedną z najlepszych stron polecanych dzieciom w wieku szkolnym (podstawówka) jest www.sieciaki.pl ; dla przedszkolaków od maluchów po starszaków polecamy np. krasnoludki.pl, www.ciufcia.pl; dla starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych – www.zyraffa.pl oraz www.disney.pl. Strona zawierająca dziesiątki różnych gier www. gry-dladzieci.pl. Dla zupełnych bobasów zaczynających swoją przygodę z komputerem: www. poissonrouge.com – bardzo dobra i darmowa.

Dzieci powyżej 10 lat z pewnością same będą wybierać ulubione strony – często jest to po prostu You Tube, Besty.pl, Facebook czy Nasza Klasa. Nie zapominajmy wtedy o naszych dzieciach, obserwujmy dyskretnie jak dziecko zachowuje się w wirtualnym świecie, rozmawiajmy o tym. Bardzo często w swoim profilu na FB dzieci piszą dużo szczegółów dotyczących siebie, a na Google Maps dokładnie zaznaczają swój dom. Rodzic często nie nadąża za nowymi trendami i portalami, z których korzystają dzieci, bądź więc „rodzicem na czasie”. Pamiętajmy, że w mediach społecznościowych możemy być dokładnie śledzeni przez każdego – niepowołana osoba zna dziecko ze zdjęcia, wie jaki ma charakter i co lubi – bo czyta wpisy, zna często dokładny adres zamieszkania. Pamiętaj, że dziecko nastoletnie też wymaga Twojej ochrony.
Jeśli znasz ciekawą i bezpieczną stronę dla dzieci lub młodzieży – podziel się z nami informacją przez mail lub na FB, chętnie zaprezentujemy ją w kolejnym newsletterze.
 
Jesień z dziećmi, jesień aktywna, jesień szczęśliwa!
 
Nie warto poddawać się wrześniowej melancholii: skończyło się lato, dni coraz krótsze, więc pora zaszyć się w domowych pieleszach. Tato, mamo – chwycie ster rodzinny mocno w ręce i zaproście wszystkich na weekendy pełne przygód! Naprawdę niewiele potrzeba, aby urozmaicić wolne dni i załadować rodzinne akumulatory dobrą energią. Weekend z dziećmi wcale nie musi być nudny i trudny dla rodziców.
Wypoczynek aktywny, zwłaszcza na świeżym powietrzu jest bardzo korzystny dla ludzkiego organizmu, nie tylko dziecięcego. Jednak młode osobniki szczególnie potrzebują ruchu – wysiłek pobudza pracę układu krwionośnego, wpływa na prawidłowy rozwój mięśni i szkieletu oraz każdemu niezależnie od wieku dostarcza sporą dawkę endorfin zwanych hormonami szczęścia.
Oto nasze propozycje (więcej znajdziesz na www.kogis.pl w dziale Atrakcje dla dzieci):

- weekendowy wypad rowerowy za miasto, do ośrodka rekreacyjno-sportowego, pożądane są także wszelkie rancha, pensjonaty leśne, ścieżki przyrodnicze w parkach i puszczach – przyroda wczesną jesienią naprawdę zachwyca!

- dwudniowy wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego, mniejszym dzieciom sprawi wielką frajdę obserwacja zwierząt i ich zwyczajów, możecie także udać się do lasu i nazbierać jesiennych skarbów

- kilkugodzinna wyprawa rowerowa połączona z piknikiem, niekoniecznie blisko domu, jeśli dysponujecie odpowiednim sprzętem do umocowania rowerów na samochodzie, w grę wchodzą także dalsze wycieczki, gdzie część trasy pokonacie autem; posiłek na świeżym powietrzu, na leśnej polanie czy w leśniczówce to niezapomniane wrażenia dla całej rodziny

- jeśli chcecie obudzić w dzieciach żyłkę odkrywcy, poszukajcie informacji czy w Waszym mieście lub okolicznych nie można nudnego zwiedzania zabytków zmienić w pasjonującą grę miejską czyli zwiedzanie z mapą według specjalnej trasy przygotowanej przez organizatorów, połączone z rozwiązywaniem zagadek i odszyfrowywaniem wiadomości niczym w podchodach! Przy tym – często nowe, ciekawe znajomości.

- krótki wypad za granicę - w zależności od miejsca zamieszkania może to być np. duńska wyspa Bornholm - trochę duńskich klimatów i rewelacyjne trasy rowerowe. „Słowacki Raj” - piękny zakątek gór z atrakcjami w postaci wiszących drabin - polecane dla dzieci powyżej 5 lat. Czeskie Skalne Miasta, tuż przy granicy - niezwykłe formacje skalne, wycieczka nie wymaga wspinaczki górskiej i nie jest wyczerpująca. Niemiecki Tropical Islands - wielki tropikalny aquapark pod kopułą. Litewska Mierzeja Kurońska - długi półwysep, w postaci piaszczystego wału, który oddziela Zalew Kuroński od otwartego Morza Bałtyckiego. Możecie tam zwiedzić Delfinarium oraz pokonać bardzo atrakcyjne trasy na wypożyczonych rowerach (pagórkowaty teren pokryty śmiesznymi rzeźbami – warto zabrać aparat!).
- i ostatnia propozycja – impreza plenerowa w okolicy, we wrześniu jeszcze dużo pikników i festynów odbywa się na świeżym powietrzu, poszukajcie informacji czy w okolicznych parkach, zamkach, pałacach i tym podobnych obiektach nie planowana jest właśnie zorganizowana zabawa. W mniejszych miejscowościach są to „święta ziemniaka” lub podobne.

Aktywne obozy w Tatrach – gwarancja udanych wakacji

Daj się uwieść Tatrom i odkrywaj z nami tajemnice górskich szlaków na obozach KOGIS. Szczególnie polecamy Zbójecką Przygodę i Ekstremalne 12 przygód dla aktywnych! Uchylimy rąbka tajemnicy i zdradzimy Wam co dla Was przygotowaliśmy… a więc, po pierwsze, pełen luksus zakwaterowania (nowy pensjonat z pięknymi widokami, blisko lasu i… basenem do naszej dyspozycji!), po drugie nasz program jest jednym z najciekawszych i najaktywniejszych ze wszystkich obozów letnich w Tatrach! Oto niektóre jego elementy (więcej dowiesz się z naszej strony www.kogis.pl) :
- Rafting spływ Dunajcem na pneumatycznym pontonie. To wspaniała rozrywka i zastrzyk adrenaliny. Uczestnicy (odpowiednio wyposażeni i zabezpieczeni) biorą czynny udział w spływie, bez pracy zespołowej się nie obejdzie! Spływ prowadzą profesjonalni instruktorzy kajakarstwa i ratownicy;
- Porwanie zbójeckie! Wydarzy się naprawdę, grupa będzie musiała odbić porwanych dzięki sprytowi i solidarnej współpracy, a Tatrzańscy zbójcy są bardzo pomysłowi…
- Zabierzemy Was na piknik Pod Wiszącą Skałą… ciekawe czy znikniemy? Zdobędziemy także Trzy Korony.
- Wycieczka do basenów geotermalnych w Aquaparku w Zakopanem, mnóstwo frajdy nawet dla nieumiejących pływać: zjeżdżalnie, jacuzzi, gejzery, basen geotermalny z ciepłą wodą (na zewnątrz).
Zapoznaj się już dziś z naszymi obozami w Tatrach, do wyboru także obóz aktorski, taneczny z Zumbą, warsztaty fotograficzne, odchudzająco-kondycyjny czy obóz człowieka sukcesu czyli wakacyjna szkoła wiary w siebie! Oczywiście zapraszamy Was także na obozy tematyczne do Czaplinka (nad jezioro Drawsko) a młodsze dzieci na magiczne wakacje do Łeby. Na obozach KOGIS dzieci i młodzież nie mają czasu wolnego, każdy dzień upływa szybko, pełen emocji i wrażeń. Zaufały nam już tysiące rodziców!
 
Jeśli Zakopane to… koniecznie Gubałówka!

Przeczytaj kilka ciekawostek o tym szczycie, które dla Ciebie opracowaliśmy i poszerz swoją wiedzę o tym pięknym miejscu. Gubałówka wśród turystów jest popularna o każdej porze roku dlatego, że z jej szczytu widać piękną panoramę całych polskich Tatr i części Słowackich oraz Beskidu Żywieckiego, Pienin i Gorców. Po wschodniej stronie szczytu leży najwyżej położona polska miejscowość o nazwie Ząb. Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 r., długości 1298 m, przy różnicy wysokości 300 m. Sam szczyt góry leży na wysokości 1126 m n.p.m. Na górze znajdziecie liczną małą gastronomię, tarasy widokowe, sklepy z pamiątkami i wejścia na szlaki turystyczne. Znajduje się tutaj także zjazd rynnowy bardzo podobny do tego na wyspie maltańskiej w Poznaniu.
A jeśli komuś nie wystarczą wrażenia ze szczytu i przejażdżki kolejką może potrenować w 2 parkach linowych zbudowanych na Gubałówce. Jeśli zechcesz spędzić czas w „Złotej Grani” położonym 60 m od górnej stacji kolejki, znajdziesz tam 7 tras wspinaczkowych, ponad 100 przeszkód, 700 m zjazdu na tyrolkach, 16-metrowy pal czy ściankę wspinaczkową. Oczywiście dla najmłodszych jest specjalnie przygotowana trasa gwarantująca sporą dawkę bezpiecznego ruchu! Oprócz tego w „Złotej Grani” zagrasz w Paintball i postrzelasz na strzelnicy z broni pneumatycznej.
Konkurencyjną dla „Złotej Grani” jest „Park Przygody Adventure – Gubałówka” oferujący nie tylko 2 trasy wspinaczkowe, zjazd tyrolski, ale także skok z 14-metrowej wieży oraz zjazd po stoku narciarskim w dużej 3-metrowej kuli czyli inaczej zorbing. Park Przygody zaprasza także na ściankę wspinaczkową oraz do poleniuchowania na udostępnianych leżakach – oczywiście z widokiem na Tatry.